A. Hlina: Neviem, ktoré mužstvo vymieňa kapitána po polčase, ktorý vyhral

Analýza diskusií za 6. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Bývalý minister obrany a poslanec za stranu SaS Ľubomír Galko navštívil v uplynulom týždni diskusné relácie O 5 minút 12 a Braňo Závodský naživo, v ktorých rečnil dokopy takmer 34 minút. Počas uplynulého víkendu sa nevysielala relácia Sobotné dialógy, a tak ju v tomto týždni z našej hodnotiacej analýzy vynechávame.

Politickú scénu zamestnávala minulý týždeň najmä téma modernizácie našej armády a pochybnosti okolo transparentnosti obstarávania na ministerstve obrany, za ktorými stoja miliardové zákazky nových obrnených transportérov, stíhačiek a radarov. Opozícia k nim iniciovala mimoriadnu schôdzu a vo všetkých diskusných reláciách dostali priestor na vyjadrenie viacerí koaliční aj opoziční poslanci, vrátene súčasného i bývalého ministra obrany.

Druhým politickým prekvapením uplynulých siedmich dní bol dnes už bývalý člen klubu OĽaNO Richard Vašečka, ktorý ohlásil odchod od Igora Matoviča a presun ku KDH. Vašečka navyše oznámil, že bude kandidovať na post predsedu strany kresťanských demokratov a oficiálne tak spustil boj proti súčasnému predsedovi Alojzovi Hlinovi, ktorý sa o svoje znovuzvolenie plánuje taktiež uchádzať.

Napätie medzi Hlinom a Vašečkom bolo cítiť z viacerých vyjadrení poskytnutých médiám. TA3 v nedeľnej relácii venovala téme približne 30 minút, v rámci ktorých dostali priestor obaja predstavitelia. Nediskutovali však medzi sebou, nakoľko Vašečka svoje stanovisko prezentoval len cez telefón.

V rozhovore zdôraznil, že odchod do KDH by zvažoval aj v prípade, ak by predsedom nemal byť. Podľa jeho slov ho ku kandidatúre „vyprovokovali“ dva fakty: podpora viacerých členov strany a poznanie, že v KDH by sa radi angažovali viacerí, ale nie pod vedením Alojza Hlinu.

V reakcii Richarda Vašečku bolo cítiť silnú sebadôveru, keď napríklad viackrát uviedol, že za svoje pozitívum považuje to, že dokáže spájať ľudí vo vnútri i navonoko a veľmi dobre komunikovať s lídrami širokospektrálne v celom politickom spektre. „Mám veľmi korektné vzťahy s väčšinou lídrov a ja si ich nekazím nejakými neuváženými vyjadreniami alebo osobnými útokmi,“ ragoval. Viackrát pritom povedal, že sa považuje za dobrého kandidáta.

Alojza Hlinu kandidatúra Vašečku prekvapila, najmä po tom, čo strana po voľbách 2016 vstala „ako-tak“ z popola. V reportáži pre TA3 uviedol a následne počas diskusie zopakoval, že podľa neho by bolo korektné a spravodlivé nechať doviezť stranu do volieb s tímom, ktorému sa darí. „Neviem, ktoré mužstvo vymieňa kapitána po polčase, ktorý vyhral,“ povedal.

Spomenul pritom 3 body ozdravovacieho programu KDH: 1. fáza záchrany a konsolifácie, ktorú už má strana za sebou, 2. fáza robenia poriadku v stredopravom konzervatívnom priestore, v ktorom sa nachádzajú v súčasnosti a 3. fáza, ktorá znamená podnikať také kroky, aby sa v budúcnosti vyhli tým istým chybám.

Na otázku, či si myslí, že je medzi členmi KDH obľúbený, odpovedal, že je to ťažká otázka a až po viacerých dopytoch moderátora pripustil, že si myslí, že podporu v strane má. Debatu ukončil slovami, že ak sa KDH v ďalších voľbách do parlamentu dostane, ako predseda strany zásadne odmietne spoluprácu so stranou Smer-SD.

Mediálny priestor politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.