medan.sk

sledujte nás:

Výber z 30.11.2012

Z ekonomiky


Firmy sa bránia pred vyššími odvodmi z dividend
Podnikatelia už vyberajú z firiem svoju časť zisku, aby sa uchránili pred zvyšovaním zdravotných odvodov z dividend. Štátu tak hrozí, že na vyšších odvodoch vyberie menej, než plánuje. Časť z firiem príde o tisíce eur aj na zvýšení maximálnych vymeriavacích základov.

Boj o prežitie zhoršuje kvalitu stavieb
Viac ako polovica slovenských stavebných firiem pripúšťa krach svojej spoločnosti. Prepady sa odrážajú aj v zamestnanosti sektora. Za posledných desať rokov prišlo o prácu dvadsaťtisíc stavbárov. Predpokladá sa, že o prácu prídu ďalšie tisícky. Firmy priznávajú, že zhoršujú aj kvalitu svojich služieb.

V budúcom roku si za teplo priplatíme
Domácnosti si za teplo mierne priplatia. Mohlo by to byť priemerne o dve percentá. Za zvyšovaním je zvýšenie fixnej zložky ceny tepla. Konečné číslo však bude závisieť od toho, ako a či ceny plynu porastú. Ak sa ceny plynu tento rok zmenia, pôjde už o ich tretiu zmenu. Hore by mala ísť aj elektrina, a to maximálne do 5 percent.

Nárast nezamestnanosti ekonómov prekvapil
Nezamestnanosť na Slovensku vyskočila v októbri na 13,7 percenta. Počet ľudí bez práce evidovaných na úradoch práce za mesiac stúpol takmer o desaťtisíc. V októbri bolo na Slovensku vyše 410-tisíc nezamestnaných. Národná banka za tým vidí oslabovanie ekonomík našich hlavných obchodných partnerov a Zákonník práce.

Z domova


Zástupcovia učiteľov poľavili
Premiér Robert Fico nechce dať učiteľom viac ako päťpercentné zvýšenie platov. Svoje rokovanie, či zotrvať v štrajku, alebo ho úplne stopnúť, odborári prerušili pre pozvánku k premiérovi. So svojou požiadavkou však odborári u Fica neuspeli. Školy nepoznajú dôvod, na základe ktorých odborári štrajk prerušili.

Poplatky za stavebné povolenie sa zmenia
Pre podnikateľov môže byť výhodnejšie počkať so žiadosťou o stavebné povolenie či kolaudáciu do januára. Vtedy by mala platiť staronová metodika výpočtu podľa ceny stavby namiesto obstavaného objemu. Ministerstvo vypracovalo pozmeňujúci návrh k zákonu o hazarde.

V kontrolách sa bude pokračovať
Slovenský trh s potravinami sa darí čistiť od nepoctivých dovozcov, výrobcov aj obchodníkov. Kontroly priniesli zlepšenie na pultoch veľkých obchodných reťazcov. Počet pochybení klesol z júnových 40 percent na 12 percent v novembri. V malých a stredných potravinárskych predajniach vyskočil ich podiel až k 60 percentám.

Smer je pripravený okamžite konať
Polícia podozrieva námestníka generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, že so šéfom katastra v Senci spáchali trestný čin zneužitia právomocí verejného činiteľa. Premiér Robert Fico si myslí, že Trnka, ale aj jeho dočasný šéf Ladislav Tichý by mali odísť. Generálna prokuratúra potrebuje podľa Fica nového šéfa.

Zo zahraničia


Brusel si vytypoval krajiny
Európska komisia si vytypovala štrnásť ekonomík, ktoré môžu únii spôsobiť problém tým, že tam prepukne realitná bublina. Ukazuje na Holandsko, Maltu či severské krajiny. Poľsko, Rumunsko, Lotyšsko a Slovensko sa pod drobnohľad Bruselu nateraz nedostali. Zadlženie slovenských domácností je pod priemerom.

Prepustenie kosovského expremiéra
Súd pre bývalú Juhosláviu zbavil exveliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády Ramusha Haradinaja všetkých obvinení z vojnových zločinov. Nepodarilo sa mu nič dokázať. Takmer dve desiatky svedkov za doteraz neobjasnených okolností postupne zomierali. Prepustenie obvineného vyvolalo protesty Belehradu.

Obama si môže vydýchnuť
Americký prezident Barack Obama dostal v boji o škrty a vyššie dane na svoju stranu silného spojenca. Je ním elita amerického biznisu. Šéfovia 14 spoločností mu ponúkli ústupky. Ak by sa Kongres nedohodol na úsporných opatreniach, automaticky by sa spustil mechanizmus drastických škrtov a rapídneho zvyšovania firemných daní.

České firmy uprednostňujú Cyprus
Holandsko ako daňový raj upadá a české firmy z neho utekajú. Za tento rok poklesol počet firiem s českými majiteľmi o sedem desiatok. V Holandsku je pritom stále vyše štyroch tisícok českých firiem. Český biznis sa sťahuje na Cyprus, ale láka ich aj americký štát Delaware.