medan.sk

sledujte nás:

Výber z 28.10.2013

Z ekonomiky


Na začiatku penzie si ľudia zrejme nárazovo neprilepšia
Sporiteľ v druhom pilieri nemá istotu, či v čase, keď pôjde do dôchodku, si časť penzijných úspor bude môcť vybrať aj okamžite v hotovosti. Keď sa tvoril zákon, s takouto možnosťou sa počítalo. V súčasnosti je na stole alternatíva, ktorá s tým už neráta.

Fico chce, aby sme sa sústredili na podporu rastu
Minister financií Peter Kažimír prijal obchod, ktorý ponúkol európskym krajinám Brusel. Spomalíme škrty, ale len preto, aby sme podporili rast. Dáme tak viac práce firmám, ale aj ľuďom. O túto ýnimku žiadajú aj Rumunsko, Bulharsko či Taliansko. Výnimka je postavená na predpoklade, že neskôr bude lepšie.

Ak nezaplatíte dlh, tak vám ho štát zdaní
Ak nezaplatíte dlhy, budete mať menej času na ich zaplatenie bez toho, aby ste ich dodanili. Vláda chce takto bojovať proti neplatičom. Dodanenie dlhov u nás funguje aj dnes, no po novom sa skráti lehota, počas ktorej nebude musieť firma zaplatiť svoje dlhy. Navrhovaná zmena je súčasťou novely zákona o dani z príjmov.

Tento týždeň nás čaká zasadanie americkej centrálnej banky
Euro poráža dolár v obchodovaní na finančných trhoch niekoľko mesiacov za sebou. Pre ľudí silná mena znamená nižšiu infláciu, lacnejší benzín, ale aj možné prepúšťanie pre stratu konkurencieschopnosti niektorých firiem. Silné euro malo negatívny dosah na hospodárske výsledky viacerých firiem za tretí kvartál tohto roku.

Z domova


Odlev sestier do zahraničia
Kým na Slovensku je podľa ministerstva zdravotníctva priemerný plat sestry v štátnej nemocnici tisíc eur, v Rakúsku je to o 600 eur viac. Sestry si vyberajú aj Belgicko, Nórsko, Česko či Saudskú Arábiu. Koľko ich je presne, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek nevyhodnocuje. Počet sestier, ktoré sa odhlasujú z registra komory, neustále rastie.

Člen dozornej rady odišiel pre konflikt záujmov
Róbert Rigo sedel v dozornej rade Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, a zároveň aj v dozornej rade firmy, ktorá vlastnila dodávateľa kardioústavu. Po zverejnení spojenia s dodávateľskou firmou Medical Group, požiadal ministerstvo, aby mohol z ústavu odísť.

Nárok na dôchodok bude mať asi 400 sporiteľov
Prví sporitelia začnú dostávať dôchodok z druhého piliera v roku 2015. V troch dôchodkových spoločnostiach bude mať nárok na dôchodok asi 400 sporiteľov. Na svojich dôchodkových účtoch majú v priemere od tritisíc do sedemtisíc eur. Penzie sporiteľov v druhom pilieri budú menšie ako to, čo im príde zo Sociálnej poisťovne.

Presun kompetencií zo sestier na asistentov
Zdravotným sestrám sa nepáči návrh, podľa ktorého by mali mať zdravotnícki asistenti vyššie kompetencie. Sestry to považujú za snahu nahrádzať ich lacnejšou pracovnou silou. Tvrdia, že to bude na úkor kvality ošetrovania pacientov. Proti kompetenciám asistentov sa postavila Slovenská komora zdravotných sestier a pôrodných asistentiek.

Zo zahraničia


ČSSD sama vládnuť nebude
Do parlamentu sa po voľbách v Česku dostalo sedem strán. Nikto nedokáže v tomto okamihu vytvoriť vládu sám alebo garantovať väčšinu hlasov v 200-člennej snemovni. Ak by sa nemali voľby opakovať, musia sa na spolupráci dohodnúť sociálni demokrati, ANO Andreja Babiša a staronová parlamentná strana – lidovci.

Test systémov bol úspešný
Newyorská burza testovala pripravovaný vstup akcií americkej internetovej spoločnosti Twitter na trh. Očakáva sa, že akcie spoločnosti Twitter vstúpia na trh budúci mesiac. O primárnu emisiu Twitteru usiloval aj Nasdaq. Twitter zverejnil svoje finančné výsledky. Tie ukázali, že v uplynulých rokoch síce vykazoval silný rast tržieb, ale bola stratový.

Poisťovne čakajú práve na kroky rezortu financií
Európsky súdny dvor rozhodol, že poistky sa budú vzťahovať aj na odškodnenie v prípade smrti. Poisťovne by tak mali kryť nielen škody na aute, ale aj nemajetkové ujmy. Len na Slovensku sa novinka môže dotknúť stoviek ľudí. Kým novinka príde do praxe, musí ju Slovensko zapracovať do svojich zákonov. S návrhom by musel prísť rezort financií.

Škandál nadobúda stále obludnejšie rozmery
Ukazuje sa, že Američania špehovali Angelu Merkelovú viac ako desať rokov a z toho takmer tri roky s vedomím prezidenta Baracka Obamu. Sledovací program vraj zdedil po svojom predchodcovi bez toho, aby o ňom vedel. Americké rozviedky NSA a CIA si zrejme udržiavali v Berlíne a vo Frankfurte nad Mohanom spoločné špionážne pracoviská.