medan.sk

sledujte nás:

Výber z 28.09.2012

Z ekonomiky


Smer sľubuje, že žiadne ďalšie opatrenia nechystá
Minister financií Peter Kažimír musí zvýšiť konsolidačný balík na 1,8 miliardy eur, aby sa mu podarilo znížiť deficit verejných financií pod tri percentá HDP. Na dieru v rozpočte sa najviac poskladajú firmy a lepšie zarábajúci ľudia. Štátu odvedú na daniach a odvodoch na budúci rok takmer o pol miliardy eur viac.

Zisk bankového sektora medziročne klesol
Bankový odvod, spomalenie úverovania a nižšie príjmy z úrokov ukrojili v prvom polroku našim bankám zo ziskov medziročne 40 percent. Prípadné problémy v eurozóne by zvládli. Ich kapitálová pozícia vzrástla na 15,3 percenta z 13,3 percenta. Zaznamenaný bol aj klesajúci objem zlyhaných úverov na Slovensku.

Investori nakupujú slovenské cenné papiere
Slovensko sa zaradilo medzi krajiny profitujúce zo súčasnej krízy. Za posledný polrok totiž prudko klesli úroky na slovenských dlhopisoch. Výnos z päťročných slovenských štátnych dlhopisov prekonal hranicu 1,8 percenta. Vláda považuje nízke výnosy za dôsledok pokračujúceho šetrenia.

Prognózy sú veľkým rizikom
Kroky politikov sú pri zostavovaniu ekonomických odhadov veľkou neznámou. To, ako sa zachovajú, takmer znemožňuje robiť prognózy. Predpovede ministerstva o tom, ako sa bude dariť našej ekonomike, sú kľúčové pre samosprávu. Na základe nich môžu plánovať svoje rozpočty či úverovú politiku.

Z domova


Zvolenská chystá zníženie doplatkov
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská plánuje znížiť doplatky pacientov na úkor zdravotných poisťovní. Tie zaplatia ročne za úhradu liekov o štyri milióny eur viac ako doteraz. Lieky pre kardiakov, alergikov či diabetikov tak zlacnejú. Jej zámer sa však nepozdáva súkromným poisťovniam.

Právnikov je oveľa viac, ako potrebuje prax
Slovenské vysoké školy vychrlia každoročne tisíce právnikov. V porovnaní s najžiadanejšími absolventmi informačných technológií je záujem firiem o právnikov takmer trikrát menší. Rezort školstva chce predĺžiť povinnú prax advokátskych koncipientov a definovať limity pri niektorých študijných odboroch.

Trnavská automobilka Peugeot obmedzí výrobu
Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën pre klesajúci dopyt po vozidlách redukuje výrobu. V poslednom štvrťroku tohto roku zastaví výrobu na 21 dní. Od októbra chce obmedziť výrobu aj Volkswagen. Dopyt po nových vozidlách v Európe posledných jedenásť mesiacov kontinuálne klesá.

Maďarič sa upozornením mieni zaoberať
Eurofondový projekt ministerstva kultúry na digitalizáciu kultúrnych pamiatok sa môže opäť skomplikovať. Na Európsky úrad pre boj proti podvodom sa kvôli nemu chce obrátiť jeden z členov združenia Tender Media Group, Ladislav Dedík. Tvrdí, že audiovizuálna časť projektu je predražená o 15 miliónov eur.

Zo zahraničia


Španielsko chce bojovať proti vysokému deficitu
Španielska vláda sa zameria na znižovanie výdavkov ako na zvyšovanie daní. Platy štátnych zamestnancov zmrazí aj tretí rok. V prípade rozvoja infraštruktúry sa má ušetriť viac ako pätina prostriedkov. Vláda sa chystá zmeniť aj predčasné dôchodky. Rad príde tiež na dane.

Hollandova vláda hádže vinu na Sarkozyho
Vo Francúzsku rastie počet nezamestnaných. Je tak napriek sľubom francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda o zvyšovaní počtu pracovných miest. Počet Francúzov bez práce stúpol na rekordné tri milióny. Dobré vyhliadky neprináša ani francúzska ekonomika. Tá má podľa odhadov klesnúť.

Ľubľana zostala nachvíľu bez šéfa
Primátora Ľubľany a vodcu slovinskej opozície Zorana Jankoviča odviedla polícia. V súkromných a vo firemných priestoroch policajti zbierali dôkazy v prípadoch podozrenia z ekonomickej kriminality a korupcie. Vyšetrovanie sa týka predaja pozemkov a podozrivých transakcií pri výstavbe športového centra.

Stronach môže uspieť
Miliardár Frank Stronach už predstavil novú politickú stranu. Verí, že sa s ňou na prvý pokus dostane do parlamentu i do vlády. V prieskumoch má dvojciferné číslo. Rakúšanom neprekáža, že nemá skúsenosti v politike. Súčasnými politikmi a ich korupčnými škandálmi sú totiž znechutení.