medan.sk

sledujte nás:

Výber z 27.09.2012

Z ekonomiky


Predpoklad výberu daní znova padol
Štát vyberie na daniach v budúcom roku menej, ako je predpoklad. Rezort financií odhaduje výpadok na vyše dvesto miliónov eur pre pomalší rast ekonomiky. Na konci jesene vláda zistí, či musí viac šetriť alebo dvíhať dane ešte viac. Bilanciu rozpočtu majú zlepšiť vyššie sadzby daní.

Ohrozené sú desaťtisíce pracovných miest
Nepriaznivú situáciu v stavebníctve si odnášajú najmä malé a stredné firmy. Do konca roka môže u nás skrachovať každá deviata stavebná spoločnosť. Podľa odhadov tak o prácu môže prísť až 40-tisíc ľudí v tomto odvetví. Stavebný sektor sa pre chýbajúce štátne zákazky prepadne o vyše sedem percent.

Za vklad v hotovosti sa už platiť nebude
Klienti bánk a živnostníci ušetria na poplatku za vklad hotovosti na účet. Minister financií Peter Kažimír im dal na výber, že buď poplatok stiahnu samy, alebo to spraví vláda. Banky odpustia klientom poplatok na šesť mesiacov. Je možné, že potom ho pravdepodobne obnovia. Podľa ľudí ide o nezmyselný poplatok.

Banky nekladú dôraz na to, koľko klient zarába
Banky sa predháňajú v znižovaní úrokov pri úveroch na bývanie. Dôvodom je politika lacných peňazí zo strany Európskej centrálnej banky. Mesačná splátka hypotéky môže byť aj o niekoľko desiatok eur nižšia v porovnaní s letnými úvermi. Ušetriť môžu aj majitelia existujúcich hypoték, ktorým sa končí fixácia.

Z domova


KDH si za svojím rozhodnutím stojí
Úradníci Slovenskej správy ciest minuli 373-tisíc eur v rokoch 2010 a 2011. Namiesto toho, aby opravili cesty, si z peňazí daňových poplatníkov kúpili autá, počítače, a zateplili svoju budovu. Najvyšší kontrolný úrad tvrdí, že porušili zákon. V tom čase správe ciest šéfoval Pavel Pavlásek, člen KDH.

Vláda vymenila členov Súdnej rady
Vláda vybrala do Súdnej rady zástupcov, ktorí žalujú štát. Diskriminačné žaloby podali sudcovia Ľuboš Sádovský, Eva Fulcová a Jaroslav Chlebovič. Tí žiadajú odškodné za platovú diskrimináciu. Ich nomináciu do rady schválil kabinet na návrh ministra spravodlivosti Tomáša Borca. Noví členovia vymenia doterajších nominantov.

Dôvera a Union nehodlajú odísť z trhu
Jediná zdravotná a zároveň štátna poisťovňa bude fungovať najneskôr v roku 2014. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa chystá rokovať so súkromnými poisťovňami Dôvera a Union. Tie by mali zaniknúť. V prípade ich odporu navrhuje vyvlastnenie. Dôvera a Union tvrdia, že tieto plány sú v rozpore s ústavou.

Rezortu nestačí rozdeľovanie peňazí cez agentúru
Rezort hospodárstva chce mať právo prideliť peniaze na vynálezy. Návrh zákona na poskytovanie dotácií zaradil do pripomienkového konania. V prípade odsúhlasenia návrhu bude mať rezort právomoc poskytnúť obciam či vyšším územným celkom aj dotácie na výstavbu, prestavbu, rekonštrukciu alebo preložku stavebného objektu.

Zo zahraničia


Do centra Atén sa vrátilo násilie a oheň
Tisícky demonštrantov vyvolali v Aténach bitky s policajtmi. Hádzali do nich kamene a Molotovove kokteily. Príčinou konfliktu je druhá vlna úspor za takmer 12 miliárd eur. Demonštrácie sprevádzal 24-hodinový generálny štrajk. Väčšina Grékov si myslí, že najbližšie roky prinesú ďalšie vlny úsporných opatrení.

Severokórejské deti a tínedžeri sa budú učiť o rok dlhšie
Severokórejský parlament predĺžil povinnú školskú dochádzku na 12 rokov. Deti od piatich do 17 rokov sa budú vzdelávať bezplatne. Ide o prvú väčšiu reformu nového prezidenta, 29-ročného Kim Čong-una. Reforma má zabezpečiť, že učitelia budú mať prioritu pri delení prídelov jedla či paliva. Sľubujú skončiť s mobilizáciami študentov.

Éra podvodov a špekulácií pri stanovení úrokov končí
Britský úrad pre dohľad nad bankami má ukázať, ako sa po novom bude určovať úrok za medzibankové pôžičky po celom svete. Cieľom je predísť manipulovaniu s úrokovou mierou. Finančné domy totiž úmyselne nadhodnocovali či podhodnocovali úrokovú sadzbu LIBOR.

Španielsko oznámi ďalšie úsporné opatrenia
Šesťtisíc Španielov vyšlo pred parlament, že už nechcú ďalšie úsporné opatrenia. Protesty prerástli do násilností, keď polícia na rozohnanie davu použila aj gumové projektily. Zatkli minimálne 22 ľudí a desiatky boli zranené. Španielsky premiér Mariano Rajoy zatiaľ tvrdí, že peniaze z eurovalov jeho krajina nebude potrebovať.