Á. Érsek: Severný variant diaľnice je historická chyba

Analýza diskusií za 7. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) rečnil počas minulého týždňa v politických debatách najdlhšie. V relácií O 5 minút 12, v ktorej hostia rozoberali súčasné problémy dopravných stavieb na Slovensku, hovoril vyše 25 minút. Z relácie Braňo Závodský naživo sme vybrali debatu s predsedom SNS Andrejom Dankom. Počas uplynulého víkendu sa kvôli olympijskému programu opäť nevysielala relácia Sobotné dialógy, a tak ju aj v tomto týždni z našej hodnotiacej analýzy vynechávame.

Predsedovia dvoch koaličných strán, SMER-SD a SNS, dostali minulý týždeň priestor v sólodebatách a v diskusii iba s moderátormi vysvetľovali svoju agendu v oblasti sociálnej politiky. Andrej Danko (SNS) v rozhovore s Braňom Závodským informoval o svojich úspechoch v parlamente pri presadzovaní 13. a 14. platu a Robert Fico (Smer-SD) s Norbertom Dolinským na TA3 preberal politiku minimálnej mzdy a životnú úroveň na Slovensku, ale aj duálne vzdelávanie na stredných školách a s tým spojené požiadavky investorov.

V ďalších častiach relácie V Politike ostala téma rovnaká. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) spolu s Eugen Jurzycom (SaS) taktiež prebrali témy príplatkov za nočnú prácu, zvyšovanie platov a kvalifikácie zamestnancov na Slovensku. V podobnom duchu sa odohrala aj posledná tretina relácie.

Tematicky vyčnievala iba debata O päť minút dvanásť, ktorá prebehla bez tradičného koalično-opozičného konfliktu. Debata sa niesla v pokojnej a konštruktívnej atmosfére, hoci obsahom rozhovorov bola citlivá téma výstavby diaľnic. Árpád Érsek vo verejnoprávnej televízií vysvetľoval plány ministerstva pri ich výstavbe a neraz sa s oponentom, poslancom Miroslavom Ivanom (SaS), na dôležitých veciach zhodli.

Jeden z problémov, prečo nie je diaľničné spojenie západu a východu Slovenska stále skutočnosťou, a to ani po 45 rokoch výstavby, načrtol poslanec Ivan takto: „Južné trasovanie je ekonomicky výhodnejšie a pokiaľ by to tak bolo v minulosti rozhodnuté, nie cez Národné parky, severom Slovenska, v povodí Váhu, tak by to bolo oveľa lacnejšie a rýchlejšie.“

Minister dopravy potvrdil, že severné trasovanie diaľnic bola historická chyba. Na spolurečníka reagoval slovami: „Áno, súhlasím s tým, (…) že keby sme sa rozhodli pre túto trasu, dávno je dokončená.“

Predstavitelia opozície a koalície sa teda vzácne zhodli na probléme, ktorý ešte pred pár rokmi vzbudzoval silné nacionálne vášne. Aj keď ich pôvodcami boli častokrát len národnostne orientované politické strany a ich reprezentanti.

Mediálny priestor politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.