Čipový génius Rado Danilák získal investora pre svoju spoločnosť Tachyum

  • Do Tachyum, ktoré sídli v americkom Silicon Valley, zainvestuje spoločnosť InfraPartners Management LLP. Pomôže mu tiež v expanzii na globálny trh
  • Tachyum pracuje na vývoji vysokovýkonných čipov, ktoré menia spôsob spracúvania dát

Spoločnosť Tachyum, ktorá vyvíja čipy pre veľké dátové centrá, aké prevádzkuje Alibaba, Baidu, Facebook, či Google, získala investora. Je ním IPM Growth, čo je divízia spoločnosti zaoberajúcej sa venture kapitálom InfraPartners Management LLP, a ktorá zhruba pred rokom investične podporila aj spoločnosť AeroMobil a ich vývoj lietajúceho auta.

„Za našim rozhodnutím, že do Tachyum má zmysel investovať, stálo viacero dôvodov. Ten najdôležitejší spočíval v ľudskom kapitále – odborníkoch, ktorí firmu založili. Nielenže majú bohaté skúsenosti s vývojom čipov, vynašli tiež inovácie, ktoré boli prelomové a menili trh,“ vyhlásil Adrián Vyčítal, managing partner IPM, ktorý sa stal vzhľadom na investíciu do Tachyum tiež členom predstavenstva tejto spoločnosti so sídlom v Silicon Valley.

Čipový priemysel v súčasnosti zápasí s tzv. performance plateau. Ide o to, že hoci sú čipy s tranzistormi čoraz rýchlejšie, grafické karty počítačov z fyzikálnych dôvodov rýchlejšie nie sú. „Keďže však čipy musia byť spojené s vodičmi, akékoľvek zrýchlenie sa presunie len na vodiče, čo je problém. Tachyum však zmenil spôsob spracúvania dát v čipoch. Našli sme spôsob, ako už dáta netreba posúvať po vodičoch,“ objasňuje biznis spoločnosti Tachyum jej zakladateľ a generálny riaditeľ Rado Danilák. Ako zároveň ďalej dodáva, investícia IPM znamená pre Tachyum výrazne posilnenie. Firme umožní nielen vývoj vysokovýkonných čipov, ale jej odborníci sa budú môcť sústrediť aj na zmeny v oblasti vývoja polovodičov, čo je extrémne dôležité pre celé odvetvie, ktoré je závislé na spracovateľskom výkone.

Podľa Adriána Vyčítala je jednou z prekážok vo rozvoji nových a ambicióznych biznisov nedostatok prístupu k vysokovýkonným čipom. Práve tie sú potrebné na zvládnutie neustále rastúceho počtu a zároveň komplexnosti algoritmov, ktoré si dnešné počítačové problémy vyžadujú. „A tiež na zvládnutie vysokej spotreby energie na rapídne expandujúcom trhu dátových centier. Investičná stratégia Tachyum tak počíta so správnym zacielením na zákazníkov a tiež presadením pokrokových výskumných a vývojových projektov,“ doplňuje Vyčítal.

Tím spoločnosti Tachyum pracuje na vývoji produktového radu Cloud Chip. Ten veľkým dátovým centrám ušetrí značné množstvo energií, zvýši ich výkon a zníži náklady na prevádzku. Vyjadrené číslami – kapitálové výdavky na dátové centrá a úložný hardvér sa vďaka Cloud Chipu zredukujú trojnásobne, vlastnícke náklady klesnú o štvornásobok, energetická náročnosť hardvéru sa skreše o päť až desaťkrát. Cloud Chip tiež redukuje priestorovú náročnosť, a to až o 90-percent.

Sledujte Tachyum na sociálnych sieťach:
https://twitter.com/tachyum
https://www.linkedin.com/company/tachyum
https://www.facebook.com/Tachyum

 O spoločnosti Tachyum

Tachyum vznikol ako spoločný projekt uznávaných odborníkov z čipového biznisu Rada Daniláka, Rodneyho Mullendora, Igora Shevlyakova a Kena Wagnera. Názov spoločnosti je odvodený z gréckeho výrazu „tachy“, čo znamená rýchlosť a „-um“ indikujúceho chemický prvok. Spoločnosť Tachyum so sídlom v americkom Silicon Valley sa zaoberá vývojom prelomových produktov pre čipový priemysel – vysokovýkonných čipov aj polovodičov.

Kto je Rado Danilák

Rado Danilak je počítačový vedec, výskumník a podnikateľ v oblasti počítačových čipov, ktorý v americkom Silicon Valley minulý rok rozbehol svoj vlastný, v poradí už tretí technologický start-up Tachyum. Jeho spoločnosť sa zaoberá vývojom čipov pre cloudové systémy v datacentrách určené napríklad pre firmy ako Alibaba, Baidu, Google, Facebook či Microsoft. Rado Danilak je Slovák, ktorý prežil celý svoj profesionálny život v Spojených štátoch a má za sebou veľmi úspešnú kariéru. Ako architekt čipov pôsobil v top technologických firmách sveta – Toshiba či NVIDIA. V Toshibe pracoval na čipe pre Playstation2. Svetovo uznávaným sa stal vo firme NVIDIA, kde pôsobil ako šéfarchitekt čipsetu nForce4, označovaný za najlepší čip v histórii. Pred desiatimi rokmi si založil vlastný start-up SandForce, v ktorom vyvinul novú generáciu úložísk SSD pre počítače a ktorý úspešne predal. Neskôr založil ďalší start-up, spoločnosť Skyera, ktorá vyrába sofistikovaný úložný priestor pre americkú armádu a tajné služby. Na konte má viac ako dvesto patentov.

O InfraPartners Management (IPM)

IPM je globálna poradenská spoločnosť a správca fondov so sídlom v Londýne i Bratislave, pričom prítomná je aj v Južnej Kórei, Číne, Turecku a na ostrove Guernsey. Založená bola tímom skúsených profesionálov v roku 2014. IPM sa zameriava na investície do alternatívnych aktív vrátane infraštruktúry, venture kapitálu, private equity, realít a komodít. IPM je evidovaná a regulovaná orgánom United Kingdom Financial Conduct Authority (FCA) a má právo vykonávať poradenstvo a dohadovať investície. Viac na: http://www.ipmllp.com.

Pre viac informácií kontaktujte:
Petra Jamrichová, partner agentúry Nextina
E-mail: petra@nextina.sk
Mobil: +421 904 094 487

TS – Čipový génius Rado Danilák získal investora pre svoju spoločnosť Tachyum