medan.sk

sledujte nás:

Výber z 28.05.2013

Z ekonomiky


Zamestnávatelia sú so zámerom spokojní
Tlak na odchod starobných penzistov z pracovných miest, ktoré zaberajú mladým, sa stupňuje. Rezort práce plánuje opatrenia, ktoré umožnia ich jednoduché prepúšťanie. Chystá novelu Zákonníka práce, ktorá zamestnávateľovi dovolí dať pracovníkovi výpoveď z dôvodu dosiahnutia penzijného veku. Niektorí právnici to považujú za diskrimináciu.

Štátne dlhopisy pre ľudí sa predražujú
Predaj štátnych dlhopisov priamo obyvateľstvu sa posúva. Rezort financií zvažoval, že by si požičal 200 až 400 miliónov eur. Z finančnej stránky sa to však pri lacných pôžičkách na trhoch neoplatí. Aby sa ľuďom oplatilo kúpiť štátny dlhopis, štát by musel pristať na drahšiu pôžičku, čím by zvyšoval deficit. Štátne dlhopisy pre ľudí podporuje aj opozícia.

Vláda môže sťažiť život malým podnikateľom
Kto si chce založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, musí dať dokopy aspoň päťtisíc eur na naplnenie základného imania firmy. Doložiť treba výpis z bankového účtu, na ktorom budú peniaze blokované do zaregistrovania firmy. Existuje spôsob, ako obísť zákon, ktorý ešte len prijmú. Zarobia na tom predajcovia firiem na kľúč.

Nezmenený trend v segmente korporátnych klientov
Napriek tomu, že sa podnikateľské prostredie u nás zhoršuje, záujem firiem o pôžičky stále rastie. Celkový objem poskytnutých úverov ovplyvňuje, že firemní klienti niekedy nesplnia podmienky banky týkajúce sa ich rizikového profilu. Banky preferujú stabilné firmy, ktoré včas plnia záväzky voči banke i svojim obchodným partnerom.

Z domova


Rastúca popularita Smeru
Prepad popularity SaS potvrdila po MVK i agentúra Focus. Ak by sa voľby uskutočnili teraz, SaS by získala len 3,9 percenta. Preferencie zvyšných strán sa zmenili len mierne. Smer-SD by vďaka 40,8 percenta a vypadnutiu SaS z parlamentu opäť mohol zostaviť jednofarebnú vládu. Na druhom mieste by sa umiestnilo KDH a tretie OĽaNO.

Termín sa presúva do konca leta
Ministerstvo zdravotníctva chce dať pre poradcu, ktorý ocení súkromné zdravotné poisťovne, takmer tri milióny eur. Určiť má ich hodnotu pred plánovaným odkúpením alebo vyvlastnením. Rezort má dokument, ktorý určuje požiadavky pre záujemcov a rozsah služieb, ktoré od poradcu štát očakáva. Výber audítora však mešká.

Zmeny v učebných plánoch
Stredné odborné školy budú meniť svoje učebné programy tak, aby sa ich žiaci učili viac podľa toho, čo potrebujú firmy. Žiakov čaká viac praxe vo firmách. Toto všetko má zabezpečiť projekt financovaný zo Švajčiarska. Zapojilo sa doň desať vybraných stredných škôl a 15 zamestnávateľov a zamestnávateľských zväzov.

Pri súťaži došlo ku konfliktu záujmov
Úrad verejného zdravotníctva pri obstarávaní zákazky v hodnote cez 1,8 milióna eur niekoľkokrát porušil zákon. Rezort zdravotníctva odhalil v rámci kontrol aj ďalšie pochybenia. Predmetom zákazky bola tvorba a realizácia vzdelávacích programov regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Peniaze naň dostal úrad z eurofondov, pričom o viac ako 455-tisíc eur, tak úrad prišiel.

Zo zahraničia


Američania zneužívajú výnimky v zákone
Až o 2,3 bilióna eur pripraví štátnu pokladnicu v USA obchádzanie daňových povinností. Tie obchádzajú najmä majetnejší obyvatelia. Vlani bol výber daní najnižší od roku 1950. Môžu za to diery v zákonoch. Odborníci hovoria o potrebe reformy daňového systému. Zmeny však narážajú na konflikt medzi prezidentom Barackom Obamom a Senátom.

Definitívne rozhodnutie v júni nepadne
Lídri Európskej únie prediskutujú možnosť nezahrnúť investície do podkladov pre výpočet rozpočtových deficitov. Konkrétnu dohodu možno očakávať koncom roka. V prípade, že by sa investície nezahŕňali do deficitov, Slovensku by sa uvoľnili investičné možnosti. Doteraz sa totiž často odkladali investície aj z eurofondov.

Médiá tvrdia, že môžu zbankrotovať
Maďarská vláda Viktora Orbána chce zaviesť daň. Má prispieť k naplneniu štátneho rozpočtu. Daň má byť odstupňovaná podľa čistých príjmov z reklamy. Do výpočtu sa nezahrnú príjmy z politickej inzercie. Rezort hospodárstva navrhuje, aby majitelia médií platili 20-percentnú daň z čistých príjmov, ktoré im prináša reklama a iné formy inzercie.

Burzových obchodníkov vystrašilo zverejnenie zápisnice
V Spojených štátoch silnejú hlasy, ktoré požadujú skončenie tlačenia peňazí do ekonomiky. Pre bežných ľudí tak bude v tomto roku rizikovejšie zarábať na akciách či už prostredníctvom podielových fondov alebo druhého piliera. Americká centrálna banka len uvažuje o ukončení podpory ekonomiky tlačením nových peňazí.