Boris Kollár: My so zlodejmi robiť nebudeme

Analýza diskusií za 19. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Novozvolená ministerka zdravotníctva SR a nominantka strany Smer-SD Andrea Kalavská navštívila v uplynom týždni reláciu O 5 minút 12, v ktorej rečnila vyše 22 minút. Ďalšími hosťami relácie boli predseda Zdravotníckeho výboru Národnej rady za SNS Štefan Zelník, člen Zdravotníckeho výboru Marek Krajčí z hnutia Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti a poslankyňa Zuzana Šebová z hnutia Sme rodina. V relácii O 5 minút 12 hostia diskutovali o problémoch v nemocniciach spojených s nevyhovujúcimi podmienkami, na ktoré sa personál nemocníc sťažuje, ako aj o 800 miliónovom dlhu nemocníc. Najmenší priestor v diskusii dostala predstaviteľka politickej strany Sme rodina Zuzana Šebová, ktorá rečnila takmer 7 minút.

O tom, aké novinky čakajú vysoké školy, ako chce vláda zatraktívniť projekt duálneho vzdelávania, ale aj o platových pomeroch učiteľov budú v prvej časti relácie diskutovať poslanci školského výboru národnej rady“ týmito slovami začal moderátor Norbert Dolinský reláciu V politike, ktorú odvysielala televízia TA3. Prvá časť relácie patrila prevažne členovi Smer-SD Ľubomírovi Petrákovi a poslankyni z opozičnej strany OĽaNO Veronike Remišovej, ktorí dokopy rečnili vyše 36 minút. Hosťami relácie, venujúcej sa vzdelávaniu, boli aj poslanec NR SR a člen SaS Branislav Gröhling a predstaviteľka strany SNS Eva Smolíková.

V druhej časti diskutovali medzi sebou bývalí minister obrany a poslanec strany SaS Ľubomír Galko a súčasný minister obrany a predstaviteľ strany SNS Peter Gajdoš. V tejto časti relácie sa diskutovalo o personálnych zmenách na poste náčelníka generálneho štábu ale aj o nákupoch stíhačiek na bezpečnosť a obranu Slovenskej republiky.  V relácii dostali takmer identický priestor. Súčasný minister obrany rečnil takmer 32 minút a jeho oponent o minútu menej.

Z každodenných relácií na Rádiu Expres sme sa zamerali na rozhovor s Borisom Kollárom, ktorého hnutie SME RODINA „sa obulo“ do Dankovej SNS. Hnutie hovorilo o 80 miliónových províziách za stámiliónové nákupy obrnených transportérov pre našu obranu. Boris Kollár prijal pozvanie, aby o téme diskutoval s moderátorom Braňom Závodským.

Hlavnou témou relácie bolo preto práve obvinenie ministra obrany a SNS Kollárovou stranou. Zakladateľovi strany SME RODINA sa nepáčilo, ako sa zachovalo SNS pri nákupoch a vyjadril sa v relácii takto : „My proste chceme, aby sa to odtajnilo, aby sme videli, za koľko to ideme nakupovať. Pokiaľ toto urobia, budeme vedieť porovnať ceny a budeme sa vedieť k tomu vyjadriť, ale, aby sme my za štyri milióny kupovali jeden kus, ktorý mohol by sa kúpiť podstatne lacnejšie“.

V závere relácie položil moderátor otázku vzájomnej spolupráce medzi hnutiami SME RODINA a SNS. Odpoveď poslanca Borisa Kollára bola nasledovná:  „Pozrite sa, my so zlodejmi robiť nebudeme“.

Relácia Sobotné dialógy sa z dôvodu majstrovstiev sveta v hokeji tento týždeň nevysielala.

Mediálny čas politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.