Dovolenkový duel: last minute vs. all inclusive

Sme v druhej polovici letných prázdnin a v slovenských médiách sa túto sezónu už stihlo nahromadiť množstvo dovolenkových článkov. V digitálnom archíve NEWTON Media od začiatku júna registrujeme viac ako sedem tisíc článkov obsahujúcich slovo „dovolenka“. Pozreli sme sa preto na medializáciu dvoch pojmov súvisiacich s dovolenkami: „all inclusive“ a „last minute“. O ktorom druhu dovolenky sa písalo viac a aké dovolenkové destinácie sú s nimi najčastejšie spájané? Na to odpovieme v krátkej analýze.

217242090
ilustračný obrázok

.

Spájané hlavne s dovolenkami – výskyt pojmov a tematická štruktúra

Zamerali sme sa na obdobie od 1. júna 2014 do konca uplynulého týždňa 10. augusta 2014. Za toto obdobie sme v slovenských médiách (s výnimkou spravodajských agentúr) zaznamenali 162 výskytov pojmu „all inclusive“ a 188 výskytov „last minute“. Oba termíny sa v prevažnej väčšine prípadov spájali s pojmom dovolenka, čo ukazuje nasledovný graf:

Graf-1

S pojmom „last minute“ sme zaznamenali 16 príspevkov, ktoré boli na inú tému ako dovolenky. Najviac z nich sa venovalo last minute diétam, v ostatných prípadoch sa pojem tiež využíval synonymicky s „na poslednú chvíľu“. Z 10 článkov, ktoré „all inclusive“ nespomínali v súvislosti s dovolenkou nás zaujal medializovaný facebookový status podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej, v ktorom kritizovala návštevu prezidenta Andreja Kisku v reedukačnom zariadení pre mladých: „Výzva pre všetky deti. Neposlúchajte a ako bonus dostanete pobyt v reedukačnom zariadení all inclusive, vrátane uvítacieho obeda s Kiskom a ombudsmankou.“ Výrok medializovali TV Markíza, bleskovky.sk a sme.sk.

.

Najviac sa spomínajú v júli

Graf-4

Najvyšší počet príspevkov bol u oboch termínov zaznamenaný v júlových týždňoch. V auguste zatiaľ u oboch pozorujeme mierny pokles. Z desiatich sledovaných týždňov zaznamenal pojem „last minute“ viac príspevkov v siedmych z nich.

.

Do Bulharska hlavne na last minute, do Španielska all inclusive, do Chorvátska najviac.

Pozrite si rebríček  top 10 dovolenkových destinácií najviac spájaných s „all inclusive“:Graf-2.1

a „last minute“:Graf-3.1

Obom rebríčkom kraľuje Chorvátsko, vysoký počet príspevkov a dobré umiestnenie v oboch rebríčkoch zaznamenali aj Turecko a Grécko. Taliansko je v oboch prípadoch na piatom mieste. Zoznam krajín v top 10  je takmer totožný. Zaznamenali sme aj niekoľko zaujímavých rozdielov. Bulharsko sa takmer dvojnásobne viac spomína v súvislosti s last minute dovolenkami, podstatne viac je zmieňovaný aj Egypt a Tunisko. Naopak Španielsko sa dvojnásobne viac spomína v súvislosti s all inclusive, v článkoch o last minute dovolenkách sa odporúča menej.

Ak máte záujem o podobné analýzy obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.