medan.sk

sledujte nás:

Výber z 28.11.2013

Z ekonomiky


Analýza o licenciách od Národnej banky Slovenska
Národná banka Slovenska uviedla, že kvôli licenciám môže ukončiť podnikanie o tisícky spoločností viac, ako rezort financií očakáva. Namiesto očakávaných 110 miliónov eur by štátna kasa dostala o 10 miliónov menej. Minister financií tvrdí, že 60 percent firiem na Slovensku dane neplatí vôbec. Štátu tak utekajú milióny, ktoré musia zaplatiť ostatní podnikatelia či ľudia.

Súkromné banky neveria plánu štátu
V decembri bude štát dávať úvery vo výške ročných odvodov firmám, ktoré už teraz neplatia za svojich zamestnancov načas. Podľa rezortu financií môže o odvodový úver žiadať podnik, ktorý nie je v bankrote, ale nepatrí ani medzi úspešné firmy a s odvodmi mešká menej ako pol roka. Úroky aj istinu úveru začne splácať banke až po roku a dlh by mal vyrovnať za dva roky.

Vláda poľavila v konsolidačnom úsilí
Národná banka Slovenska tak ako Európska komisia či slovenská rozpočtová rada predpokladá, že vláda tento rok stlačí deficit celej verejnej správy pod tri percentá HDP. NBS vláde pripomína, že poľavila z pôvodných ambícií. Po očistení od dočasných vplyvov by sa hospodárenie štátu malo v budúcom roku zhoršiť. Podľa NBS o 0,4 percenta, podľa Komisie o 0,8 percenta HDP.

Novým systémom si pomôže aj štát
Od januára 2015 si vodiči budú môcť kúpiť diaľničnú známku elektronicky. Novinku už schválil parlament. Rezort dopravy uviedol, že cena za známky sa meniť nebude. Rezort tak musí vypísať tender na prevádzkovateľa virtuálnej známky. Elektronická známka sa bude viazať na konkrétne auto. Podľa odborníkov na dopravu ide o dobrý krok.

Z domova


O ďalšom postupe rozhodne snem
Smer-SD predstaví prezidentského kandidáta do konca tohto roka. Voľby hlavy štátu by mali byť v apríli. Hovorí sa, že kandidovať chce aj premiér Robert Fico. Prezidentských kandidátov z pravicového prostredia je viac. Poslanec KDH Pavol Hrušovský už záujem byť kandidátom oznámil. SMK postaví do prezidentských volieb vlastného kandidáta.

Elektronické preukazy sa majú vydávať od pondelka
Prihlasovanie áut, podávanie sťažností pri tendroch, komunikácia s katastrom, obchodným registrom, alebo daňovým úradom sa môže robiť elektronickým občianskym preukazom. Tie sa po viacročnom meškaní začnú vydávať od pondelka. Elektronickú komunikáciu chce štát podporiť aj tým, že bude k novým dokladom vydávať potrebné čítačky.

Školy ponúkajú viac miest, ako je uchádzačov
Na vysokých školách klesajú počty študentov. Tento trend sa však netýka kvalitnejších fakúlt. Nižší počet vysokoškolákov bude pre niektoré školy znamenať buď ich zánik, zlučovanie alebo okliešťovanie odborov. Vyšší záujem o technické, prírodovedné odbory či medicínu súvisí najmä so zamestnateľnosťou ich absolventov.

Rozhodovať budú najmä politici Smeru
Smer získal 161 zo 408 župných poslancov, ďalších mu dodá pravica. KDH,SMK aj Most-Híd tak pomôžu Smeru spravovať viaceré kraje. Pravicové strany však mohli kontrolovať županov Smeru aj v Trnave či v Nitre. V oboch krajoch získali ich kandidáti v zastupiteľstvách väčšinu, no spolupracovať nebudú.

Zo zahraničia


Dane v Nemecku rásť nebudú
Nemecko už má novú koalíciu, ktorú povedie Angela Merkelová. V rámci koaličnej dohody so sociálnou demokraciou sa jej podarilo presadiť všetky hlavné predvolebné priority. Kľúčovou je záruka, že Nemci nebudú zvyšovať dane a začnú s oddlžovaním krajiny. V spoločnej koalícii pravice a ľavice bude mať výrazne navrch CDU.

Kyjev odkázal Európe, koľko od nej potrebuje na záchranu
Ukrajina potrebuje 160 miliárd eur, ktorej jej pomôžu pri prechode na ekonomické normy EÚ. Prezident Viktor Janukovyč tvrdí, že Brusel im ponúka 610 miliónov eur technickej pomoci. Podľa neho by tak nevedeli prežiť tento ani budúci rok. Zmluvu o pridružení s úniou môže podpísať iba v prípade, že budeme mať k dispozícii stabilizačný fond, ktorý Ukrajine pomôže prekonať kritické obdobie.

Senátori Berlusconimu odobrali mandát
Trojnásobný expremiér Silvio Berlusconi potupne opúšťa parlament. Senátori ho vylúčili zo svojich radov. Vládnucej koalícii, v ktorej ľavicovému premiérovi Enricovi Lettovi pomohli udržať si väčšinu prebehlíci z Berlusconiho strany. Berlusconimu odobrali mandát na základe protikorupčného zákona, za ktorý on sám vlani hlasoval.

Dohoda priniesla uvoľnenie pre eurozónu
Obavy medzi investormi rástli, keďže dohoda medzi nemeckými stranami CDU/CSU a SPD vznikala dlho. Prípadná účasť sociálnych demokratov z SPD vo vláde dáva nádej krajinám ako Írsko, Portugalsko, Grécko či Španielsko, že Berlín voči nim zmierni prísnu politiku škrtov. Zatiaľ sa nedajú očakávať výraznejšie dosahy súvisiace s novou vládou v Nemecku na samotné Slovensko.