medan.sk

sledujte nás:

Výber z 03.09.2012

Z ekonomiky


Prepad eura môže pomôcť exportom do Číny či USA
Od minulého leta sa euro prepadlo voči doláru a čínskemu jüanu o 12 percent. Firmám z eurozóny, ktoré exportujú do krajín s inými menami, by mal tento vývoj vyhovovať. Pre Slovensko to platí len málo, pretože táto výhoda sa v praxi týka len firiem predávajúcich najmä do Číny a USA.

Investori chcú nízke úroky za nákup slovenských dlhopisov
Rezort financií plánuje predaj štátnych cenných papierov bežným ľuďom. Uvažuje sa nad celkovým objemom dlhopisov s dobou splatnosti tri roky v rozmedzí dvesto až štyristo miliónov eur. Je však otázne, či bude o cenné papiera záujem.

Minimálna mzda stúpne o 10,50 eura
Minimálna mzda stúpne na 337,70 eura mesačne. Rozhodne o tom vláda, keďže zamestnávatelia sa s odborármi nedohodli. Rezort práce nepredpokladá, že by jej zvýšenie negatívne vplývalo na štátny rozpočet. Pripúšťa však negatívny vplyv na podnikateľské prostredie.

Štát nevie uspokojiť žiadateľov o nájomné bývanie
Záujemcami o nájomné bývanie sú páry s deťmi a nízkopríjmové domácnosti. Slovensko má takmer 8 600 nájomných bytov. Tie sú však obsadené a ďalších 5–tisíc žiadateľov nemá kde bývať. Minister financií Peter Kažimír pritom nechce zo štátnej kasy uvoľniť žiadne peniaze na výstavbu nájomných bytov.

Z domova


Penta tvrdí, že Dôvera nie je na predaj
Skupina Penta sa bude brániť v prípade snahy štátu vyvlastniť zdravotnú poisťovňu Dôvera. Nevyvrátila, že to môže znamenať aj ďalšie medzinárodné arbitráže. Podobne sa vyjadrila aj poisťovňa Union. Vláda ich chce vyvlastniť, lebo si z verejných zdrojov ukrajujú priveľké zisky.

Slovensko môže prísť o časť svojej suverenity
Vývoj v Európskej únii smeruje k posilneniu právomocí Bruselu. Na Slovensku sa diskutuje, či dovoliť inštitúciám únie kontrolovať náš rozpočet, banky a určovať spoločné dane. Vrcholní ústavní činitelia pripustili, že Slovensko môže v dôsledku presunu rozpočtových a bankových kompetencií na Brusel meniť svoju ústavu.

Lipšic má šancu preraziť do parlamentu
Bývalý podpredseda KDH Daniel Lipšic ohlásil vznik politického hnutia s názvom Nová väčšina. Cieľom je priama voľba sudcov a prokurátorov, zmena volebného systému a zvýšenie počtu volebných obvodov. Učiteľom sľubuje zdvihnúť mzdu o 50 percent a rodičom zvýšiť daňový bonus na deti do troch rokov.

Štát nevie nájsť dostatočne šikovných ľudí
S titulom magister v odbore sociálna práca vlani skončilo vysokú školu 2839 ľudí a 4521 získalo bakalársky diplom. Napriek tomu však úrady práce nevedia zohnať schopných zamestnancov. Rezort školstva chce, aby štát mohol univerzitám určiť, koľko študentov môžu prijať na jednotlivé odbory.

Zo zahraničia


Firma mala zarábať na daňových únikoch
Republikánskeho kandidáta Mitta Romneyho dobehla jeho minulosť biznismena. Americké úrady začali vyšetrovať investičný fond Bain Capital, ktorý zakladal a 15 rokov viedol práve Romney. Spoločnosť sa mala s 11 ďalšími fondmi podieľať na daňových únikoch obrovských rozmerov.

Nečas do provincie Vardak nešiel
Českého premiéra Petra Nečasa zaskočil pri návšteve Afganistanu útok na zahraničných vojakov. K zabitiu najmenej 12 ľudí sa prihlásil Taliban. Atentátnik zaútočil v provincii Vardak, kde mal Nečas navštíviť českých vojakov.

Prepad úverov v južnej Európe
Firemné úverovanie v Európskej únii kleslo medziročne o 43 percent. Banky neveria najmä firmám na juhu Európy. Tie už preto hľadajú zdroje v USA, Číne i Brazílii. Slovenské firmy tlak zo strany bánk podobný tomu na juhu Európy, necítia. U nás banky poskytli podnikateľom medziročne menej úverov o sedem percent.

Španielsko zvažuje ďalšiu finančnú pomoc
Španielsky premiér Mariano Rajoy zváži, či požiada Európu o ďalšiu finančnú pomoc pre svoj bankový sektor. Rajoy chce vidieť detaily programu výkupu dlhopisov štátov eurozóny Európskou centrálnou bankou, kým sa rozhodne, či požiada o pomoc.