medan.sk

sledujte nás:

Výber z 29.11.2013

Z ekonomiky


Najväčšie zníženie ceny za posledné roky
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol, že v priemere budú všetky malé podniky platiť o 6,5 percenta menej. Môže za to cena elektriny na burze. Znížili sa aj poplatky, ktoré firmy a ľudia vo svojich faktúrach platia za prevádzku elektrických drôtov. Zlacnenie pocítia aj veľkí odberatelia. V závislosti od regiónu môžu ušetriť do 15 percent na sieťových poplatkoch.

Rast predaja i nákladov na pracovné sily
Obchodníci sa pripravujú na Vianoce, počas ktorých zamestnajú tisícky ľudí. Prvá vlna väčšieho náporu sa začína v polovici novembra a druhá začiatkom decembra. Najväčší záujem prejavujú firmy z maloobchodu, call centrá, prieskumné agentúry, reklamné agentúry, mobilní operátori a služby. Predajcovia tvrdia, že mzdy ostávajú na minuloročných úrovniach.

Podnikanie bude opäť ťažšie
Záväznosť kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa bude možné rozšíriť na všetky podniky v odvetví s viac ako 20 zamestnancami. Výnimku majú tie, ktoré podnikajú menej ako dva roky alebo majú aspoň desatinu zamestnancov so zdravotným postihnutím. Ministerstvo práce verí, že tým zlepší pracovné podmienky.

Brusel posiela Slovensku miliónovú pokutu
Brusel rieši problém skládky pri Žiline, ktorú Slovensko roky odsúva. Únia ju nariadila zavrieť, alebo na nej vykonať potrebné úpravy. Podľa úradníkov v Európskej komisii sa tak nestalo, preto má Slovensko platiť. Štát už chystá odvolanie na súdny dvor. Šanca, že by Slovensko uspelo, je podľa odborníkov malá.

Z domova


Čaplovič chce zobrať peniaze neštátnym školám
Súkromné školy by mali podľa ministra školstva Dušana Čaploviča dostávať od štátu o tretinu menej peňazí. Nový zákon o financovaní škôl by mal doraziť do parlamentu začiatkom roka. Ak by prešiel, rezort by ušetril ročne takmer 15 miliónov eur. Čaplovič má na svojej strane štátne gymnáziá a staré odbory. Opatrenie môže naraziť na Ústavný súd.

Počet vyrobených automobilov v roku 2013
Tri automobilky pôsobiace na Slovensku zvyšujú svoju výrobnú produkciu. Deje sa tak aj v časoch klesajúceho predaja osobných motorových vozidiel v Európe. Tento rok vyrobia milión áut. Automobilový priemysel dáva na Slovensku prácu dvestotisíc ľuďom. Odborníci ďalšie tvorenie pracovných miest vidia v rozvoji slovenských dodávateľov.

Poslanci Smeru presadili zákon aj napriek kritike
Od januára sa uľaví tým, ktorí žijú v domovoch sociálnych služieb alebo sú odkázaní na pomoc opatrovateľky. Minimálna suma, ktorá im musí po zaplatení za sociálnu službu zostať, sa zvýšila o 10 až 20 eur. Týkať sa to bude asi 16 700 penzistov a invalidov. Parlament včera schválil zmeny vo financovaní sociálnych služieb.

Národná diaľničná už odsúhlasila zmeny
Výstavba diaľničného úseku medzi Jánovcami a Jablonovom bude stáť viac, než očakávala Národná diaľničná spoločnosť pri podpise zmluvy. V nej sa píše o takmer 60 miliónoch eur, ktoré štát za tento úsek diaľnice zaplatí. Táto suma už obsahuje aj desať percentnú rezervu pre prípad. Tá je vo výške 5,2 milióna eur a čoskoro sa prečerpá. Národná diaľničná už odsúhlasila zmeny, pre ktoré ju presiahne zhruba o 600-tisíc eur.

Zo zahraničia


Cameron má obavy z nárastu prisťahovalectva
Britský premiér David Cameron plánuje sprísniť prístup občanov EÚ k britským sociálnym dávkam. Dožaduje sa aj obmedzení vo voľnom pohybe osôb v únii. Pochybnosti opiera o obavy, že do Británie príde veľa ľudí z Rumunska a Bulharska, ktorých zláka vidina štedrého sociálneho systému. Európska komisia tieto výhrady odmieta.

Litecoin je druhá najdrahšia virtuálna mena
Litecoin je na svete už dva roky, boom však zažíva až teraz. Táto virtuálna mena začala v novembri rásť najrýchlejšie spomedzi všetkých. Podľa analytika je jednou z príčin aj vysoká cena Bitcoinu. Litecoin je druhá najdrahšia virtuálna mena. Poukazuje to na fakt, že ľudia prestávajú veriť tradičným nekrytým menám ako dolár či euro.

Rokovanie účastníkov summitu EÚ Východné partnerstvo
Dvaja lídri zo šiestich bývalých sovietskych republík, ktorí prišli na summit do Vilniusu, svojich európskych kolegov nesklamali. Moldavsko a Gruzínsko rozbehnú proces, ktorý predchádza podpisu asociačnej dohody. Pred ním cúvol ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Arménsko sa pridalo na stranu Vladimira Putina a uprednostnilo jeho projekt eurázijskej colnej únie.

Politická strana sa pomstila Američanom
Pakistanská politická strana vedená Imramom Khanom prezradila totožnosť najvyššie postaveného amerického špióna v krajine. Urobila tak na protest proti používaniu bezpilotných lietadiel pri protiteroristických operáciách. CIA tieto správy nekomentuje. Pakistanci chcú, aby vyhlásili, že sa na neho nevzťahuje diplomatická imunita.