B. Kollár: Proaktívny prezident môže pomôcť ľuďom aj sám

Analýza diskusií za 22. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár navštívil v uplynulom týždni relácie O 5 minút 12 a V politike, v ktorých rečnil dokopy 36 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s ministerkou školstva Martinou Lubyovou (nom. SNS).

Diskusné relácie uplynulého týždňa sa vo svojich debatách dotkli aktuálnych politických tém. Medzi inými to boli napríklad ohlásená kandidatúra viacerých osobností na post hlavy štátu, vymenovanie nového policajného prezidenta Milana Lučanského, voľba ústavných sudcov, „zastropovanie“ dôchodkového veku, ale aj brutálny útok na mladého Filipínca v centre Bratislavy.

Boris Kollár, ktorý sa cez víkend vyjadroval k spomínaným témam hneď v dvoch debatách, hovoril spomedzi politických diskutérov najviac. Kým v relácii O 5 minút 12 debatoval s ďalšími tromi politikmi, na TA3 mu oponenta robil iba moderátor Norbert Dolinský.

Debatu začali témou budúcoročných prezidentských volieb, do ktorých navrhlo hnutie vlastného kandidáta, podpredsedu Sme rodina Milana Krajniaka. Boris Kollár vyvrátil tvrdenia o tom, že pôvodne v hnutí uvažovali o podpore spoločného kandidáta s opozíciou. Podľa jeho slov vytváranie koaličných spojení nie je v prípade prezidentskej funkcie potrebné, a tým pádom nemusí byť táto funkcia viazaná na akékoľvek dohody a politické kompromisy, ktoré sú typické pre parlamentné koalície. V hnutí sú presvedčení, že funkcia hlavy štátu nie je iba reprezentatívnou funkciu, ale že „aj prezident má isté právomoci, ktoré, pokiaľ využije, môže veľmi proaktívne fungovať a sám pomáhať ľuďom.“ 

Na otázku moderátora, či by nemal byť prezident „prezidentom všetkých“, a teda bez politickej príslušnosti, odpovedal, že po prípadnom víťazstve Milana Krajniaka, očakáva jeho vystúpenie zo strany. Či sa to dá dosiahnuť len jednoduchým „odídením“, odpovedal, že všetky doterajšie politické aktivity Milana Krajniaka viedli k pomoci ľuďom a v tom by Krajniak pokračoval aj ako prezident. 

Snahu pomáhať ľuďom zopakoval Boris Kollár počas debaty ešte raz, a to v otázke spolupráce s prípadne vzniknutou stranou Andreja Kisku. Kollár túto spoluprácu nevylúčil, dokonca jasne avizoval, že „zo spolupráce nevylučuje žiadnu politickú stranu, ktorá bude mať slušné vedenie a nebude mať na seba napojených oligarchov alebo nejaké finančné skupiny.“ Podľa jeho slov môže Kiskova novovzniknutá strana zobrať voličov všetkých stranám, nemyslí si však, by hnutie Sme rodina výrazne utrpelo odchodom svojich voličov ku kiskovcom. 

Otvorenosť, samostatnosť a podporu návrhov iných strán spomenul aj pri súčasne predkladanom zákone o interrupciách. Povedal, že v etických otázkach majú členovia hnutia zelenú kartu a môžu sa rozhodnúť podľa vlastného presvedčenia. On sám zákon predkladaný z dielne extrémistickej Ľudovej strany Naše Slovensko nepodporí, hoci Milan Krajniak jasne deklaroval, že za neho zahlasuje.

S vymenovaním Milana Lučanského na post prezidenta policajného zboru nemá problém, pretože, ako hovorí, „nestojí za ním žiadny oligarcha a nebude tým pádom na špagátiku,“ čo je pre nich veľmi podstatné. Podľa jeho slov sa situácia v spoločnosti po nedávnych protestoch upokojila len naoko a skeptizmus, ktorý stále vládne medzi ľuďmi, môže po voľbách priniesť ešte veľa prekvapení.

V závere relácie uviedol, že je za stanovenie maximálneho veku odchodu do dôchodku a súčasne prekladaný zákon podporí, hoci sa mu nepáči, že ho predkladá človek (Robert Fico, pozn. red.), ktorý celú situáciu s postupným navyšovaním odpracovaných rokov, zapríčinil.

Dĺžku mediálneho času diskutujúcich si môžete pozrieť v interaktívnej infografike.

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.