medan.sk

sledujte nás:

Výber z 29.11.2012

Z ekonomiky


Ako zaplátať rozpočet
Rezort financií nevie, odkiaľ vezme peniaze na chýbajúcich 250 miliónov v budúcom roku. Ministri jednotlivých rezortov tvrdia, že nemajú priestor na škrty. Ekonómovia im navrhujú škrty v dávkach, obmedzenie štátnej podpory pri stavebnom sporení a privatizáciu. K škrtom sa pritom hlási aj samotná vláda.

Matovič chce 39-percentnú daň pre regulované firmy
Líder OĽaNO Igor Matovič ponúka alternatívu voči 23-percentnej sadzbe dane z príjmu pre právnické osoby. Navrhuje zaviesť 39-percentnú sadzbu pre regulované subjekty a banky s tým, že všetkým ostatným by ostalo 19 percent. Zvýšená sadzba by sa týkala spoločností, ktorých zisk je vyšší ako 30 miliónov eur ročne.

Nižší záujem o úvery na bývanie
Záujem slovenských domácností o úvery na nehnuteľnosti sa znížil. Dôvodom je neistota z ďalšieho vývoja a nezlepšujúca sa situácia na trhu práce. V priebehu tretieho štvrťroka poskytli banky slovenským domácnostiam úvery na nehnuteľnosti v hodnote 892 miliónov eur.

Ministerstvo pôvodne navrhlo ústupok
Ministerstvo financií čiastočne vyhovelo mimovládnym organizáciám. Ich súčasný model financovania cez dve percentá z dane právnických osôb predĺžilo o rok. Od budúceho roka sa mal začať pomer dane a daru otáčať a združenia by tak boli čoraz viac odkázané na darcovstvo.

Z domova


Deťom sa skončili mimoriadne prázdniny
Desaťtisíce učiteľov sa vrátia do škôl. Najväčší školský štrajk v histórii prerušili po troch dňoch odborári bez uvedenia dôvodov. Ich požiadavka na zvýšenie platov o desať percent zostane bez ohlasu. Premiér Robert Fico učiteľom naďalej sľubuje len päťpercentné zvýšenie tabuľkových platov.

Vláda sa so samosprávami dohodla na šetrení
Viaceré obce a mestá s viac ako 2–tisíc obyvateľmi budú zvyšovať miestne dane za nehnuteľnosti či odvoz komunálneho odpadu. Samosprávy počítajú aj s prepúšťaním úradníkov, krátením investícií a prevádzkových nákladov. Ku škrtom pristupujú po tom, čo sa Združenie miest a obcí Slovenska pridalo ku konsolidácii verejných financií.

Gašparovič sa postaral o veľký rozruch
Slovenský prezident Ivan Gašparovič spôsobil na návšteve Bosny a Hercegoviny diplomatický škandál. Počas návštevy porovnával vzťahy v krajine k vzťahom u nás po rozdelení Česka a Slovenska. V Bosne a Hercegovine pritom citlivo vnímajú to, že sú jednotným štátom. Slová Gašparoviča musel vysvetľovať náš veľvyslanec.

Stopnutie platov malo drvivú podporu
V budúcom roku neporastú platy politikom a viac peňazí nedostanú ani sudcovia. Parlament schválil novelu zákona, podľa ktorej zostanú platy zmrazené na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Viac peňazí nepôjde na poslaneckých asistentov a kancelárie. Štát tým získa úsporu 1,5 milióna eur.

Zo zahraničia


Sprísnenie pravidiel má platiť od budúceho roka
Európska komisia odklepla návrh, aby ratingovky ručili za svoje rozhodnutia. Ak pochybia, súd im môže nariadiť, aby škodu zaplatili. Jeho cieľom je zabrániť tomu, aby prepady ratingov vyvolávali na trhoch chaos. Ratingovky tento návrh kritizujú. Ich šéfovia varovali, že zásah do ich práce bude porušením slobody podnikania.

Obama sa vracia medzi ľudí
Americký prezident Barack Obama ide robiť kampaň. Chce presvedčiť Američanov, že v súčasnom spore s republikánmi, ako znižovať dlh krajiny, má pravdu on. Obama sa stretne s malými podnikateľmi aj s obyčajnými ľuďmi. Chce ich presviedčať, že vyššie dane pre bohatých sú správne.

Vondra podá demisiu v decembri
Český minister obrany Alexandr Vondra odchádza z vlády Petra Nečasa. Ako dôvod uviedol neúspech v senátnych voľbách. Vondra však viac než tri roky čelil kritike a výzvam na odchod kvôli afére súvisiacej s predraženou zákazkou firmy ProMoPro. V českom kabinete tak nezostane žiadny z pôvodne vymenovaných ministrov za ODS.

Rozpočet prešiel aj vďaka nezaradeným poslancom
Vláda českého premiéra Petra Nečasa schválila štátny rozpočet na budúci rok. Urobila tak napriek nesúhlasu opozície. Rozpočet ráta s nižšími príjmami i výdavkami a oproti minuloročnému rozpočtu má schodok klesnúť o päť miliárd korún na 100 miliárd.