medan.sk

sledujte nás:

Výber z 28.11.2012

Z ekonomiky


Vláda musí pripraviť ďalšie kroky
Štát môže v tomto aj budúcom roku zabudnúť na 740 miliónov eur. Tie chcel vybrať na daniach z príjmu firiem, DPH, ale aj odvodoch. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že výpadky zrejme zvýšia tohtoročnú dieru rozpočtu, no budúcoročného plánu sa drží. Sľubuje, že dane teraz viac dvíhať nebude.

Zvolenská chce proti zadlžovaniu bojovať
Nemocnice sú po roku, čo ich vláda Ivety Radičovej oddlžila, v dlhoch. Sociálna poisťovňa eviduje pohľadávky v sume vyše 50 miliónov eur. Podľa odborníkov za to môže zvýšenie platov lekárov. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská chce v nich vykonať audit. Vďaka auditu plánuje zistiť slabé miesta hospodárenia nemocníc.

Rezort financií a OECD očakávajú podobné údaje
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj tvrdí, že slovenská ekonomika v budúcom roku spomalí rast na úroveň dvoch percent. Podľa nej dosiahne tohtoročný hospodársky rast 2,6 percenta a v roku 2014 sa zrýchli na 3,4 percenta. Dôvodom je slabnúci domáci dopyt. Nezamestnanosť by mala v budúcom roku klesnúť len mierne.

Slovensko je nad regionálnym priemerom
Rozšírenie poisťovacích produktov na Slovensku dvojnásobne prevyšuje priemer v regióne strednej a východnej Európy. Spôsobené to je poisťovníckou tradíciou, ako aj vyšším príjmom obyvateľstva na Slovensku, ako je priemer v sledovanom regióne. Slovensko je nad regionálnym priemerom aj v oblasti osobného poistenia.

Z domova


Firmy kritizujú podmienky
Národná diaľničná spoločnosť má slabé nároky na externý stavebný dozor. Ten má dohliadať na výstavbu tunela Višňové. Firmy, ktoré túto kontrolu vykonávajú na našich diaľniciach sú nespokojné s podmienkami, ktoré v súvislosti s kontrolou na takúto štvorprúdovku, majú spĺňať a žiadajú ich sprísniť.

Zvíťazilo staré nad novým
Poslanecký klub SDKÚ-DS vedie Lucia Žitňanská. Z funkcie poslaneckého šéfa už SDKÚ-DS odvolala Ľudovíta Kaníka. Za jeho odvolanie nehlasoval predseda Pavol Frešo. Bývalý šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa na rokovaní nezúčastnil. Frešo nechcel uviesť, prečo sa pri Kaníkovi zdržal.

Redingová predstavila obnovenú smernicu
Európska komisia predstavila opatrenia na riešenie marketingových podvodov. Jej cieľom je lepšie chrániť podniky, živnostníkov a mimovládne organizácie v celej Európe pred nečestnými obchodníkmi. Komisia plánuje zlepšiť existujúcu smernicu o klamlivej a porovnávacej reklame.

Spory v KDH
Spory medzi vedením KDH a poslancom Radoslavom Procházkom pokračujú. Na zasadnutí poslaneckého klubu mu vyčítali, že škodí KDH a mal by zjemniť vyhlásenia na adresu hnutia a opozície. Podpredsedovi KDH prekáža, že do médií dával vyhlásenia bez toho, aby o nich rokoval v KDH.

Zo zahraničia


Euroklub sa vzdá časti výnosov z pôžičiek pre Grécko
Ministri financií sa dohodli, že Grécko získa ďalšie úľavy za 40 miliárd eur. Za pôžičky budú platiť eurozóne menšie úroky a vrátia ich neskôr. Možno si budú môcť odkúpiť späť svoje dlhy od veriteľov za tretinu ich hodnoty. Ministri sa zhodli aj na uvoľnení ďalšieho balíka pomoci. Slovensko si v prípade pomoci Grécku vybojovalo výnimku.

V Káhire a v Alexandrii to vrelo nespokojnosťou
V Káhire a v Alexandrii sa na výzvu opozície zišli odporcovia egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Ten vydal ústavný dekrét, ktorý mu umožňuje prijať rôzne rozhodnutie alebo opatrenie na ochranu revolúcie. Zároveň odvolal generálneho prokurátora.

EÚ má aj v čase krízy príťažlivosť
Podľa prieskumov sa počet Kataláncov, ktorí by chceli nezávislosť, pohybuje od 47 do 57 percent. Ak by však mali zostať mimo EÚ, tak s nezávislosťou súhlasí len 37 percent respondentov. Predseda katalánskej vlády Artur Mas, ktorého strana Konvergencia a jednota vyhrala voľby, tiež v kampani niekoľko ráz o únii hovoril.

Euroskeptická strana už nie je okrajová strana
Narastajúci euroskepticizmus medzi Britmi spôsobil, že popularita Nezávislej strany Veľkej Británie za posledný rok narástla. Viackrát už predbehla vládnych Liberálnych demokratov a stáva sa treťou najsilnejšou stranou. Chcú, aby krajina vystúpila z Európskej únie, sú za nižšiu rolu štátu, či proti podporovaniu zelených technológií.