medan.sk

sledujte nás:

Výber z 30.10.2012

Z ekonomiky


Vyššiu sadzbu dane z príjmu pocítia najviac finančné domy
Štát ukázal, ktoré firmy najviac doplatia na zvýšenie daní na 23 percent. Dane ukroja najmä zo ziskov bankového sektora. Na celkových výnosoch štátu z firemných daní sa podieľajú viac ako desatinou. Za nimi nasledujú energetici a veľkoobchod, ktoré do daňového balíka prispejú tretinou sumy.

Hodnota indexu v októbri klesla
Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršuje. Indikátor ekonomického sentimentu klesá už piaty mesiac za sebou a medzimesačne klesol na 86,1 bodu. Do výsledku sa premietol pokles dôvery vo všetkých sektoroch s výnimkou obchodu. Podniky na Slovensku naznačujú, že budú vyrábať menej.

O cenách plynu rozhodne regulátor
Plyn pre domácnosti výrazne nezdražie. Valné zhromaždenie SPP zamietlo návrhy na zvýšenie cien. Predstavenstvo SPP navrhovalo alternatívne zvýšenie cien plynu pre domácnosti o viac ako 18 percent a o vyše 25 percent. Vláda nevidí žiadny dôvod na to, aby nemecký a francúzsky menšinový akcionár SPP navrhoval zvýšenie ceny.

Slovenské automobilky idú na plný plyn
V Európskej únii sa tento rok počíta s 5–percentným prepadom výroby automobilov, na Slovensku sa však vyrobí o tretinu vozidiel viac. Fabriky môžu dať prácu ľuďom, ktorých prepustili z oblasti strojárstva, elektrotechniky či verejnej správy. Počet nezamestnaných by sa však mal do konca roka zvýšiť o štyri tisícky Slovákov.

Z domova


Spoločné rokovanie Slovenska a Česka
Vláda Slovenskej a Českej republiky spolu rokovala. Výsledkom stretnutia je celý rad spoločných záujmov v oblasti energetiky, dopravy, obrany, turizmu a športu. Podpísali aj spoločné vyhlásenie o spolupráci. Premiér Fico je presvedčený, že stretnutia vlád sa stanú tradíciou.

Podnik nechce, aby pribudlo nezamestnaných
Súkromné firmy sa zbavujú nadbytočných zamestnancov a znižujú náklady. Štátny správca lesov zase zastavil prepúšťanie dvoch stoviek ľudí. A to napriek tomu, že sa stará o čoraz menej lesov. Zmenšovanie počtu závodov a pracovníkov, si pritom sám naplánoval. Za zachovanie odštepných závodov sa prihováral premiér Robert Fico.

Nové pravidlá pre štátne nákupy
Z novely zákona o verejnom obstarávaní má vypadnúť možnosť, aby strategickú zákazku prideľovali vládni úradníci bez súťaže. Minister vnútra Robert Kaliňák chce škrtnúť aj režim, kde štát mohol akceptovať ponuku podnikateľa na zákazku, o ktorej ani nevedel, že ju chce. Zatiaľ sa nevie, akou metódou sa budú strategické zákazky nakupovať.

Spomaľovanie dynamiky rastu na trhu s úvermi
Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka sa na Slovensku spomaľoval rast objemu úverov pre domácnosti a podniky. Pri domácnostiach sa tempo medziročného rastu vrátilo na úroveň z roku 2006. Pri úveroch firmám je spomalenie toku úverov výraznejšie.

Zo zahraničia


Pravidlá pre vysokofrekvenčné obchodovanie
Európsky parlament odklepol návrh na prísnejšie pravidlá pre fungovanie finančných trhov. Cieľom je obmedziť špekulácie bez toho, aby poškodili skutočnú ekonomiku. Nové pravidlá majú uchrániť ceny, ale aj poctivých hráčov na burzách. O schválení návrhu ešte musí rozhodnúť Európska rada.

Medvedev podpísal dekrét o blokácii internetových stránok
Režim ruského prezidenta Vladimira Putina zavedie čierny zoznam nepohodlných serverov. Rusko bude napriek kritike blokovať internetové stránky, ktoré sa mu nepozdávajú. Opozícia hovorí o rozširovaní cenzúry a zneužití politickej moci. Rozhodnutie vyvolalo prudké protesty aktivistov, ale aj zahraničných organizácií.

Gréci sú na investorov pripravení
Veritelia odmietli urobiť ústupky v otázke reforiem pracovného trhu v Grécku. Grécko potrebuje schváliť balík úsporných opatrení, aby mu veritelia uvoľnili ďalšiu tranžu pôžičky do polovice novembra. Vláda tak musí schváliť privatizáciu. V ponuke už je 70-tisíc položiek. Do roku 2016 chce privatizáciou získať 19 miliárd eur.

Ukrajina už pozná víťaza prezidentských volieb
Po sčítaní hlasov si svoju pozíciu na Ukrajine obhájila vládna Strana regiónov Viktora Janukovyča. Ten si upevnil moc vďaka komunistom. Tí sa odvracajú od Európskej únie a smerujú svoju politiku k Rusku. Komunisti skončili na treťom mieste a tesne tak predbehli stranu boxera Vitalija Klička.