medan.sk

sledujte nás:

Výber z 29.01.2014

Z ekonomiky


Národná banka Slovenska zlepšila svoje odhady
Národná banka Slovenska zlepšila odhady rastu slovenskej ekonomiky. Dôvodom sú dobré správy zo zahraničia. Nemecký priemysel si totiž od minulého roka drží silné tempo zotavovania. Tento rok by slovenské hospodárstvo podľa NBS malo rásť o 2,3 percenta. Údaje NBS naznačujú mierne oživenie tvorby pracovných miest v poslednom štvrťroku minulého roka.

Počet našich firiem na Cypre a v Luxembursku vlani klesol
Ak majiteľ slovenskej firmy v roku 2013 premýšľal, do ktorého daňového raja premiestni svoje sídlo, starý kontinent si nevyberal. Počet podnikov z európskych daňových rajov, ako je Luxembursko či Cyprus, totiž prvýkrát medziročne klesol. Niektorí odborníci to pripisujú tlaku Európskej únie či ďalších inštitúcií.

Štát odlev nečaká
Podľa odborníkov sa v tomto roku zvýši počet počet firiem, ktoré odídu za hranice. Môže za to zavedenie licencií. Doteraz sa s presunom za hranice spájali len odchody veľkých zahraničných hráčov. Motivovali ich na to lacnejšie náklady na prácu. Daňovú licenciu, ktorá bude minimálne 480 eur ročne, musia zaplatiť všetky spoločnosti. Ročnú výnimku majú len novozaložené firmy.

Prví penzisti budú sklamaní
Od budúceho roka niekoľko tisíc nových dôchodcov začne poberať jednu časť starobnej penzie od štátu a druhú získa na základe súkromných úspor od komerčnej poisťovne. Ide o ľudí, ktorých pred desiatimi rokmi zlákali na štedré penzie. Predpokladá sa, že prerábať na 2. pilieri budú penzisti len v prvých asi piatich rokoch.

Z domova


Európsky súd pre ľudské práva už rozhodol
Súd pre ľudské práva v Štrasburgu uznal, že práva vlastníkov bytov boli porušené. Súd rozhodol po tom, čo sa naň obrátilo 170 vlastníkov bytov. Uznal, že regulované nájomné dosahuje v priemere len pätinu trhovej ceny. Vlastníci bytov tak prichádzajú o desiatky až stovky tisíc eur. Štát bude musieť odškodniť majiteľov bytov a následne povoliť trhové ceny. O aké odškodné pôjde sa zatiaľ nevie. Obe strany majú tri mesiace, aby sa dohodli.

Zmeny v systéme budú stáť milióny eur
Štát našiel ďalší nástroj na odhalenie podvodníkov s DPH. Sú ním desiatky váh na cestách. Tie dokážu odhaliť, či prechádzajúce kamióny skutočne prevážajú tovar alebo sú len fiktívnymi obchodníkmi, ktorí oberajú štát o milióny eur na daniach. Daniari doteraz informácie z týchto váh nevyužívali. To sa však má zmeniť do konca tohto roka.

Preferencie politických strán
Ľudia, ktorí sa volebným urnám vyhýbali, ale aj bývalí voliči strany Smer-SD sú hlavné skupiny obvyateľov, ktorí v prieskume Agentúry MVK posunuli stranu banskobystrického župana Mariana Kotlebu prvýkrát do parlamentu. Ľudová strana Naše Slovensko by získala 7,6 percenta hlasov.

Sporiteľ v druhom pilieri si bude vyberať
Do vlády pôjde zákon, ktorý určí, ako sa budú vyplácať dôchodky zo súkromného piliera. Návrh zákona predpokladá, že sporitelia dostanú na výber, či chcú z druhého piliera po celý čas rovnakú penziu, alebo najprv nižšiu, ktorá bude každý rok rásť o rovnaké percento. Rezort práce navrhuje toto percento na úrovni strednodobého inflačného cieľa Európskej centrálnej banky. Dnes sú to dve percentá.

Zo zahraničia


Ukrajina zažila dramatický zvrat
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč prijal po viac ako dvoch mesiacoch protivládnych protestov demisiu z rúk premiéra Mikolu Azarova. Parlament navyše zrušil deväť zákonov, ktoré kabinet Azarova presadil na účely potlačenia demonštrácií. Napätie v krajine sa už z Kyjeva presunulo do proruských regiónov. Krym sa začína búriť proti ústupkom opozícii.

Taliansko čaká najväčšia privatizácia
Taliansko chce zamedziť daňovým únikom a zdaniť kapitálové výdavky. Chystá sa privatizovať niektoré podniky. Podľa talianskeho ministra financií Fabrizia Saccomanniho získa štát rozpredajom dôležitých podnikov iba osem až desať miliárd eur. Ak by Taliani chceli, mohli by získať aj viac. V štátnych podnikoch majú ukryté oveľa väčšie možnosti.

Vládna srbská strana chce predčasné voľby
Srbská vláda navrhla prezidentovi Tomislavovi Nikoličovi, aby rozpustil parlament a vypísal voľby. Očakáva sa, že vláde vyhovie v krátkom čase. Predčasné hlasovanie by malo vyhovovať najmä Srbskej pokrokovej strane. Tá by mohla získať až 43 percent hlasov. Voľby podporuje aj jej koaličný partner Socialistická strana Srbska.

Putin rétoriku nezmenil
Na summit s Európskou úniou pricestoval do Bruselu ruský prezident Vladimir Putin. Prijali ho šéf Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Putin uviedol, že summit nebol o Ukrajine, ale o projekte Východného partnerstva. Rusko vraj nie je proti nemu, chce však vedieť, čo to preň znamená po ekonomickej stránke.