medan.sk

sledujte nás:

Výber z 31.10.2013

Z ekonomiky


S novinkou prišiel Kažimír
Firmy, ktoré sa dostanú zo straty, budú platiť štátu menej, odrátajú si totiž zaplatenú minimálnu daň. V praxi by si tak firmy mohli licencie odpočítavať nielen jeden, ale aj viac rokov za sebou. Minister financií Peter Kažimír zavádza licencie preto, že viac ako polovica slovenských firiem nevykazuje zisky a pravidelne neplatí dane. Konkrétne nastavenie výšky licencií zatiaľ neukázal.

Prudké zlacnenie elektriny
Januárové zlacnenie elektriny ľuďom zníži platby. Odberatelia budú mať v podstate jeden mesiac v roku elektrinu zadarmo. Konečné ceny elektriny klesnú asi o desať percent. Za poklesom cien je kríza. Na trhoch je prebytok elektrárenských kapacít a burzy na to zareagovali zlacňovaním. Dodávatelia tak nakúpili elektrinu pre budúci rok so zľavami.

Zamestnávatelia so zmenami nesúhlasia
Ľuďom pracujúcim v ziskových súkromných firmách porastú platy aj pri nesúhlase majiteľa. Podnikateľom sa sťažia aj možnosti prepúšťania ľudí bez vyplatenia odstupného, neplatenia nadčasov, poskytovania náhradného voľna či zvyšovania platov pod úrovňou inflácie. Vláda totiž zmenami v zákone o kolektívnom vyjednávaní posilnila postavenie odborov pri určovaní platov ľudí v slovenských podnikoch.

Štát sa púšťa do kontroverzného pokusu
Štát chce časť ľudí odkázaných na sociálne dávky prinútiť pracovať. Od januára bude možné odobrať dávku v hmotnej núdzi 61,60 eura na jednotlivca, ak v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác neodpracuje mesačne 32 hodín. Podmienkou je, že ponuku na takú prácu dostane.

Z domova


Úrad pre reguláciu sieťových odvetví s kritikou nesúhlasí
Európska komisia sa pridala ku kritike analytikov a energetických firiem. Tvrdí, že slovenský trh s energiami je regulovaný netransparentne a nie je podložený ekonomickou analýzou. Prostredie je preto nepredvídateľné, čo negatívne vplýva na poplatky, dlhodobé investície i viacročné zmluvy.

Diaľnica v minulosti prekvapila cenami
Diaľnica D1 Svrčinovec – Skalité, dostala zelenú. Najnovší, 12-kilometrový kysucký úsek, má byť hotový v roku 2016. Diaľnica D3 má napojiť Slovensko na Poľsko. Okolo súťaže na jej výstavbu boli pritom v minulosti viaceré pochybnosti. Na severnej diaľnici D1, ktorá má spájať Bratislavu s Košicami, je potrebné dokončiť ešte 100 kilometrov.

Frešo reči nezachytil
Krajské voľby budú pre Pavla Freša znamenať viac než len zápas o obhájenie stoličky župana. V prípade neúspechu by totiž zrejme prišiel o stoličku predsedu strany. Traja poslanci za SDKÚ povedali, že voľby budú referendum o zotrvaní Freša na čele strany. Frešo tvrdí, že reči o dôsledkoch prípadného neúspechu nezachytil.

Minimálna mzda sa zvýši
Tisícky ľudí, ktorí robia za minimálnu mzdu, dostanú o 14 eur mesačne viac. Na budúci rok sa im namiesto 338 eur na výplatnej páske objaví suma 352 eur. Zamestnanci, ktorí zarábajú minimálny plat, si uvedomujú, že ich môžu nahradiť robotníci z cudziny alebo môže majiteľ fabriku zavrieť.

Zo zahraničia


Vnútrostranícky boj v českej sociálnej demokracii
Dvaja hlavní predstavitelia v ČSSD si v mocenskom zápase vymieňajú úlohy. Šéf strany Bohuslav Sobotka, ktorého vedenie ČSSD vyzvalo na odstúpenie, využíva na protiútok lož prvého podpredsedu Michala Haška. Ukázalo sa, že opakovane zatajoval povolebnú schôdzku u prezidenta Miloša Zemana. Hašek už priznal stretnutie.

Rebríček amerického časopisu Forbes
Najvplyvnejším človekom na svete je ruský prezident Vladimir Putin. Americký prezident Barack Obama je na druhom mieste a po ňom nasleduje čínsky prezident Si Ťin-pching. Putin preukázal dominanciu v diplomatickom manévrovaní počas krízy súvisiacej s vojnou v Sýrii a ohľadne osudu bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena.

Holandská Rabobank prišla o šéfa
V prípade manipulácie Liboru padla ďalšia pokuta. Asi 800 miliónov eur musí zaplatiť holandská banka Rabobank. Výkonný riaditeľ Rabobank Piet Moerland uviedol, že ho šokovali e-maily niekoľkých desiatok jeho zamestnancov, ktoré mali za cieľ nelegálne manipulovať úrokovú sadzbu Libor v rokoch 2005 až 2011. Rezignoval preto z postu šéfa.

Škandál okolo odpočúvania
James Clapper, šéf amerických spravodajských služieb obhajoval plošné špehovanie, ktorým sa zaoberala Národná bezpečnostná agentúra. Sledovanie zahraničných politikov je vraj jednou z náplní práce tajných služieb. Napätie okolo špehovania sa pokúšala zmierniť exministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová. Podľa nej sa krajiny navzájom špehujú.