A. Danko: Neviem si predstaviť vládu troch kráľov – Sulíka, Matoviča, Kollára

Analýza diskusií za 24. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha navštívil v uplynulom týždni reláciu V politike, v ktorej rečnil viac ako 25 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s predsedom strany SNS Andrejom Dankom.

Politickú scénu rozvíril minulý týždeň prezident Andrej Kiska, ktorý v parlamente vystúpil so správou o stave republiky. Tá sa stala predmetom debát väčšiny monitorovaných relácií.

V prvej časti v relácie V politike diskutovala s moderátorom Norbertom Dolinským poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO), ktorá debatu začala odpoveďou na otázku, ako OĽaNO vníma hodnotenie zo strany Andreja Kisku. Podľa Remišovej je dôležité, že prezident vo svojej správe znovu upriamil pozornosť na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pretože objasnenie vraždy by mohlo prinavrátiť dôveru ľudí v políciu a štátne inštitúcie. Chápe, že koalícia vníma prezidentovu správu ako príliš kritickú, na druhej strane ale upozornila na kauzy, ktoré poznačili Slovensko minulý rok, a preto táto správa podľa nej optimistická byť ani nemohla.

Do druhej časti relácie V politike prijali pozvanie členovia Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) a Martin Klus (SaS). „Pán redaktor, to nebol prejav prezidenta Slovenskej republiky, to bol prejav priemerného opozičného politika, ktorý si potreboval kopnúť do vlády,“ začínal svoje vyjadrenie Ľuboš Blaha. Martin Klus komentoval túto udalosť tak, že ho mrzí správanie Kotlebovej ĽSNS: „Ja som bol hlavne veľmi sklamaný z toho, ako nedôstojne prijali prezidenta niektorí moji poslaneckí kolegovia. Mám na mysli predovšetkým 14 poslancov strany Kotleba – ĽSNS, ktorí boli nakoniec aj vykázaní zo sály“.

Do relácie Sobotné dialógy zavítali k Branislavovi Dobšinskému bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS) a súčasný minister obrany Peter Gajdoš (SNS). V relácii sa diskutovalo o výmene zastaraných ruských stíhačiek, radarových systémoch, dopravných lietadlách, viacúčelových vrtuľníkoch či kolesových transportéroch. Viac priestoru dostal súčasný minister obrany (takmer 19 minút) a jeho náprotivok rečnil o takmer 5 minút menej.

V debate na Rádiu Expres zisťoval moderátor Braňo Závodský, aké sú aktuálne vzťahy v koalícii a taktiež akého kandidáta chce strana SNS nominovať na post hlavy štátu. K otázke možnosti aktuálnych predčasných volieb Andrej Danko odpovedal: „(…) neviem si predstaviť vládu týchto troch kráľov – Sulík, Matovič, Kollár“. Podľa neho nie sú niektoré politické strany štruktúrou ani fungovaním pripravené na kompromisy a riadenie štátu.

Moderátor sa snažil získať od poslanca podrobnejšie informácie o kandidátovi na prezidenta, avšak odpoveďou mu bola iba nejasná charakteristika osoby: „Kandidát na prezidenta musí mať nejakú politickú skúsenosť a musí byť známy. Ja som navyše povedal, že si chcem vybrať spomedzi žien.“ Pripustil však, že strana sa vo finále môže rozhodovať aj medzi mužskými kandidátmi.

Pri posledných otázkach, týkajúcich sa najmä zahraničnej politiky, sa poslucháči odpovede zo strany Andreja Danka nedočkali. Ten na ne podľa moderátora priamo neodpovedal a kvôli časovej tiesni ju Braňo Závodský musel ukončiť. Andrej Danko na tieto slová reagoval s úsmevom:Vždy vám hovorím, nech vám dajú aspoň hodinu času“.

Mediálny čas politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike: