medan.sk

sledujte nás:

Výber z 31.10.2012

Z ekonomiky


Rezort práce chce zlepšiť nezamestnanosť mladých
Firmy zatiaľ nejavia záujem o projekty na pomoc mladým na úradoch práce. Dôvodom sú finančné problémy, nedostatok zákaziek, Zákonník práce a odvody. Rezort na projekty vyčlenil 70 miliónov eur a chce pomôcť viac ako desaťtisícom mladých ľudí evidovaných na úrade práce viac ako tri mesiace.

Cena za elektrinu sa zrejme zvýši
Ľudia si môžu na budúci rok za elektrinu priplatiť. Je tak i napriek tomu, že niektorí dodávatelia odhadovali pokles. Teraz však hlásia pravý opak. Regulačný úrad by už mal mať cenové návrhy jednotlivých distribučných spoločností. Jeho postoj však zostáva nejasný.

Slováci investujú do nehnuteľností
Dlhová kríza povzbudila Slovákov k zvýšeným investíciám do nehnuteľností. Ľudia sa obávajú toho, že ak by nastala v eurozóne veľká inflácia, je lepšie mať peniaze uložené v prestavanom byte. Relatívne ľahko dostupné sú spotrebné aj stavebné úvery. Občania sa tak rekordne zadlžujú.

Opatrenia môžu odradiť investorov
Európska banka pre obnovu a rozvoj odkazuje Slovensku, že vyššie zdanenie firiem a manažmentu môže obmedziť prílev nových investícií. Ak k nám nebudú prúdiť nové investície, Slovensko nezníži vysokú nezamestnanosť. Niektoré firmy oznámili, že pre vyššie dane sa sťahujú do lacnejších krajín.

Z domova


Projekt D1 Dubná Skala – Turany
Bruselskí komisári zrejme nebudú brzdiť výstavbu meškajúcich diaľničných úsekov na D1 a D3. Minister dopravy Ján Počiatek rozhodol o poskytnutí príspevku 78 miliónov eur na úsek diaľnice D1. Niektoré úseky sa zrejme budú stavať z nových eurofondov a niektoré ešte zo starých.

Vláda ignoruje sociálnych partnerov
Vláda nepočúva pripomienky zástupcov odborov a zamestnávateľov. Napriek tomu, že viacerí kritizovali plán vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne, ministri o ňom budú rokovať. Zamestnávatelia poukazovali aj na riziká spojené s možným vyvlastňovaním Dôvery a Unionu. Neveria, že jedna poisťovňa zlepší služby pre pacientov.

Po zmenách sa výhody eseročky oproti živnosti zmenšia
Živnostníkom sa zvýšia odvody a štátu budú platiť aj vyššie dane. Niektorí z nich môžu zvažovať, či si radšej nezaložia spoločnosť s ručením obmedzeným. Vláda však nezabudla ani na firmy. Ich zisky sa majú od roku 2013 zdaňovať sadzbou 23 percent, teda vyššou ako príjmy živnostníkov.

Téma bude aktuálna na jar budúceho roku
Minister obrany Martin Glváč zvažuje zavedenie dobrovoľnej vojenskej služby. Rezort teraz nevie, na koho sa v prípade krízových situácií môže obrátiť. Tí, ktorí absolvujú výcvik k dobrovoľnej vojenskej službe, by od štátu dostali viacero výhod. Odborníci tento návrh nezavrhujú. Podobný systém funguje v súčasnosti v Rakúsku.

Zo zahraničia


Nemecká pirátska strana by získala štyri percentá
Nemecká pirátska strana klesá na dno. Úbytok jej priaznivcov môže posilniť súčasný opozičný tábor v parlamente a ublížiť tak kancelárke Angele Merkelovej. Ak by sa piráti nedostali do poslaneckých lavíc, môže to viesť k zrodu parlamentnej väčšiny sociálnej demokracie a Zelených.

Grécko chce získať do roku 2016 vyše 11 miliárd eur
Grécky parlament rozhodoval o privatizácii viacerých štátnych podnikov. Investori by mohli vytvoriť 50-tisíc pracovných miest a do štátnej kasy by mohli pritiecť z výberu daní tri miliardy eur ročne.

Fidesz už prispôsobil ústavu návrhu
Maďarský premiér Viktor Orbán novelizoval ústavu. Zakotvil v nej, že hlasovať v parlamentných, európskych, komunálnych voľbách a v referende budú môcť len tí maďarskí občania, ktorí sa včas zapíšu do voličských zoznamov. Pôvodný návrh rátal iba s tým, že novela ústavy umožní predbežnú registráciu voličov.

Kantábria žiada 137 miliónov eur
Španielska ekonomika zaznamenala v 3. kvartáli medzištvrťročne pokles o 0,3 percenta a medziročne o 1,6 percenta. O úver vládu požiadalo deväť regionálnych vlád. Majú totiž nesplatené záväzky, ktoré nedokážu uhradiť. Na finančných trhoch by peniaze nezískali. V súčasnosti ju o pomoc žiada región Kantábria.