medan.sk

sledujte nás:

Výber z 30.08.2013

Z ekonomiky


Jeden z najúspešnejších žiadateľov
Americká spoločnosť Johnson Controls na Slovensku znovu získala od štátu milióny eur. Vláda sa najnovšie rozhodla, že im za zamestnanie 125 ľudí odpustí najmä na daniach 4,1 milióna eur. Analytik však poukazuje na to, že kým celá korporácia za vlaňajšok vykázala zisk 1,2 miliardy dolárov, náš rozpočet skončil 3,7 miliardy eur v mínuse.

Úrad spustil súťaž o sieť 4G
Telekomunikačný úrad odštartoval súťaž o pridelenie frekvencií, ktoré sú ideálne na siete štvrtej generácie. Štát očakáva, že sieť môže prilákať štvrtého mobilného operátora. Úspešní operátori budú musieť rýchlou sieťou pokryť do dvoch rokov aspoň štvrtinu slovenskej populácie. Úrad im určil aj rýchlosti pripojenia.

Zruší sa veková hranica odchodu do dôchodku?
Rezort práce uvažuje, že zruší vekovú hranicu odchodu do penzie. Namiesto nej by ľuďom stačilo odpracovať 30 rokov a počas tohto obdobia platiť dôchodkové poistenie. Aký dosah bude mať návrh na verejné financie ako aj iné podmienky, určí až analýza.

O SPP rozhodne vláda do konca septembra
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa opäť prikláňa k názoru, že by štát mohol kúpiť zvyšných 49 percent akcií v časti SPP, ktorá plyn dodáva spotrebiteľom. Problémom zostáva cena za plyn, ktorú spoločnosť platí ruskému Gazpromu. Cena akcií sa odhaduje na 60 miliónov eur.

Z domova


Prezident by bol opatrný s intervenciou
Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča, by k intervencii Spojených štátov a ich spojencov v Sýrii nemalo dôjsť len na základe jedného zistenia, ktoré nemusí byť podložené skutočnosťou a pravdivosťou. Vyhlásil to po stretnutí s prezidentom Rumunska Traianom Búsescom. Treba podľa neho počkať, čo zistia experti OSN v Sýrii.

Nový arcibiskup pre Trnavskú arcidiecézu
Rok po odvolaní arcibiskupa Róberta Bezáka, dnes v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave menovaný trnavský arcibiskup Ján Orosch prevezme kánonické vlastnenie Trnavskej arcidiecézy. Nového arcibiskupa pre Trnavskú arcidiecézu vymenoval pápež František 11. júla.

Predseda vlády sa vyhol otázkam ohľadne fotiek
Pokiaľ má premiér Robert Fico mimomanželský vzťah, znamená to pre štát bezpečnostné riziko? Aj touto otázkou sa zaoberal týždenník Plus 7 dní po tom, čo zverejnil sériu družných fotografií predsedu vlády a jeho podriadenej Jany Halászovej. Jeho tlačový odbor neprezradil, na akej pozícii pracuje, čo je jej pracovnou náplňou, ani aký má plat.

Tradičné oslavy SNP v Banskej Bystrici
69. výročie SNP sa začalo tradičným kladením vencov v pietnej sieni pamätníka. Okrem slovenských najvyšších štátnych predstaviteľov sa na ňom zúčastnili aj rumunský prezident Traian Búsescu či predseda ruskej dumy Sergej Naryškin. Prezident Ivan Gašparovič sa nazdáva, že v Európe sa začína oslabovať antifašistický konsenzus.

Zo zahraničia


V Sýrii stále pracujú inšpektori OSN
Úder na Damask mal byť len otázkou hodín, maximálne niekoľkých dní. Inšpektori OSN, ktorí preverujú použitie chemických zbraní by mali byť v Sýrii do soboty. Podľa agentúry AP sú americké tajné služby opatrnejšie v hodnotení toho, kto stál za útokom. Pochybnosti sa týkajú toho, či Asad má skutočne všetko pod kontrolou a či útok nariadil práve on.

V Perzskom zálive sa zvyšuje napätie
Rusko chce do Stredozemného mora poslať dve vojenské lode, oznámil generálny štáb tamojších ozbrojených síl. Podľa oficiálneho stanoviska to ale nesúvisí s hroziacim útokom zo strany Američanov. Do vôd v okolí sýrskeho pobrežia posiela už piatu vojnovú loď aj americké námorníctvo.

Žiaden subjekt by nespĺňal jeho predstavy
Český exprezident Václav Klaus sa nezúčastní na voľbách do Poslaneckej snemovne, ktoré sa budú konať koncom októbra. Okolo exprezidenta sa pritom už vytvorili skupiny podporovateľov z rôznych strán politického spektra, od bývalých sociálnych demokratov až po ultrakonzervatívcov.

Sen Martina Luthera Kinga má 50 rokov
USA si pripomína 50. výročie slávneho Kingovho prejavu, keď sa na Ameriku obrátil so slovami: I have a dream. Vo Washingtone sa zhromaždili desaťtisíce ľudí. Kingova reč bola súčasťou Pochodu za prácu a slobodu, na ktorom sa vtedy zúčastnilo štvrť milióna ľudí. V roku mu 1964 udelili Nobelovu cenu za mier. V roku 1968 bol zavraždený.