Diéty v lifestyloch

Keď sme sa rozhodli v rámci oddychových letných analýz zamerať na tému diéta v lifestylových časopisoch, čakali sme, že pôjde o jednoduchú a priamočiaru záležitosť. Názor sme zmenili, keď sme v 563 zaznamenaných článkoch s kľúčovým slovom diéta od začiatku tohto roka objavili viac ako 50 (!) rôznych druhov diét (viď neúplný zoznam na konci článku). Hĺbková mediálna analýza by sa tak v náročnosti vyrovnala nejednej banke alebo ministerstvu.

Pozrime sa na naše výsledky.

Z 563 článkov, ktoré obsahovali slovo diéta, bola v 42 % (235 článkov) hlavnou témou článku alebo o nej článok v podstatnej časti pojednával. Zvyšok boli zmienky. Najčastejšie o diétach píšu (neprekvapivo) „ženské“ časopisy, ktoré obsadili všetky miesta v rebríčku top 10 sledovaných lifestylových médií. Pre porovnanie, najviac príspevkov o diéte z „mužských“ časopisov mal Brejk: 8 z toho v 3 bola témou článku.Graf-3

Veľká konkurencia na trhu

Pozrime sa, aké druhy diéty sa najviac medializujú:
Graf-2.2
Veľká rôznorodosť a konkurencia medzi diétami sa ukazuje aj v našom rebríčku, kde prvé miesta zaznamenali vzhľadom na počet sledovaných článkov malý počet zmienok. Na prvom mieste je všeobecný termín redukčná diéta, čo je podľa Wikipedie diéta, ktorej cieľom je zníženie telesnej hmotnosti obmedzením energetického príjmu. Takže vlastne obyčajná diéta. Zaujímavé je tretie miesto 5:2 diéty, ktorá sa stala novým diétnym hitom na západe v roku 2013. Vysoko sa umiestnila aj u nás populárna praveká alebo paleo diéta a raw diéta založená na jedení iba nevarenej stravy.

Chudnutie do bikín už v januáriGraf-1

Diéty najviac letia v januári a marci. V januári bol počet príspevkov najvyšší vďaka kombinácii článkov o chudnutí po sviatkoch a novoročných predsavzatiach zhodiť pár kíl. A to nie len pre ľudí, lebo „Aj ZVIERATÁ potrebujú povianočnú diétu“ – Rytmus života, 22.1.2014.

Podľa Evy zasa už 8. januára treba začať myslieť na leto: „Ak však beriete svoj plán stať sa plážovou bohyňou čo len troška vážne, je ten najvyšší čas začať“ !

Mimochodom, celkovo sme motív chudnutia do plaviek alebo na leto zaznamenali v 39 príspevkoch, z nich 29, naštastie, až po začiatku apríla.

V marci sa o chudnutí viac píše v súvislosti s jarným detoxom ale aj 40-dňovým pôstom. Napriek očakávaniu sme v apríli po Veľkej noci nezaznamenali články o chudnutí po sviatočnom prejedaní podľa vzoru Vianoc.

Raz tak, o týždeň zas naopak

Všimli sme si tiež, že časopisy sú pri svojich radách mierne nekonzistentné.

Napríklad Báječná žena. Vo vydaní z 19. mája Melita Aziriová, ich odborníčka na klinickú a fyziologickú výživu, radí (s. 39): „Keď sa leto opýta, čo sme robili v zime, a my zistíme, že nám nejaké to kilo pribudlo, zrejme sa pokúsime radikálne sa ich zbaviť nejakou „zázračnou diétou“. Diéty postavené na výraznom obmedzení či vynechaní niektorej zo základných živín alebo hraničiace s hladovkou sú pre organizmus vždy rizikové.“ Radí tiež, že treba dbať aby „maximálny úbytok na hmotnosti bol 0,5 až 1 kg za týždeň.“

Je škoda, že sa redaktori časopisu tieto rady nedozvedeli skôr. Inak by možno v zime nepísali o očistnej diéte, počas ktorej môžete sedem dní jesť „len čerstvé ovocie, zeleninu a pite ovocné a zeleninové šťavy.“ (7.1.2014, s. 7), alebo o polievkovej diéte, vďaka ktorej sa za tri dni „každý deň (…) zbavíte približne pol kila.“ (13.1.2014, s.18) alebo o jogurtovej diéte (20.1. s. 20), s ktorou „stačí 5 dní, aby ste boli o dve kilá ľahšia.“

Podobne je na tom so svojimi radami Nový Čas pre ženy. V článku: „Štíhlejšia do džínsov aj do bikín“ (6.5.2014) píše:

„Nič si nepredstierajme. Rýchle diéty nemali nikdy dlhý účinok. Práve naopak, čím viac hladovkových fáz, o to viac vyšla naša látková premena z taktu. Zo strachu pred ďalším hladovaním ukladá naše telo ďalšie zásoby tuku aj napriek tomu, že jeme zdravo a bez prejedania sa.“

Časopis na svoju radu ale skoro zabudol a o mesiac v článku s takmer rovnakým názvom „Štíhla do plaviek“ (10.6.2014) odporúča, rýchlu diétu:

„Tešíte sa už na leto a pri skúšaní bikín ste zistili, že sú vám trošku tesné? Nič to. S našou last minute diétou budete do leta určite štíhlejšie. Máme pre vás plán, ako za týždeň zhodíte až do 2 kíl.“

Netvrdíme, že toto sú jediné časopisy, ktoré sa podobných prešľapov dopúšťajú, ani že ide o pravidlo v ich práci. Ich čitatelia si ale môžu pamätať, že o „revolučnej“ diéte, ktorej sa držia podľa odporúčania jedného vydania, môže už o týždeň ten istý časopis napísať napríklad, že „nikdy nemala dlhý účinok.“

Bonus na záver – neúplný zoznam zaznamenaných druhov diét:

30-dňová, 5-dňová, 5-Factor diéta, Ajurvédsky detox, Atkinsova, bezlepková, bielkovinová resp. proteínová resp. ketogénna, bodová, Buchingerov pôst, bylinková, Cambridge Weight Plan, delená strava, deväťdesiatdňová, diéta 1-2-3, diéta 5 : 2, diéta podľa Jennifer Aniston, diéta podľa krvných skupín, diéta podľa Mesiaca, diéta proti celulitíde, diéta s morskými riasami, diéta z húb, Dukanova, enzýmová, expresná nízkoenergetická, FRESH diet, glykemická, chlebová, jogurtová, krabičková resp. škatuľková, kyslíková (breatharianism), medová, metabolic balance, očistná, paleodiéta resp. praveká, paradajková, pohánková, Raw diéta, redukčná, rýchla zoštíhľujúca, sex ako diéta, slaninová, Slimanova, stredomorská, špargľová, štvorhodinová, vegánska, zásaditá, zemiaková či žlčníková.

Metodika:

Sledované obdobie bolo od 1.1.2014 do 15.7.2014. Analyzovali sa články, ktoré obsahovali kľúčové slovo diéta. Sledovaných bolo 34 lifestylových a spoločenských tlačených periodík.