medan.sk

sledujte nás:

Výber z 29.05.2013

Z ekonomiky


Rozdiely medzi chudobnejšími a bohatšími
Príjmové rozdiely v ekonomike sa za vyše dvadsať rokov výrazne zvýšili. Kým v roku 1988 boli nerovnosti na úrovni 18,77 percenta, pred dvoma rokmi na 25,7 percenta. Pod nízku úroveň spred pádu komunistického režimu sa podpísala snaha o rovnostárstvo v spoločnosti. Pri medzinárodnom porovnaní sme pod priemerom únie.

Preverovanie faktúr sa nemusí týkať všetkých
Daniari pripustili, že štát môže postupovať pri udeľovaní niektorých kolaudačných rozhodnutí miernejšie. Ľudia aj firmy síce budú nosiť pred kolaudáciou na stavebné úrady bločky za materiál, ale finančná správa by nemala vstupovať do kolaudačných konaní bežných ľudí. Daniari chcú preverovať bločky od rizikových podnikateľov.

Pesimizmus finančných manažérov
Finanční riaditelia firiem nečakajú, že sa situácia na trhu práce v tomto roku zlepší. Predpokladajú, že nezamestnanosť stúpne. Pesimizmus firiem súvisí s tým, že dve tretiny z nich očakávajú stagnáciu ekonomiky, no aj so zmenami v daniach a odvodoch a Zákonníku práce. Problém je i nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Slovenský bankový sektor patrí k najstabilnejším v eurozóne
Slováci majú stabilný bankový sektor. Na rozdiel od Cyperčanov, Grékov či väčšiny obyvateľov južnej Európy sa tak nemusíme obávať o vklady v bankách. V modeli stimulovaného poklesu ekonomiky neprešiel poslednými stres testami Národnej banky Slovenska len jeden finančný dom.

Z domova


Fico potvrdil to, o čom sa špekulovalo
Premiér Robert Fico potvrdil vedeniu Smeru, že chce kandidovať v prezidentských voľbách 2014. Definitívne rozhodnutie padne na decembrovom sneme strany a bude závisieť od šancí Fica a jeho protikandidátov. Do boja pôjde len v prípade, že sa mu nepostaví do cesty nebezpečný súper.

Predseda NKÚ sa zrejme bude vyberať v konkurze
Parlament neschválil šéfa Najvyššieho kontrolného úradu. Funkcia podľa Smeru patrí opozícii, za jej kandidátov však nehlasuje. Tentoraz im prekážal mladý vek kandidáta KDH Maroša Žilinku, jeho predošlé politické angažovanie i požiadavka opozície na verejnú voľbu. Na čele NKÚ tak zostáva nominant HZDS Ján Jasovský.

Balík pripravených legislatívnych zmien
Rezort financií pripravil zmeny desiatich zákonov na zjednodušenie účtovníctva. Malým podnikateľom by sa mohli znížiť náklady na zostavovanie účtovnej závierky pre obchodné spoločnosti. Pre právnické osoby pripravuje zvýšenie spodnej hranice pre povinnosť platenia štvrťročných preddavkov.

Vyjadrenia politikov nezneli úplne totožne
V jesenných župných voľbách sa zámer trán Ľudovej platformy o spoločnom postupe rozplynul. KDH v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji budú postupovať spoločne so Smerom. Zatiaľ zostáva otvorenou možnosťou, či sa v Nitre k Smeru a KDH pridá aj SDKÚ. Šéf SDKÚ Pavol Frešo vyzýval na jednotnú alternatívu voči Smeru.

Zo zahraničia


Slovenské banky môžu zaplatiť ďalšie milióny na daniach
Brusel plánuje zaviesť v budúcom roku daň z finančných transakcií.Slovenské banky by na nej mohli zaplatiť asi 28 miliónov eur, pričom celý náš finančný sektor by mohla stáť 46 miliónov eur. Slovenské banky so zavedením novej dane nesúhlasia. S jej zavedením súhlasilo len 11 členských krajín vrátane Slovenska.

Európa bojuje s nezamestnanosťou mladých
Európska komisia uvoľní v najbližších rokoch až 21 miliárd eur na podporu zamestnanosti ľudí do 25 rokov. Absolventom škôl chce dať aj výber štartovacích zamestnaní či ďalšieho vzdelania a tréningov. Ďalšími miliardami by mohla pomôcť aj Európska investičná banka. Bilaterálnu pomoc spustilo aj Nemecko.

Trump preverí svoje šance na úspech vo voľbách
Do boja o Biely dom sa chystá americký miliardár Donald Trump. Chce najmä zmeniť smerovanie americkej ekonomiky, keďže s Obamovým nesúhlasí. Trump investoval milión dolárov do príprav na kampaň v roku 2016. Heslami budú daňové úľavy pre veľké firmy, podpora pre krachujúce podniky, odmietanie zvyšovania daní či stop imigračnej reforme.

Veľké zbrojárske podniky v Európe dostali šancu
Európska únia zrušila dlhodobé embargo na vývoz zbraní pre sýrskych rebelov. Nové pravidlá európskym producentom umožnia zásobovať zbraňami povstalcov bojujúcich proti režimu prezidenta Bašára Asada. O pretlačenie embarga sa postarali najmä Briti a Francúzi. Rusko dodá Asadovi svoj protiraketový systém S-300.