medan.sk

sledujte nás:

Výber z 29.10.2013

Z ekonomiky


Stratégia vyčkávania sa už končí
Finanční žraloci vycítili, že najhoršie následky krízy má Európa za sebou a tak skupujú za dobré ceny významné podniky s cieľom zarobiť. Finančné skupiny tak k bankám, poisťovniam, nemocniciam, fabrikám či rôznym budovám pričleňujú aj obchody s potravinami, energetické a tiež telekomunikačné siete. Koniec krízy by mal priať firmám aj zamestnancom.

Slováci patria v čase krízy k najväčším eurooptimistom
Až 51 percent Slovákov si myslí, že euro pomohlo zmierniť negatívne dosahy krízy. O opaku je presvedčená niečo viac ako tretina. Pozitívny názor na úlohu eura radí Slovensko na druhú priečku, hneď za Írsko. Slováci pred opatreniami vlády v boji proti kríze uprednostňujú spoločný postup členských štátov únie.

Bonus by mal naštartovať trh s nájomnými bytmi
Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny tvrdi, že tisícky majiteľov bytov by mali platiť z príjmov z prenájmu nižšie dane. Vlastníci bytov sa tak môžu dočkať bonusu za to, že ich prenajímajú. Zatiaľ totiž majú oslobodených len prvých päťsto eur príjmu. Vážny už kvôli tomu oslovil aj rezort financií.

Dosah konca recesie na naše firmy
Obrat k lepšiemu nezaznamenali až dve tretiny firiem na Slovensku. Nálada v západnej Európe sa síce zlepšuje, no firmy sú stále opatrné. Reálny rozbeh biznisu môžeme očakávať v priebehu budúceho roka. Nedá sa očakávať, že biznis porastie vo všetkých odvetviach rovnako. Až 47 percent podnikov má menej zákaziek ako v tom istom období pred dvoma rokmi.

Z domova


Maloobchod prišiel o stovky zamestnancov
Na jednej strane expanzia a otváranie nových predajní, na druhej strane pokles tržieb a prepúšťanie. Tak to vyzerá v slovenskom maloobchode. Maloobchodníkov trápi nízka kúpyschopnosť zákazníkov. To, že maloobchodníci veľké nábory ľudí neplánujú, potvrdzujú aj ponuky práce. K zlej situácii prispeli aj zmeny v zamestnávaní dohodárov.

Možné nečestné praktiky sa majú týkať rokov 2009 až 2012
Protimonopolný úrad podozrieva dvanásť podnikateľov z kartelových dohôd pri súťaži o eurofondové projekty v operačnom programe Vzdelávanie. Má podozrenie, že sa dohodli, že si nebudú konkurovať pri predkladaní ponúk. Úrad už urobil aj neohlásené inšpekcie u podnikateľov Trenčianskeho, Bratislavského a Banskobystrického kraja.

Bločková lotéria pomáha bojovať proti daňovým únikom
Počet prihlásených bločkov do bločkovej lotérie opäť narastá. Pri poslednom žrebovaní sa pritom zdalo, že počiatočný ošiaľ opadol. Kým pred dvoma týždňami prihlásili Slováci do lotérie okolo 5,8 milióna bločkov, do včerajšieho žrebovania sa dostalo o 300–tisíc bločkov viac. Väčší počet prihlásených bločkov príde tesne pred sviatkami.

Firmy chystajú žalobu na ministerstvo
Slovenské firmy nesúhlasia s novým zákonom o odpadoch. Ak vláda nezmení postoj k nemu, bude musieť riešiť ďalšiu arbitráž o milióny eur. Podľa firiem nie je plánovaný nový zákon o odpadoch v súlade s európskou legislatívou. Podnikatelia si chcú nárokovať peniaze, ktoré do svojich firiem investovali.

Zo zahraničia


Časť ČSSD tvrdí, že Haška nepodporí
Z tesného víťaza predčasných volieb sa stáva hrozba politickej stability v Česku. V sociálnej demokracii sa totiž vyostril spor medzi šéfom ČSSD Bohuslavom Sobotkom a podpredsedom Michalom Haškom. Spor vyvrcholil výzvou vedenia, aby Sobotka z čela strany odstúpil. Hašek sa chystá sám vyjednávať s ANO 2011 a ľudovcami o koalícii.

V medzinárodných vzťahoch to vrie
Americká Národná bezpečnostná agentúra vraj sledovala e–mailovú a telefonickú komunikáciu miliónov ľudí, ale aj 35 politikov v zahraničí. Najnovšie monitorovala v Španielsku 60 miliónov hovorov mesačne. USA mali odpočúvacie centrály po celom svete. Amerika čelí kritike nielen v zahraničí, ale aj doma.

Margvelašvili je považovaný za protiklad Saakašviliho
Gruzínci si zvolili prezidenta, ktorého im ponúkol premiér. Bývalý univerzitný rektor Giorgi Margvelašvili uspel už v prvom kole. Získal v ňom vyše 62 percent hlasov. Pred voľbami totiž uviedol, že ak nezíska nadpolovičnú podporu, tak pred druhým kolom odstúpi z volieb. Prezidentskými voľbami sa zavŕšil prechod od prezidentského k parlamentnému systému.

Zeman pokračuje vo vírení politickej scény
Český prezident Miloš Zeman rozdal tresty rektorom a na svedomí má i pokus o prevrat vo vedení sociálnej demokracie. V reakcii na nepozvanie dvoch rektorov sa 23 z 26 pozvaných ich kolegov rozhodlo zo solidarity nezúčastniť na oslavách pri príležitosti 95. výročia vzniku Československej republiky. Pridali sa k nim aj viacerí dekani a starostovia miest.