medan.sk

sledujte nás:

Výber z 31.01.2014

Z ekonomiky


Reforma pomohla firmám
Rovnú daň zaviedla druhá vláda Mikuláša Dzurindu a zrušila ju vláda Roberta Fica. Jej zavedenie sa odrazilo na menšej byrokracii, ale zahraničných investorov skôr lákali iné faktory. Dôležitým faktorom bola zvolená výška dane. Vďaka tomu si firmy prestali umelo znižovať základ pre platenie dane a štátu odvádzali presne to, na čo mal nárok.

Rastúce odvody počet živnostníkov znižujú
Cieľom zvýšenia odvodov, s ktorým začala už vláda Ivety Radičovej, bolo zastaviť trend preklápania bežných pracovných pomerov na živnosti. Živnostníci platili nižšie odvody ako zamestnanci a pre firmy boli preto lacnejší. Každoročný nárast odvodového zaťaženia však vyháňa živnostníkov do eseročiek a do zahraničia.

Ľudia žijúci na dlh budú môcť pokojnejšie spávať
Ak ľudia dlhujú menej ako dvetisíc eur, neprídu už o dom. Exekúcie bytov či domov pri takýchto nízkych úveroch budú zakázané. Týka sa to pritom všetkých menších pôžičiek, ale aj prípadných nových úverov od bánk, ale najmä nebankoviek. Zmenu zákona ohlásili poslanci Smeru spolu s ministerstvom spravodlivosti. Štát stanoví výšku úverov aj s poplatkami.

Piata zmena v pravidlách tendrov
Obce budú musieť naďalej robiť súťaže, keď budú chcieť platiť stavbu ciest či obnovu námestí z eurofondov pre farmárov. Smer síce bez diskusie schválil výnimku, vďaka ktorej môže farmári eurofondy míňať bez verejného obstarávania, no platí to len pre malú časť peňazí. Európska komisia je z ďalších zmien v pravidlách tendrov prekvapená a preto ich chce preveriť.

Z domova


Firmy si budeme môcť riadne preveriť
Rezort spravodlivosti chce už od budúceho roka spustiť register trestov. V zozname budú informácie o tom, ktorí podnikatelia boli odsúdení za krádež či úverový podvod. To je podľa firiem správny krok. Register má byť výsledkom novej trestnej zodpovednosti firiem. Generálna prokuratúra preto bude musieť robiť aj zmeny v informačnom systéme.

Vláda prichádza so zásadnými opatreniami
Vláda chce sudcom siahnuť na viaceré výsady, ktorými štát posilnil ich nezávislosť v priebehu dvadsiatich rokov. Všetkých 1 400 sudcov čakajú bezpečnostné previerky. To znamená, že ich majetky, bankové kontá či kontakty podrobne preveria policajné a spravodajské zložky. Minister spravodlivosti Tomáš Borec chce presadiť aj zvýšenie priamej zodpovednosti sudcu za škody spôsobené zo subjektívnych dôvodov.

Spustenie kontroly potvrdil FNM
Do štátnej Bratislavskej teplárenskej spoločnosti mieri kontrola. Dôvodom sú informácie o pridelení viac ako tristotisícovej predraženej zákazky bez verejného tendra. Zákazku podpísal šéf teplárne Vladimír Raček. Prijímateľom časti peňazí za predraženú dodávku prístrojov na diaľkové ovládanie teplárenských zariadení bola cez subdodávky firma Energyr. Vlastní a vedie ju manželka šéfa teplárne Viera Račeková.

Firmy podporili projekty zamerané na súdnictvo
Podnikatelia sa sťažujú, že na Slovensku nie sú jasné pravidlá a spravodlivosť je otázna. Medzinárodné firmy preto prispeli mimovládnym organizáciám, ktoré sa snažia zlepšiť justíciu. Až 12 veľkých medzinárodných firiem na Slovensku rozdelilo 80-tisíc eur na boj proti korupcii a za priehľadnejšie súdnictvo.

Zo zahraničia


Americká centrálna banka mení šéfa
Ako skoncovať s tlačením peňazí a neohroziť oživenie ekonomiky v Spojených štátoch, bude úloha Janet Yellenovej. Tá vystrieda šéfa americkej centrálnej banky Fed Bena Bernankeho, a to ako prvá žena v histórii. Hospodárstvo USA už zrejme najhoršie krízové obdobie prekonalo.

Amnestia demonštrantov neuchlácholila
Zákon o amnestii účastníkov protivládnych demonštrácií na Ukrajine čaká na podpis prezidenta Viktora Janukovyča. Zákon prijatý ukrajinským parlamentom však opozícia s s demonštrantmi odmietla. Chcú, aby prepustili všetkých zadržaných vrátane obvinených z ťažkých činov bez akýchkoľvek podmienok.

Keyovi vyčítajú, že sa príliš ponáhľa
Novozélandská zástava sa až príliš podobá na austrálsku. Preto ju chce premiér John Key zmeniť. Ten je najväčším zástancom zmeny zástavy a presadzuje, aby sa o tom rozhodlo v najbližších mesiacoch. Referendum chce vyhlásiť koncom roka, keď krajinu čakajú parlamentné voľby. Novozélanďania nie sú jednotní v tom, ako by mala zástava vyzerať.

Pospíšil zostane poslancom, no v strane nezostáva
Bývalý český minister spravodlivosti Jiří Pospíšil už nie je členom ODS. Nedôveruje novému vedeniu strany. Pospíšil neuspel na volebnom kongrese ODS, nedostal sa už ani do vedenia strany. Poslanecký mandát si Pospíšil ponechá. Predstavitelia ODS jeho odchodom nadšení nie sú.