medan.sk

sledujte nás:

Výber z 28.08.2013

Z ekonomiky


Pásmo rizika chudoby sa líši
Rozdiely medzi bohatými a chudobnými domácnosťami na Slovensku mierne stúpajú. Kým v roku 2012 bolo riziku chudoby vystavených trinásť percent našich domácností, rok predtým to bolo zhruba dvanásť percent. Riziku chudoby sú najviac vystavení mladší a nezamestnaní ľudia a najmenej to sú pracujúci a dôchodcovia.

Otáznik visí nad tým, ako sa bude vyvíjať budúci rok
Padajúci predaj áut na ruskom trhu, nezlepšujúca sa situácia v Európe a ani dlhová kríza zatiaľ nedokázali zabrzdiť rast výroby vozidiel v slovenských automobilkách. Preukázali už silnú odolnosť proti katastrofálnym podmienkam na európskom trhu. V tomto smere by sa nemalo nič meniť ani v budúcnosti.

Firmy riskujú trestné oznámenie
Za prvý polrok bolo podaných 1 352 trestných oznámení na zamestnávateľov, ktorí neplatia alebo zrazili poistné zamestnancovi. Keď zistíte, že firma za vás neodvádza odvody, nahláste ju Sociálnej poisťovni. Podávanie trestných oznámení na firmy, ktoré neplatia poistné začali uplatňovať riaditelia pobočiek Sociálnej poisťovne.

Trenčiansky región má perspektívu do budúcnosti
V Trenčianskom kraji si vlani ľudia polepšili najviac v rámci Slovenska. Stredná hodnota zárobkov tu dosiahla 624 eur. V rámci regiónov majú stále najvyššie mzdy ľudia v Bratislavskom kraji, najnižšie zase v Prešovskom. Najväčšou hrozbou, ktorá ovplyvňuje všetky regióny bez rozdielu, je nezamestnanosť.

Z domova


Odídenci z SNS sa vracajú
Ján Slota bol dlhé roky zosobnením strany, ktorú viedol, no jeho vylúčenie SNS neuškodilo. SNS má dokonca o 660 členov viac. Vracajú sa ľudia, ktorí v minulosti odišli a prichádzajú aj noví členovia. Slotov odchod nemení ani preferencie SNS, ktoré sa naďalej pohybujú zväčša tesne pod hranicou zvoliteľnosti.

V tohtoročnom rozpočte sú riziká
Deficit, ktorý vykáže vláda Smeru za rok 2013, sa neskôr prehodnotí smerom hore. Smer mieni medzi príjmy štátu, ktoré pomáhajú znížiť deficit, zahrnúť aj jednorazové príjmy z druhého piliera. Eurostat tvrdí, že podľa novej metodiky príjmy od ľudí, ktorí opustili druhý pilier, nie sú konsolidačným opatrením.

Ďalšiu správu si poslanci zatiaľ nevyžiadali
Správa o vyšetrovaní kauzy Gorila, ktorú na pôde výboru pre obranu a bezpečnosť prečítal minister vnútra Robert Kaliňák, bola možno posledná. Konštatovala, že nie je dostatok dôkazov na obvinenie konkrétnej osoby. Predložiť ďalšiu ministra poslanci výboru nezaviazali. Kaliňák si myslí, že má význam, aby sa o Gorile hovorilo.

Kňažko má byť občianskym kandidátom
Bývalý mininister kultúry Milan Kňažko by mal v priebehu niekoľkých týždňov oznámiť kandidatúru na prezidenta. So zberom podpisov ešte nezačal, potrebuje ich zohnať 15-tisíc. Prvé úvahy o jeho kandidatúre sa objavili v máji. Z pravicových kandidátov má podľa analytikov najväčšie šance Pavol Hrušovský.

Zo zahraničia


Útok na sily prezidenta Bašara Asada
Plánom USA je maximálne dvojdňový úder, pri ktorom rakety a bombardéry zasiahnu strategické ciele sýrskej armády. Režim prezidenta Bašara Asada tak chcú potrestať za použitie chemických zbraní proti civilistom. Konflikt v Sýrii by sa mal začať zajtra. Udrieť na Asadove vojská sa chystá aj Británia a Francúzsko.

Chorvátsko sa zákon zmeniť nechystá
Mesiac a 28 dní po vstupe do Európskej únie Chorvátom hrozí, že prídu o peniaze z bruselských regionálnych fondov a do schengenského priestoru vstúpia neskôr. Odmieta totiž vydávať členským štátom zločincov. Európska komisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová hovorí o porušení dôvery a európskej spolupráce.

Očakávaný ekonomický rast
Do roku 2018 potiahnu ekonomiku Európy severské krajiny. Nórsko je ekonomikou s najväčším potenciálom v Európe. Sú za tým prírodné bohatstvo, investície do inovácií a odstup od Európskej únie. V budúcnosti by Nórsko mohlo o svoju pozíciu prísť a nahradiť by ho mohlo Švédsko. Slovensko sa umiestnilo na ôsmom mieste.

Poslanci si želajú Klausov návrat
V Česku sa množia hlasy, ktoré by privítali návrat Václava Klausa do politiky. Ľudia veria, že návrat exprezidenta by prospel pravicovým stranám, ktorým hrozí neúspech v predčasných voľbách. Niekdajší člen Občianskej demokratickej strany Vlastimil Tlustý zdôraznil, že Klausa si predstavuje ako zjednotiteľa.