Eugen Jurzyca: Dôchodkový strop v ústave pomôže hlavne Ficovi a Smeru

Analýza diskusií za 21. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Poslanec za OĽaNO Miroslav Sopko navštívil v uplynulom týždni reláciu V politike, v ktorej rečnil viac ako 26 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský naživo sme vybrali rozhovor s Ivanom Švejnom z politickej strany Most-Híd.

Diskusia na Ta3 s Norbertom Dolinským bola rozdelená na dve časti. V prvej diskutovala ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) spolu s tieňovým ministrom rovnakého rezortu za stranu OĽaNO Miroslavom Sopkom. Hovorili o východiskách a budúcnosti reformy vzdelávacieho procesu a vzdelávacích inštitúcií na Slovensku. V druhej časti prebehla široká diskusia o stave ľudských práv na Slovensku s účastníkmi Branislav Ondruš (Smer-SD), Rudolf Urbanoviš (SNS), Natália Blahová (SaS) a Anna Verešová (OĽaNO).

V relácii Sobotné dialógy sa moderátor Braňo Dobšinský spolu s hosťami, ministerkou Gabrielou Matečnou (nom. SNS) a poslancom Martinom Feckom (OĽaNO), venovali odvolávaniu ministerky poľnohospodárstva a rozvoja vidieka.

Branislav Závodský na Rádiu Expres diskutoval s Ivanom Švejnom (Most-Híd) o plánovanej novele ústavy pre určenie vekového stropu odchodu do dôchodku. O rovnakej téme diskutoval aj v relácii O 5 minút 12, tentoraz ale aj s kolegami z koalície a opozície.

Dvaja účastníci Igor Matovič (OĽaNO) a Erik Tomáš (Smer-SD) zastávali názor, že ukotvenie maximálneho veku odchodu do dôchodku je prospešná novela. Opačný názor vyjadril Ivan Švejna (Most-Híd) a Eugen Jurzyca (SaS), ktorý s týmto krokom nesúhlasia.

V tejto otázke sa tak rozdelila nie len koalícia, ale jednotné stanovisko nezastávala ani opozícia. Poslanec Erik Tomáš, presadzujúci maximálny vek odchodu do dôchodku, využíval emocionálnejšie argumenty. Potrebu novely komunikoval uvedením možnej situácie v budúcnosti tak, že sa môže stať, že „ľudia budú odchádzať do dôchodku až vo veku 70 rokov, tak si potom predstavte že robotníka potom rovno odnesú na cintorín“.

Odporcovia novely ústavy naproti tomu presadzovali odborné riešenie problematiky, boli si však vedomí politickej motivácie predkladateľov návrhu. Eugen Jurzyca na otázku moderátora, či nájde niekoho komu novela pomôže odpovedal takto: „Nájdem. Je to Robert Fico a skupina poslancov okolo neho, tým to pomôže lebo získajú krúžky.“

Podobne aj keď zmierlivejšie reagoval aj Ivan Švejna. Podľa neho „je to poslanecký návrh strany Smer-SD, je to ich spôsob ako chcú presadiť túto myšlienku a majú na to legitímne právo“.

Rozdelenie parlamentu na koalíciu a opozíciu preto v tejto téme úplne nereflektuje politické názory. Politické strany skôr delia preferované spôsoby presadzovania zákonov.

Dĺžku mediálneho času diskutujúcich si môžete pozrieť v interaktívnej infografike.

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.