medan.sk

sledujte nás:

Výber z 31.12.2013

Z ekonomiky


Vláda do stavebníctva naleje miliardy eur
Osem miliárd eur by mal dostať slovenský stavebný sektor do konca roku 2016. Medzi top firmami, ktoré dostali najväčšie zákazky, sú preto práve stavbári. Takáto investícia do rastu cez stavebný sektor sa môže štátu oplatiť. Ekonomika ju pocíti viac ako investície do IT.

Vláda bola tento rok štedrá
Viac peňazí od štátu dostane od januára zhruba 1,6 milióna poberateľov dôchodkov. Stúpne sirotský dôchodok, vdovský, invalidný a starobný. Vyšší bude aj rodičovský príspevok. Platy ústavných činiteľov ostávajú zmrazené. Zmrazia sa aj platy sudcov, a to na úrovni roku 2012. Štát tak ušetrí 8,2 milióna eur.

Cena zlata klesá
Ak niekto tento rok investoval do zlata, prerobil. Stalo sa tak prvýkrát za trinásť rokov. Ťažké obdobie čaká cenný kov aj ďalšie roky. Cena zlata od januára klesla o viac ako štvrtinu a na svoje predchádzajúce úrovne sa tak rýchlo nevráti. Do pozície istoty by sa zlato mohlo dostať z dlhodobého hľadiska.

Najvyšší súd zamietol žaloby šiestich firiem
Najvyšší súd Slovenskej republiky zmenil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave. Ten v decembri v roku 2008 zrušil rozhodnutia Protimonopolného úradu SR o karteli šiestich stavebných spoločností pri výstavbe diaľnic tak, že zamietol všetky žaloby stavebných spoločností. Stavebné firmy majú za kartel zaplatiť takmer 45 miliónov eur.

Z domova


VáhostavSK sa stal lídrom štátnych zákaziek
Spoločnosť VáhostavSK má podiel na najväčšom balíku peňazí, ktoré vláda v tomto roku rozdala súkromným firmám. Konkrétne je to takmer 1,2 miliardy eur za výstavbu štyroch autostrád. Váhostav v konzorciách podpísal zmluvy na výstavbu úseku D1 pri Žiline, diaľničné spojenie s Poľskom, ale aj obchvaty Ružomberka a Detvy.

Firmy očakávajú lepší začiatok roka než vlani
Elektrotechnikom sa zlepšila nálada medzi firmami. Ako jediné firmy v priemysle čakajú, že začne budúci rok rásť dopyt. Ak sa naplnia odhady rezortu financií, tak v roku 2014 naše hospodárstvo narastie o 2,2 percenta z tohtoročných 0,9 percenta. Najlepšie vyhliadky majú najmä obchodníci a služby.

Rezort nemá peniaze na vyplatenie súkromných poisťovní
Vláda Roberta Fica v roku 2012 rozhodla, že jedna štátna poisťovňa vytlačí súkromné.. Dnes sa nevie, či k tomu naozaj dôjde. S prípravou jej spustenia rezort zdravotníctva už mešká vyše roka. Doteraz nepredložilo najdôležitejší transformačný zákon, ani nevybralo audítora, ktorý má oceniť súkromné poisťovne.

Pracovné miesta by mohli viac vznikať v službách
Ani rast ekonomiky v roku 2014 nebude stačiť nato, aby bolo výrazne viac práce. No tým, čo ju majú, by mali platy reálne rásť. Zamestnanosť má síce v roku 2014 stúpnuť, no len veľmi mierne. Odhady hovoria, že sa vytvorí asi päťtisíc nových pracovných miest. Platy v ekonomike majú rásť mierne rýchlejšie ako inflácia.

Zo zahraničia


Čechov čaká na budúci rok mierne zvyšovanie platov
České firmy plánujú zvýšiť platy pre svojich zamestnancov o dve až tri percentá. Po dvoch rokoch poklesu sa tak môžu tešiť na reálny nárast miezd. K chystanému nárastu miezd dochádza po intervenciách Českej národnej banky. Inflácia bude v roku 2014 rekordne nízka. Ekonómovia očakávajú rast spotrebiteľských cien okolo pol druha percenta.

Existuje priestor na ďalší rast valuácií
Robustný ponukovou stranou ťahaný rast americkej ekonomiky by mohol prekonať očakávania. Kompenzovať by mal redukciu menových stimulov. Veľkosť bilancie Fedu by pritom mala pokračovať v expanzii a celkové globálne uvoľnené menové prostredie by malo podporovať podstupovanie rizika.

Grécko sa pripravuje šéfovať Únii
Grécko sa od prvého januára stane predsedníckou krajinou Európskej únie. Rotované predsedníctvo vyšlo na Grécko v čase, keď ešte stále potrebuje pomoc z eurovalu, aby neskrachovala. Gréci napriek tomu tvrdia, že svoju úlohu zvládnu. Predsedníctvo bude stáť krajinu asi 50 miliónov eur.

Väčšina spoločnú menu nechce
Lotyšsko je najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v Európskej únii. Pozviechala sa z krízy a zajtra vstúpi do eurozóny. Ekonomike sa darí, no za tvrdé reformy zaplatila krajina veľkú cenu. Podľa niektorých až desatina populácie odišla. Euro mnohí Lotyši nevidia len ako ekonomickú otázku, ale aj geopolitickú. Euro má posilniť postavenie krajiny v Európskej únii a znížiť vplyv Moskvy.