E. Tomáš: Po ľudskej stránke Druckera chápem, po profesionálnej nie

Analýza diskusií za 16. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Predseda SNS Andrej Danko navštívil v uplynulom týždni reláciu V politike, v ktorej rečnil takmer 40 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s predsedom hnutia NOVA Gáborom Grendelom.

Politickou scénou otriasla minulý týždeň informácia o odstúpení ministra vnútra Tomáša Druckera. Ten svoj odchod zdôvodnil slovami, že nenašiel dôkazy na odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara a nechce byť tým, kto polarizuje spoločnosť. O deň neskôr ohlásil premiér Peter Pellegrini odchod policajného prezidenta s komentárom, že „týmto krokom chce aktuálnu situáciu stabilizovať a zbaviť políciu neustáleho tlaku médií a spochybňovania jej činnosti.“

Otázkou, kto bude novým nástupcom ministra a policajného prezidenta a aké sú ďalšie plány s rezortom vnútra, sa zaoberali politici vo všetkých sledovaných debatách. Diskusiu k téme odštartovali Erik Tomáš (Smer-SD) a Eduard Heger (OĽaNO) v Sobotných dialógoch na Rádiu Slovensko.

Hneď v úvode Erik Tomáš priznal, že Tomáš Drucker súčasnej vláde situáciu neuľahčil. Z reakcie bolo cítiť, že odstúpenie Tomáša Druckera vyvolalo prekvapenie a mnohé otázky aj v radoch samotnej strany Smer-SD, ktorá ho do funkcie, najprv ministra zdravotníctva a neskôr aj ministra vnútra, nominovala. „Musím povedať, že ľudsky ho chápem, ale profesionálne nie. Nerozumiem, ak na jednej strane povie, že ho považuje za profesionála a nevidí dôvod na jeho odvolanie, prečo s ním nespolupracuje ďalej a odchádza sám.“ Podľa Tomáša skôr Drucker nezvládal tlak, ktorý bol na neho vyvíjaný kvôli jeho osobným problémom.

Eduard Heger ministrov odchod okomentoval slovami, že Drucker po svojom príchode na rezort vnútra veľmi rýchlo zistil, „že sú tam silné vnútorné tlaky a nasadení politickí nominanti, s čím on nič nedokáže urobiť.“

Erik Tomáš dnes už bývalého ministra pochvalne vyzdvihol za to, že sa mu podarilo pripraviť nový zákon o voľbe policajného prezidenta a v tejto súvislosti vysvetlil hlavné zmeny, ktoré návrh zákona prináša. Ako jednu z noviniek spomenul odbornú komisiu zloženú zo zástupcov generálnej prokuratúry, úradu ombudsmana, policajnej akadémie apod., ktorá brano-bezpečnému výboru NR SR predloží mená potenciálnych kandidátov a z nich sa vyberú potom tí, ktorých predložia ministrovi vnútra.

Na otázku, či strana OĽaNO za takýto návrh zahlasuje, Eduard Heger odpovedal jasné nie, ktoré zdôvodnil tým, že podľa nich by mala byť odborná komisia širšia a mala byť mať napríklad aj zástupcov z mimovládnych organizácií. Voči tomu sa Erik Tomáš ohradil a zdôraznil, že „hoci si mimovládny sektor váži a rešpektuje ho, výkonnú moc má vláda, ktorá je volená na základe výsledkov v parlamentných voľbách.“

Diskusia sa strhla aj na vnútorné pomery vo vládnej strane Smer-SD, ktoré sú podľa Hegera naštrbené, čo sa Erik Tomáš pokúšal vyvrátiť a požiadal Hegera, aby nemoralizoval a nepredkladal verejnosti nepravdivé informácie.

K reakcii Andreja Danka, ktorý sa minulý týždeň vyjadril, že SNS síce nemá vo svojej gescii rezort vnútra, ale má právo vedieť, keď minister odchádza a spýtať sa, kto bude novým ministrom, priznal, že išlo o isté zlyhanie komunikácie, čo sa však podľa neho dalo riešiť interne a nie na verejnosti.

Otázku komunikácie ešte v závere relácie načrtol moderátor Braňo Dobšinský, keď sa Eduarda Hegera spýtal, či je podľa neho zmysluplné robiť každý deň dve tlačovky a neustále niečo „vyťahovať“. Na to Heger reagoval slovami, že je skupina ľudí, ktorá hovorí, že ich je možno už dosť, ale potom je druhá skupina, ktorá je za to vďačná, pretože takto aspoň vidia, čo sa okolo nich deje. Túto „stratégiu“ OĽaNO zdôvodnil tým, že do politiky vstúpili práve preto, že sa už nemohli pozerať na to, ako úzka skupina okráda štát. Tieto peniaze možno podľa nich použiť a rozvoj školstva, zdravotníctva či na dostavanie diaľnic, ktoré Slovensko potrebuje.

Debata sa niesla v napätej atmosféra a viackrát zazneli z úst diskutérov vzájomné poznámky o (ne)skákaní si do reči či vyprosovaní si niektorých slov. Výraznú prevahu mal v prejave Erik Tomáš, ktorý dostal v relácii podstatne väčší mediálny priestor.

Mediálny čas politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.