medan.sk

sledujte nás:

Výber z 27.11.2013

Z ekonomiky


Dávky v hmotnej núdzi si bude treba zaslúžiť
Ak sociálne odkázaný človek odmietne vykonávať ponúknuté pracovné aktivity v rozsahu 32 hodín mesačne, môže prísť o dávky v hmotnej núdzi . Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Okrem Smeru zaň hlasovala i časť opozície. Národná rada tak prelomila veto prezidenta Ivana Gašparoviča.

Firmy dostanú peniaze na investície
Brusel rozdá približne 160 vybraným slovenským firmám spolu 150 miliónov eur. Peniaze budú môcť použiť na nákup nových technológií a svoj rozvoj. Musia však prijať nových ľudí a neprepustiť ich minimálne päť rokov. Podľa ministerstva by takto malo vzniknúť viac ako 1 700 pracovných miest, väčšina z nich pre mladých ľudí do 29 rokov.

Bonus len pri nadmerných výnosoch
V roku 2015 si prvých tritisíc penzistov kúpi za peniaze z druhého piliera súkromné dôchodky od poisťovní. Poisťovne ich potom investujú na finančných trhoch a väčšina zisku opäť pripadne klientom. Správne rozdelenie zisku bude kontrolovať Národná banka Slovenska. Štát v prvom roku odhaduje priemerné dôchodky z druhého piliera na úrovni 23,40 eura za mesiac.

Podiely na zisku u eseročiek
Zdravotné odvody vo výške 14 percent čakajú na tých podnikateľov, ktorí si za tento rok budú chcieť vyplatiť podiely zo zisku. Za vyplatené podiely zaplatí nielen daň, ale aj vyššie odvody. Tie minulý rok schválila vláda Roberta Fica v rámci konsolidačného balíka. Rozhodnutie, či vyplatiť podiely na zisku je len na majiteľoch či spoločníkoch eseročky.

Z domova


Komisia nám vyčlenila o 660 miliónov eur viac
Brusel nakázal krajinám únie, aby vo väčšej miere podporovali mladých farmárov. Ľudia by to mali využiť na nákup pôdy. Ľudia z agrobiznisu tvrdia, že 70tisíc eur je pekná suma na rozbeh podnikania. Farmári dostávajú na svoju činnosť aj agrodotácie, ktoré sa majú v programovacom období 2014 – 2020 zvýšiť.

Návrh rezortu nezohľadňuje počet odpracovaných rokov
Zdravotné sestry sa zrejme nedočkajú legislatívy, ktorá by im upravila platy. Ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh zákona, podľa ktorého by mali garantované nižšie minimálne mzdy ako v pôvodnom zákone. Kým podľa neho mohli zarobiť 640 až 928 eur, rezortný návrh hovorí o minimálnych mzdách od 651 do 739 eur podľa špecializácie.

O byt by dlžník nemusel prísť
Ten, kto sa chce zbaviť dlhov cez osobný bankrot, musí rátať s tým, že tri roky neuvidí väčšinu pravidelných príjmov a príde aj o väčšinu majetku vrátane domu či bytu, ktorý spláca banke. Minister spravodlivosti Tomáš Borec chce bankrot a oddlženie ľuďom uľahčiť. Plánuje predložiť podstatnú zmenu pravidiel osobných krachov.

Podľa rezortu je zákon v súlade s ústavou Slovenska
Kolektívne zmluvy dohodnuté v odborových zväzoch sa možno nepremietnu do platov ľudí zamestnaných v menších firmách, v ktorých nemajú odbory. Opozícia na Ústavnom súde napadne zákon o rozširovaní kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa v prípade, že v ňom Smer neurobí ústupky v prospech firiem.

Zo zahraničia


Ukrajina sa premenila na bojisko
Desaťtisíce Ukrajincov vyhnalo do ulíc rozhodnutie prezidenta Viktora Janukovyča. Ten zmrazil rokovania o zbližovaní krajiny s Európskou úniou. Dôvodom má byť tlak Moskvy. Len za posledné tri mesiace prišla Ukrajina asi o päť miliárd dolárov v dôsledku zníženia obchodu s Ruskom. Moskva to však nepripúšťa.

Dokument zverejnil škótsky kabinet
Škóti budú v septembrovom referende odpovedať na otázku, či by malo byť Škótsko samostatným štátom. Vláda tvrdí, že keby sa Škótsko odtrhlo od Veľkej Británie, naďalej by ostalo členom Európskej únie, používalo by britskú libru a ponechalo by si aj kráľovnú ako hlavu štátu. Vyplýva to z dokumentu, ktorý má presvedčiť voličov, aby hlasovali za samostatnosť.

Berlusconi zrejme o senátorské kreslo príde
Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi bojuje o politické prežitie. Už dnes bude Senát rozhodovať, či mu odoberie mandát. Súd mu totiž vymeral trest za daňové úniky. Berlusconi by mal stráviť rok v domácom väzení alebo na verejnoprospešných prácach. Šesť rokov by tiež nemal zastávať verejnú funkciu.

Vláda evakuovala pracovníkov ministerstiev
Protivládni demonštranti v Thajsku pokračujú v obliehaní budov. Obsadili rezort financií a obkľúčili sídla rezortov vnútra, poľnohospodárstva, cestovného ruchu, dopravy a energetiky. Vyzvali zamestnancov, aby odišli. Demonštranti chcú dosiahnuť demisiu premiérky Jinglak Šinavatrovej. Opozícia obviňuje vládu z korupcie.