medan.sk

sledujte nás:

Výber z 27.11.2012

Z ekonomiky


Nárok na výsluhový dôchodok sa zmení
Ministri vnútra a obrany Robert Kaliňák a Martin Glváč uviedli, že nebude treba siahať na penzie súčasných výsluhových dôchodcov. Aktívni príslušníci totiž budú slúžiť dlhšie. Namiesto 15 rokov budú vojaci a policajti slúžiť 25. Na svojich výplatných páskach budú mať menej, lebo budú platiť o dve percentá vyšší odvod do systému.

Zmeny v investičnej pomoci štátu
Rezort hospodárstva pripravil zmeny pre odvetvia s vyššou pridanou hodnotou, teda technologické centrá a centrá strategických služieb. V regiónoch, ktoré nedosahujú vysoko nadpriemernú nezamestnanosť, klesne maximálna pomoc od štátu. Zmeny majú platiť od budúceho roka.

Banky majú priestor na znižovanie úrokov
Banky zlacneli aktuálne hypotéky, ale nízke úroky zatiaľ ponúkajú len veľmi bohatým klientom. Situácia sa nezmení dovtedy, kým bežní ľudia budú ochotní slovenským finančným domom platiť za pôžičky najvyššie úroky v eurozóne. Finančné domy nízke úroky ponúkajú aj pri pevne stanovených úrokoch na jeden či tri roky.

Zvolenská hovorila s akcionárom Dôvery
Rezort zdravotníctva tvrdil, že so súkromnými poisťovňami ešte o vytvorení jednej poisťovne nerokovalo. Ministerka Zuzana Zvolenská však s akcionárom Dôvery hovorila. V rovnaký deň sa stretla aj s premiérom Robertom Ficom. Sľúbila, že ak ju o stretnutie požiadajú aj iní akcionári poisťovní, prijme ich.

Z domova


Vláda stále odmieta ústupky
Odborári zburcovali desaťtisíce učiteľov a zavreli tisícky škôl. Pracovníci škôl protestujú proti nízkym platom a žiadajú desaťpercentné zvýšenie platových tabuliek. Vláda im chce dať iba päť percent. Minister financií Peter Kažimír ďalšie rokovania odmietol. Niektoré školy chcú vydržať v štrajku aj týždeň.

Vláda už má svojho štvrtého podpredsedu
Ľubomír Vážny bol po takmer ôsmich mesiacoch vymenovaný za vicepremiéra pre investície. Bude zodpovedný za koordináciu investičných projektov a čerpanie eurofondov v programovom období 2014 až 2020. Za reálny projekt považuje Vážny výstavbu širokorozchodnej železničnej trate.

Počet ľudí, ktorí poberajú predčasný dôchodok klesá
Sociálna poisťovňa ušetrí na výplate predčasných starobných dôchodkov tento rok asi 70 miliónov eur. Dôvodom úspor je menší počet poberateľov a nižšia priemerná výška novopriznaných predčasných starobných dôchodkov. Sociálna poisťovňa predpokladá úspory aj pri výplate vdovských a sirotských dôchodkov.

Energetická cestovná mapa 2050
Európska komisia predpokladá, že v roku 2050 sa zníži objem skleníkových emisií o 80 až 95 percent oproti roku 1990. Už v roku 2020 by mal pritom objem týchto emisií oproti rovnakému obdobiu klesnúť o 20 percent. Otázkou je, či Slovensko a EÚ dokážu tieto ciele splniť.

Zo zahraničia


Grécko čaká na definitívne odklepnutie tranže
Európski politici sa nevedia dohodnúť, ako znížiť celkové zadlženie Grécka. Krajina musí v polovici decembra splatiť pohľadávky svojim veriteľom asi za šesť miliárd eur. Menový fond a eurobanka považujú za jedno z riešení odpis gréckych dlhov. So zoškrtaním dlhov však nesúhlasí Nemecko, Fínsko, Holandsko a Rakúsko.

Fidesz zasahuje do volebného systému
Maďarská vládna strana Fidesz upraví volebný zákon. Novela zavádza registráciu voličov pred hlasovaním. Podľa kritikov to má obmedziť šance opozície. Úpravou podmienok týkajúcich sa politickej reklamy chce vplývať aj na politickú diskusiu vo volebnej kampani.

Obama mení plány americkej armády
Americký prezident Barack Obama uviedol, že v Afganistane zostane najmenej 10-tisíc vojakov aj po roku 2014. Pôvodne mali pritom úplne odísť. Tento krok by mohlo pocítiť aj Slovensko, ktoré má v krajine svoju vojenskú misiu. Obamov plán ušetriť do desiatich rokov vo výdavkoch na armádu bilión dolárov je tak ohrozený.

Nezávislosť v katalánskych voľbách zvíťazila
Najväčšou stranou po voľbách je Konvergencia a jednota, katalánskeho predsedu vlády Artura Masa. Ten sľuboval referendum o nezávislosti do roku 2014, ale CiU má 50 kresiel. Ľavicoví republikáni budú mať v katalánskom parlamente 21 poslancov. Otázkou je, ako a či budú CiU a ERC spolupracovať.