medan.sk

sledujte nás:

Výber z 30.04.2012

Z ekonomiky


Vláda viac zdaní byty nad stotisíc eur
Štát zrejme zdaní viac byty a domy, ktorých trhová cena je vyššia ako stotisíc eur. Zatiaľ sa nevie, o akú sadzbu by malo ísť. Vláda tak chce do rozpočtu získať 150 miliónov eur ročne. Vláda musí vytvoriť aj cenové mapy.

Mierny rast úrokov pri pôžičkách
Pod mierne zdraženie hypoték a úverov na bývanie sa podpísala banková daň, nezamestnanosť a strach Slovákov zadlžovať sa. Podľa bánk je situácia na trhu s hypotékami odrazom vývoja našej ekonomiky.

Smer chystá nový Stavebný zákon
Vláda pripravuje nový stavebný zákon, ktorý má zrýchliť aj sprehľadniť stavanie. Reforma má úradníkov prinútiť, aby dodržiavali termíny. Postihy za čierne stavby sa sprísnia. Smer počíta aj s novými lehotami, v ktorých by sa mali k stavbám vyjadriť úrady.

Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri
Vláda už má plány na zmenu dôchodkového systému. Počíta so znížením počtu fondov zo štyroch na dva. Možnosťou je vytvoriť jeden garantovaný a jeden negarantovaný fond. Sporiteľ by mohol mať časť investovanú v rizikovom aj v garantovanom.

Z domova


Sulík pri vyslovení dôvery obstál
Minimálne rok povedie SaS, Richard Sulík. V hlasovaní o dôvere ho podržalo iba sto straníkov a väčšina členov na kongrese chýbala. Straníci mu vyčítali stretnutia s podnikateľom Mariánom Kočnerom, pričom si Sulík priznal chybu.

Zákonník práce sa bude meniť
Zákonník práce sa zmení, ale nevráti sa do podoby z čias prvej vlády Roberta Fica. Posilní sa ochrana zamestnancov a zmeniť sa má aj práca na dohodu. Vláda bude novelizovať aj zákon o kolektívnom vyjednávaní.

Odstupné aj výpovedná lehota má závisieť od rokov
Minister práce Ján Richter naznačil, že prepúšťanie zamestnancov, ktorí pracujú v jednej firme viac ako desať rokov, môže byť ťažšie. Pre nich by chcel opäť zaviesť súbeh výpovednej lehoty a odstupného.

Slovensko sa v rebríčku OECD umiestnilo na štrnástej priečke
Dane a odvody vlani ukrojili z príjmov zamestnancov viac ako vlani vo väčšine z 34 krajín OECD. Medziročne najviac vzrástlo daňové a odvodové zaťaženie aj na Slovensku. Dane a odvody zobrali takmer o percento viac peňazí z výplat.

Zo zahraničia


Nový projekt Európskej komisie
Európska komisia chce investovať 200 miliárd eur do infraštruktúry či vyspelých technológií. Ide o Marshallov plán, ktorý bude podobný tomu, ktorý viedol k obnove Európy zničenej po druhej svetovej vojne.

Pokles ekonomiky v eurozóne sa zastaví tento štvrťrok
Veľké banky sa zhodujú, že prepad ekonomiky v eurozóne by sa mal skončiť. Môže za to zlepšovanie nálady v nemeckom priemysle. Rozdiely medzi juhom a severom Európy však budú rásť. Budúci rok by sa eurozóna mohla vymaniť z recesie.

Nečas má nový plán na podporu ekonomiky
Vláda Petra Nečasa pracuje na opatreniach, ktoré majú naštartovať ekonomiku. Plánuje oveľa viac podporovať export a znížiť administratívu, pričom stále trvá aj na škrtoch. V prípade veľkých stavieb chce skrátiť povoľovacie konanie.

Španielsko je v obrovskej kríze
Agentúra Standard & Poor’s znížila Španielsku rating o dva stupne BB+ s výhľadom negatívny. Španieli so sebou stiahli aj trhy. Nezamestnanosť dosahuje 24,4 percenta. Vláda odmieta úvahy o ďalšej pomoci.