medan.sk

sledujte nás:

Výber z 30.10.2013

Z ekonomiky


Firmy budúci rok ušetria stovky eur
Rezort práce chystá pre firmy zamestnávajúce študentov novú úľavu. Zaplatia za nich nižšie odvody. K prehodnoteniu dospeli po diskusiách so študentmi. Podľa odborníkov ide o krok správnym smerom. Upozorňujú však, že to pocíti len časť firiem. Takúto výhodu by podľa nich mali dostať všetci dohodári, nielen študenti.

Svedčia o tom aj čísla
Rezort práce sa snaží umelo znižovať štatistiku. Počet ľudí, ktorí boli v lete vyradení bez toho, aby si našli prácu, stúpol medziročne o 10-tisíc. Predvolávanie v rôzne dni a v rôznych časoch či skupinové stretnutia označuje rezort za špecifický prístup. Vlani bolo vyradených pre nespoluprácu a z iných dôvodov viac uchádzačov o zamestnanie ako tento rok.

Rast platov sa bude odvíjať od dohody pri kolektívnej zmluve
Časť slovenských podnikov bude musieť zvyšovať platy, hoci sa pre takúto možnosť samy nerozhodnú. Odobrili to poslanci Národnej rady SR. Ak sa odborári a zástupcovia zamestnávateľov dohodnú, že platy v strojárstve porastú o päť percent, firmy sa musia podriadiť. Rezort práce tvrdí, že novinka prispeje k zlepšeniu pracovných podmienok.

Situácia na Slovensku podľa rebríčka Doing Business 2014
Najhoršie podnikateľské prostredie za posledných deväť rokov. Svetová banka nám pridelila náš historicky najhorší výsledok. Môže za to sťaženie registrácie podnikov či sprísnenie Zákonníka práce. Negatívne je hodnotená aj ochrana investorov. Možno tak očakávať oslabenie investičnej atraktívnosti.

Z domova


Opozícia chce napadnúť novelu vysokoškolského zákona
Vysoké školy čaká na budúci rok hodnotenie, na základe ktorého môžu niektoré z nich prísť o titul univerzita. Použijú sa pri ňom prísnejšie kritériá. Proces akreditácie vysokých škôl sa má začať koncom jari a jeho prvé výsledky by mali byť známe o dva roky. Hrozí však, že výsledky akreditácie budú spochybnené.

Diaľničiari sú pripravení na všetko
Cestári začínajú zimnú sezónu s podobnými rozpočtami ako vlani. Problémy so snehom sa dajú predpokladať na menších cestách, ktoré patria pod samosprávy. Obciam vláda nemieni dať viac peňazí. Na cestách prvej triedy a diaľniciach cestári sľubujú lepšiu pripravenosť ako vlani.

Finančná správa zavedie elektronický výkaz
Daňové úniky sa odhadujú až na dve miliardy eur ročne. Štát chce zachytiť túto sumu aj pomocou elektronického kontrolného výkazu. Od januára 2014 bude povinný pre platiteľov DPH. Bude výstupom z bežných typov účtovného softvéru. Daňovým úradom pomôže urobiť si prehľad v transakciách firmy a zabrániť podvodom.

Hollande hovoril v Bratislave o možnostiach biznisu
Francúzi hľadajú nový biznis na Slovensku a zaujímajú ich naše atómové elektrárne. Francúzsky prezident Francois Hollande uviedol, že viacero francúzskych firiem chce na Slovensku minúť miliardy eur. Peniaze majú ísť do výstavby diaľnic, automobilového priemyslu či výroby elektriny z jadra.

Zo zahraničia


Zber údajov o spojencoch nebude pokračovať
Výzvedné programy Národnej bezpečnostnej agentúry zamerané na zhromažďovanie dát podrobia prísnej revízii. Je to reakcia na to, čo do sveta prenikla informácia o odpočúvaní 35 zahraničných politických lídrov. Senátorka Dianne Feinsteinová aj jej oponenti majú predložiť návrhy zákonov týkajúce sa ďalšej činnosti agentúry.

Európsky a ázijský kontinent spojili tunelom
V Turecku sa možno dostať z Európy do Ázie podmorským železničným tunelom. Ide o prvý prípad, keď dva kontinenty spája dopravná tepna pod morskou hladinou. Náklady len na samotný tunel dosiahli viac ako 2 miliardy eur. Predpokladá sa, že služby podmorskej trasy využije denne vo vlakoch až 1,5 milióna cestujúcich.

Hašek zatiaľ s odstavením Sobotku neuspel
Dvojvládie vo víťaznej strane českých parlamentných volieb môže potrvať viac ako desať dní. O osude rozhádanej ČSSD bude rozhodovať jej ústredný výkonný výbor. Tento stranícky orgán môže, okrem zjazdu, vysloviť predsedovi Bohuslavovi Sobotkovi nedôveru. O to sa usiluje časť sociálnych demokratov. Tí podporujú podpredsedu Michala Haška.

Moskva označuje americký štít za hrozbu
V Rumunsku sa začala výstavba americkej základne. Tá má byť súčasťou protiraketového štítu v Európe. Základňa Deveselu na juhu krajiny má začať fungovať v roku 2015. Dovtedy ju chcú vybaviť protiraketovými strelami SM–3 a radarovými stanicami. USA tvrdia, že štít vytvárajú výlučne na obranné účely.