medan.sk

sledujte nás:

Výber z 28.06.2013

Z ekonomiky


Štátu chýbajú ďalšie stovky miliónov eur
Takmer 350 miliónov eur v tomto roku a miliarda eur v budúcom. Takýto výpadok na daniach a odvodoch bude musieť hasiť minister financií Peter Kažimír. Kažimír už avizuje škrty na ministerstvách či platoch štátnych úradníkov. Na dvíhanie daní dal zatiaľ embargo. Kažimíra zradili najmä daňové priznania firiem za vlaňajšok.

Rezort práce pripravil pre živnostníkov zmenu
Noví živnostníci si budú odvody počítať z nižšieho mesačného základu. Rezort práce dúfa, že malým podnikateľom takto uľahčí život. Zmena by mala platiť od nového roka. V súčasnosti sa novela pripomienkuje. Menšie počiatočné náklady podnikatelia vítajú.

Účinok protiopatrení je otázny
Nižšie príjmy v rozpočte musí vláda plátať aj z dôvodu prekvitajúcej sivej ekonomiky. Firmy obchádzajú dane, aby si vynahradili výpadok tržieb. Za tento trend môže vysoká miera nezamestnanosti, práca načierno a platby bez účtovných dokladov. Za posledných šesť rokov sa na Slovensku zvýšil objem sivej ekonomiky asi o miliardu eur.

Slovensko by mohlo dostať 80 miliónov eur
V európskych krajinách chodí na úrady práce 26 miliónov ľudí. Z nich 5,6 milióna patrí do skupiny do 25 rokov. U nás je bez práce každý tretí človek do 29 rokov. Únia sa rozhodla pre dotačnú politiku. Na najbližšie dva roky vyčlenila šesť miliárd eur, pre desiatku štátov, kde je bez práce najmenej 25 percent mladých.

Z domova


Prehľad platov a odmien šéfov vysokých škôl
Rektori verejných vysokých škôl patria medzi najvplyvnejších ľudí v krajine.Ich príjmy a majetky však nespadajú pod takú kontrolu, ako u iných verejných funkcionárov. Platy im v porovnaní s vlaňajškom ostali zhruba na rovnakej úrovni, viditeľne klesli prémie. Odmeňovanie rektorov často nesúvisí s verejne dostupnými výsledkami školy.

Čarnogurský sa púšťa do kampane
Prezidentský kandidát Ján Čarnogurský získal za podporovateľa exstarostu Rače Pavla Bielika. Toho súdili za korupciu, avšak súd ho oslobodil. Čarnogurského kandidatúru zatiaľ podporilo viac ako 21-tisíc ľudí. Splnil tak podmienku a púšťa sa do kampane.

Vláda bojuje proti rastúcej sivej ekonomike
Vláda prijala prvú sériu opatrení na boj s daňovými únikmi. Výsledky na výbere daní však zatiaľ nevidno. Za efektívne opatrenie považujú daňoví poradcovia zavedenie inštitútu zábezpeky pri registrácii a pri dovoze tovaru až do výšky 500–tisíc eur. Vláda chce zaviesť povinnosť správcu vkladu vložiť peňažné vklady spoločníkov eseročiek do štátnej pokladnice.

Prieskum pre Potravinársku komoru Slovenska
Slováci majú záujem o slovenské potraviny, ale ich podiel na pultoch predajní klesá. V porovnaní s rokom 2012 sa podiel slovenských potravín znížil zo 46 na 44 percent. Spomedzi štátov únie je Slovensko v zastúpení domácej potravinárskej produkcie na štvrtom najhoršom mieste. V obchodoch stúpa podiel potravín z dovozu

Zo zahraničia


Ministri financií sa dohodli
Ministri financií krajín eurozóny rozhodli, že vlády už nebudú zachraňovať krachujúce banky. Budú to robiť akcionári, držitelia dlhopisov a klienti, ktorí majú na účte viac ako stotisíc eur. Návrh bude musieť ešte odobriť Európsky parlament. Do platnosti by mal vstúpiť najskôr v roku 2016. Finančné domy si budú musieť dávať väčší pozor na svoje hospodárenie.

Prístupové rokovania so Srbskom budú v januári
Srbsko dostane od Európskej únie dátum pre začatie prístupových rokovaní. Berlín si však vyhradil podmienku, že prístupové rokovania so Srbskom sa v januári začnú len vtedy, ak summit únie vysloví spokojnosť s tým, ako si kandidátska krajina plní záväzky. Šéfovia štátov a vlád EÚ budú rozhodovať o odporúčaní, ktoré im dali ich šéfovia diplomacií.

Rada návrh ešte neschválila
Európska investičná banka by mohla predávať úvery, ktoré dala malým a stredným podnikom. Uvoľní tak kapacity na poskytovanie nových úverov spoločnostiam, ktoré spolu zamestnávajú viac ako štyri pätiny Európanov, a pomôže vytvoriť pracovné miesta. Európska investičná banka bude mať 150 miliárd eur na veľké projekty.

Mursímu nevedia prísť na meno
Egyptský prezident Muhammad Mursí dostal pred rokom vo voľbách 52 percent hlasov. Teraz ho podporuje asi štvrtina obyvateľov. Opozičné mládežnícke hnutie Tamarod zozbieralo 15 miliónov podpisov požadujúcich jeho okamžité odstúpenie. Mursí vraj napravil ekonomiku, zrušil zákony umožňujúce väzbu novinárov a celkovo pozdvihol úroveň Egypta.