B. Kollár: „Podporíme každý, aj slepačí krok, ktorý pomôže ľuďom“

Analýza diskusií za 5. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

V uplynulom týždni sa v politických diskusiách najdlhšie zmocnil slova podpredseda NR SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár, ktorý na Jednotke rečnil necelých 27 minút. Z relácie Braňo Závodský naživo sme vybrali rozhovor s poslankyňou NR SR a členkou zdravotníckeho výboru Janou Cigánikovou (SaS).

Politické relácie sa v predchádzajúcom týždni vyznačovali rôznorodosťou diskutovaných tém. Kým v Sobotných dialógoch diskutovali hostia výlučne o zahraničných a európskych záležitostiach, na Jednotke si pripomenuli dávny prísľub Roberta Fica a jeho strany Smer-SD na rekonštrukciu internátov či pomoc poľnohospodárom. V relácii Braňa Závodského sa kriticky hodnotila úroveň slovenského zdravotníctva, výstavba najmodernejšej nemocnice v hlavnom meste či opozične ostro kritizované elektronické zdravotníctvo.

Slovo sľub by sme mohli označiť za najskloňovanejšie slovo nedeľnej relácie O 5 minút 12. Boris Kollár (Sme rodina) ostro kritizoval sľuby premiéra Roberta Fica, ktorý sa v roku 2015 vyjadril, že na rekonštrukciu internátov vyčlení 50 miliónov eur. Desať miliónov eur, ktoré vláda v prvom kroku nedávno vyčlenila, s prísľubom rovnakej čiastky pre druhý polrok, sú podľa Borisa Kollára „len snahou uhasiť vzniknutý problém po tom, ako sa táto téma začala medializovať“. Béla Bugár vysvetlil, že neskoré riešenie problematiky súvisí s predchádzajúcimi rokovaniami, plánovaním projektu na základe dohody v rámci Európskej únie a taktiež so zdĺhavým procesom verejného obstarávania. Líder hnutia Sme rodina označil spomínanú sumu za nízku, nakoľko sa predpokladá, že rekonštrukcia by stála 300 miliónov eur. Béla Bugár považuje problém za komplexný a spája ho taktiež s nevyhnutnou reformou školstva. Zároveň vyzval oponenta, aby uviedol príklad, ako by situáciu riešil a neprichádzal len so všeobecnými tvrdeniami.

V krátkosti sa načrelo aj do problematiky kvót slovenských gymnázií. Predseda koaličnej strany Most-Híd zdôraznil, že problém sa týka predovšetkým Bratislavy a bude potrebné prijať taký návrh, ktorý by udelil Bratislave výnimku, nakoľko gymnáziá v hlavnom meste  navštevuje 23 % študentov. Obaja diskutujúci sa zhodli na prípustnej kvóte 10 – 12 %.

V druhej polovici relácie sa spomínal rast miezd, ako aj zavedenie 13. a 14. platov a vyššie príplatky za prácu v noci, počas sviatkov a cez víkendy. Boris Kollár sa vyjadril, že v rámci hnutia Sme rodina určite za 13. a 14. plat zahlasujú a „každý, aj slepačí krok, ktorý pomôže ľuďom, podporia“. Kollár vidí zvyšovanie platov v spravodlivom prerozdelení zisku podnikateľov, avšak na otázku, akým spôsobom by to dosiahol, nevedel jednoznačne odpovedať.

Dĺžku mediálneho času diskutujúcich si môžete pozrieť v interaktívnej infografike.