medan.sk

sledujte nás:

Výber z 27.08.2013

Z ekonomiky


Tisíc živnostníkov si zvolilo lacnejšie riešenie
K prvému úbytku živnostníkov došlo v januári, keď štát obmedzil výdavky, ktorými si znižovali náklady na podnikanie. Druhý úbytok rušenia živností nastal teraz v júli, keď živnostníkov dobehli vyššie odvody. Priamo úmerne k poklesu živností vzniklo takmer tisíc eseročiek. Nárast počtu novozaložených eseročiek bude pokračovať aj v budúcnosti.

Od septembra vznikne nová štátna lotéria
Rezort financií spúšťa od septembra bločkovú lotériu. Minister Peter Kažimír si od nej sľubuje potlačenie daňových únikov. Koľko by takto štát mohol získať, nespresnil. Štát pri prevádzke pokladníc prichádza asi o 150 miliónov eur ročne. Podnikatelia sa nemusia obávať ďalšieho finančného zaťaženia. Na peňažných výhrach štát mesačne vyplatí 120–tisíc eur.

Sporitelia budú platiť nižšie poplatky
Tretí dôchodkový pilier má byť bezpečnejší, lacnejší a výnosnejší. Ministerstvo práce zavádza novinky ako sú nižšie poplatky za správu fondu, daňové zvýhodnenie, výber peňazí až v dôchodkovom veku, voľný výber správcovskej spoločnosti atď. Daňová úľava bude vo výške 180 eur ročne.

Nový klasifikačný systém má nemocnice motivovať
Zavádzanie DRG klasifikačného systému na Slovensku sa môže posunúť do ďalšej fázy. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo kompletný zoznam zdravotných výkonov. Na pripomienkovanie dalo návrh vyhlášky. Katalóg obsahuje cez 20-tisíc výkonov rozdelených podľa nákladovosti. Na podklade zoznamu spolupracuje s Nemeckom.

Z domova


Kaliňák navrhuje ďalšie škrtanie v štátnej správe
Budúci rok môžu zaniknúť desiatky ďalších úradov. Popri Slovenskom pozemkovom fonde sú na čiernej listine aj Štátny fond rozvoja bývania, Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny či Štátna veterinárna a potravinová správa. Rezorty chcú za svoje organizácie bojovať.

Vznik 72 okresných úradov ľudia bezprostredne nepocítia
Od prvého októbra vznikne 72 okresných úradov. Cieľom reformy štátnej správy je, aby mohli dostať všetky potrebné služby od štátu na jednom mieste. Klientske centrá začnú vznikať o štvrť roka neskôr. Z plánovaných najmenej 79 kontaktných centier otvorí rezort vnútra najprv 14. V nich si od počiatku nebude možné vybaviť všetko.

Zníženie počtu obecných a mestských poslancov
Slovensko má 21 000 obecných a mestských poslancov. Zámer znížiť toto číslo prinesie istú úsporu, kým sa však nezníži veľký počet malých obcí, počet zástupcov na miestnej úrovni neklesne. Smer chce znížiť maximálny počet členov zastupiteľstiev v mestách nad desaťtisíc obyvateľov. Koľko sa tým ušetrí, v návrhu neuvádza.

Informačné systémy používa väčšina lekárov už dnes
O tri roky by už všetky údaje o pacientoch mali byť v elektronickej podobe. Nový systém má priniesť lepšiu starostlivosť o pacienta a lekárovi lepší prehľad o tom, aké choroby a zákroky prekonal. Elektronickú formu dnešnej zdravotnej karty, ktorú vláda plánuje zaviesť od roku 2016, už lokálne využívajú mnohé nemocnice.

Zo zahraničia


Boje sa presunuli z Damasku do mesta Aleppo
Jednotky sýrskeho prezidenta Bašara Asada bombardovali štvrte, ktoré patria medzi bašty povstalcov. Vyhlásenia z Paríža a Londýna a špekulácie USA o možnom použití vojenskej sily proti vládnym jednotkám v Sýrii vyvolali v Rusku znepokojenie. Rétoriku použitia sily bez povolenia BR OSN si vzápätí osvojilo aj Turecko.

Giousoufová kandiduje vo volebnom obvode Hagen
Cemile Giousoufová bude v nemeckých parlamentných voľbách kandidovať za Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Angely Merkelovej. Môže sa stať prvou moslimkou za túto stranu, ktorá obsadí poslanecké kreslo. Giousoufovú podporilo za poslaneckú kandidátku 53 z 81 delegátov CDU.

Udalosti na burze
Akciové trhy v rozvinutom svete počas leta pokračovali v raste. Pomohol tomu rast valuácií. Investori totiž započítavajú zlepšenie ziskovosti firiem pre lepšie perspektívy globálneho rastu. USA, Japonsko a Európa signalizuje vďaka zlepšujúcemu sa hospodárskemu výhľadu pozitívnu bilanciu prítoku peňazí do akcií.

Ballmer oznámil, že v Microsofte končí
Stev Ballmer odo roka ukončí svoje pôsobenie na čele technologického giganta Microsoft. Jeho nástupca ešte nie je známy. Do roka ho má vybrať špeciálna komisia. Analytici IT priemyslu za potenciálnych kandidátov určili šéfa Nokie Stephena Elopa, alebo Tonyho Batesa, bývalého riaditeľa spoločnosti Skype.