medan.sk

sledujte nás:

Výber z 30.01.2014

Z ekonomiky


Rezort vnútra tvrdí, že závery sú predčasné
Vlani trvali verejné súťaže najdlhšie za posledných päť rokov. Transparency International Slovensko tvrdí, že nákupy prebiehali v priemere štyri a pol mesiaca. Vlani pritom štát zmenil pravidlá v nákupoch s cieľom zrýchliť ich. Najdlhšie trvajú súťaže na výstavbu diaľnic a budovanie IT systémov. Tendre blokujú najmä úspešné firmy námietkami a obštrukciami.

Vláda pripustila zmiernenie zákona
Ak uchovávate v počítači telefónne čísla či adresy ľudí s cieľom ich ďalšieho spracovania, musíte mať vypracovaný nový bezpečnostný projekt. V ňom dopodrobna opíšete, akým spôsobom tieto osobné údaje chránite. Musíte tiež vypracovať detailné poučenia pre osoby, ktoré pracujú s týmito údajmi. Zamestnávateľské a podnikateľské zväzy žiadajú novelizáciu zákona.

Rakúsko má jednu z najnižších nezamestnaností mladých
Rakúska hospodárska komora ide radiť slovenskej vláde, ako dostať mladých z úradov práce do firiem. Ich postup je, že študenti sa neučia len v škole, ale praktické vedomosti nadobúdajú aj v konkrétnej firme, s ktorou má škola podpísanú zmluvu. Už počas štúdia tak získavajú pracovné návyky a technickú zručnosť a po doštudovaní často ostávajú pracovať v danej spoločnosti.

Odpúšťanie odvodov má pomôcť menej kvalifikovaným ľuďom
Šancu platiť za zamestnanca minimálne odvody využilo doteraz asi tisíc firiem. Za prvý štvrťrok fungovania tak zamestnali podniky 1 454 dlhodobo nezamestnaných. Priemerne firma takto prijala menej ako dvoch pracovníkov. Štát pritom odhaduje, že celkovo si takto nájde prácu približne 15-tisíc ľudí. Firmy odrádza najmä administratíva.

Z domova


Plánu Bruselu sa musí prispôsobiť aj rezort hospodárstva
Takmer polovica elektriny vyrobenej v Európe má byť z obnoviteľných zdrojov energie. Taký je cieľ Bruselu do roku 2030. Záväzok má splniť Európska únia ako celok a prispieť musí aj Slovensko. Zelená energia pritom u nás spôsobila značný nárast ceny elektriny. Ďalšie zdražovanie nás môže čakať aj v budúcnosti. Slovensko vidí budúcnosť najmä v jadrovej energii.

Služby slovenských finančných domov sa zmenia
Slovenské banky prechádzajú cez víkend na jednotný európsky štandard platieb. Platobné karty či bankomaty fungovať budú, ale na ľudí čakajú viaceré obmedzenia. Nákup v obchode nebude možné zaplatiť cez mobilný telefón. Obmedzením bude aj nefunkčnosť internetového bankovníctva a zavretie pobočiek druhej a tretej najväčšej banky.

Zvolenská presvedčila Kaliňáka
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská vybavila, aby jej úradníci neodišli pod rezort vnútra. Ide o vyše tridsať úradov, ktoré mali podľa plánu reformy ESO prejsť pod rezort. Zvolenská vyňatie z reformy odôvodňuje tak, že ide o odborníkov a „ich aktivity sú špecifické“. Sľúbila, že usporí na prevádzke úradov šesť miliónov, ktoré predpokladala reforma. Šetriť má aj prepúšťaním.

Koľko si zdravotné poisťovne vymohli od ľudí
Zdravotné poisťovne ušetria ročne na nezodpovednom správaní pacientov milióny eur. Nejde len o prípady, keď zranenia spôsobí tretia osoba, ale aj keď si ich zaviní pacient sám. Štátna poisťovňa za rok 2012 eviduje 14 167 prípadov, z ktorých mala príjem vyše 4,45 milióna eur. Rezort zdravotníctva tvrdí, že poisťovne majú možnosť, nie povinnosť si peniaze vymáhať.

Zo zahraničia


Preberanie ministerských dekrétov
Český prezident Miloš Zeman vymenoval českú vládu. 16-členný kabinet čakal na uvedenie do funkcie 95 dní od termínu volieb. Zeman vytkol premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi šesť faktických chýb. Tie obsahovala žiadosť premiéra o vymenovanie jeho kabinetu. Nová vláda sa úradu chopila hneď v deň vymenovania, keď prvýkrát zasadla.

Šéf Tureckej centrálnej banky sa postavil na stranu dlžníkov
Centrálna banka v Turecku zvýšila základné úrokové sadzby. Tú hlavnú zo 4,5 percenta na 10. Analytici sa zhodli, že banka to spraviť musela, aby zmiernila enormný tlak na svoju menu. Za všetkým stojí hlavne politika americkej centrálnej banky Fed, ktorá zásobovala finančné trhy novými dolármi. Investori tieto peniaze často investovali v perspektívnych krajinách ako Turecko.

UKIP môže skončiť v krajine najsilnejšia
Obľuba euroskeptických strán vo viacerých častiach Európy stúpla. Príklad z Británie ukazuje, že často ide aj o protestné hlasy chudobných. Podpora strany UKIP narastá. Prieskumy ukazujú, že strana, ktorej cieľom je vystúpiť z Európskej únie či obmedziť imigráciu, by mohla májové eurovoľby v Británii vyhrať.

Obama sa pochválil úspechmi
Americký prezident Barack Obama pred Kongresom povedal, že verí, že toto môže byť prelomový rok pre USA. Uviedol, že nezamestnanosť v USA je najnižšia za ostatných päť rokov, vo výrobnom sektore pribúdajú pracovné miesta po prvý raz od 90. rokov a podľa podnikateľských lídrov je Amerika najlepšou krajinou na investovanie.