medan.sk

sledujte nás:

Výber z 27.06.2013

Z ekonomiky


Suma má byť vo výške životného minima na mesiac
Penzistom, ktorým časť dôchodku strháva každý mesiac exekútor, ostane od augusta viac peňazí na život. Smer chce zvýšiť sumu, na ktorú im nemôže exekútor siahnuť. Táto zmena ovplyvní aj zamestnancov. S týmto návrhom prišiel rezort spravodlivosti, ktorý ho chce presadiť urýchlene. Reaguje na narastajúci počet dôchodcov,ktorým strháva časť penzie exekútor.

Platy v malých podnikoch vzrástli
Malé podniky na Slovensku vlani zvyšovali platy, a to v priemere o sedem percent. Ide konkrétne o tie, ktoré majú od 20 do 49 zamestnancov. Mzdy rástli najmä preto, že práve tieto podniky najviac prepúšťali. Či bude rast miezd pokračovať aj tento rok, zatiaľ firmy nevedia odhadnúť. Všetko bude závisieť od počtu zákaziek.

Trend platí približne od roku 2010
Pri najnižších úrokoch dávajú banky aktuálne asi o desatinu viac úverov ako vlani. Rastúci trend však neznamená, že k lacnej pôžičke sa dostane každý. Banky tvrdia, že približne každý piaty žiadateľ o spotrebný úver odíde naprázdno. Mladí ľudia preto často o pôžičku na bývanie žiadajú spoločne.

Kríza v stavebníctve
Tretina stavbárov je ochotná robiť bez zisku. Dôvodom je nedostatok zákaziek, ktoré sa za posledné roky prepadli o štvrtinu. Konkurencia na trhu však zostala, čo tlačí ceny nadol. Stavbári veria, že tento rok už prepad dosiahne dno. Pomôcť by mu s tým mohol aj štát. Rezort dopravy plánuje tento rok podpísať zmluvy na diaľnice za viac ako dve miliardy eur.

Z domova


O 1,4 miliardy eur sa už súťaží
Štát chystá v žilinskom regióne investície, ktoré zrealizuje Národná diaľničná spoločnosť. V rokoch 2013 až 2016 tam preinvestuje na diaľničnej sieti 1,7 miliardy eur. Po tomto období preinvestuje 800 miliónov eur. SARIO rokuje s piatimi investormi, ktorí by mohli vytvoriť v žilinskom regióne 300 pracovných miest a preinvestovať 50 miliónov eur.

Reforma neprinesie odpolitizovanie štátnej správy
Od októbra sa má zrušiť sieť 230 obvodných úradov, ktoré spadajú pod rôzne rezorty. Namiesto nich vznikne 72 nových okresných úradov. Rezort vnútra určí, do ktorých budov sa úradníci presunú či vyriešiť otázku elektronického prepojenia úradov. Reforma má priniesť komfort pre občanov, ktorí by si mali vybaviť väčšinu dokladov na jednom mieste.

Vedľajšiu prácu dovoľuje poslancom zákon
Takmer jedna tretina poslancov parlamentu má vedľajšie príjmy vyššie ako tie, čo dostávajú od štátu za poslaneckú činnosť. Zo 150 poslancov si mimo parlamentu viac prilepšilo 43. Niektorí získali z inej činnosti dvojnásobok ročného poslaneckého platu. .Vysoké vedľajšie príjmy uvádzajú aj manažéri v predstavenstvách a dozorných radách štátnych podnikov.

Kažimír prezentoval iba úryvky z listu
Mimoriadnu schôdzu o vývoji verejného dlhu chce zvolať SDKÚ. Smer odmieta na rokovanie parlamentu zaradiť diskusiu o liste, ktorý poslal minister financií Peter Kažimír. V liste informoval o dôvodoch nárastu dlhu nad spodnú 50-percentnú hranicu ochranného pásma a o opatreniach, ktoré vláda plánuje na zníženie dlhu.

Zo zahraničia


Poisťovne sa idú miešať bankám do remesla
Finančné domy v Európe sú opatrné v úverovaní firiem aj domácností. Tento fakt už začínajú využívať poisťovne. Poisťovne menej zarábajú na výnosoch z dlhopisov, do ktorých najčastejšie investujú a preto pozerajú po infraštruktúrnych projektoch. Podľa OECD dopyt po úveroch bude.

Gillardová končí straníckym pučom
Šéfka austrálskej vlády Julia Gillardová musí uvoľniť miesto svojmu predchodcovi Kevinovi Ruddovi. Tomu sa návrat k moci podaril na tretí pokus. Austrálska ľavica si od tejto čistky sľubuje zlepšenie šancí v parlamentných voľbách, v ktorých dosiaľ smerovala k drvivej porážke. Gillardová pred hlasovaním určila pravidlá, že porazený nebude ďalej rozdeľovať stranu.

Talianov dobehla vlastná minulosť
Taliansko sa v 90. rokoch púšťalo do vysokorizikových špekulácií, aby splnilo podmienky na vstup do eurozóny.Teraz sa zistilo, že straty na pochybných derivátoch presiahnu asi osem miliárd eur. Na nové straty sa prišlo po reštrukturalizácii dlhu. Ten sa v prípade Talianska šplhá k dvom biliónom eur.

Rusnok má zostavovať vládu odborníkov
Český prezident Miloš Zeman si už vypočul za svoj postup kritiku aj v zahraničí. Za premiéra totiž menoval svojho bývalého blízkeho spolupracovníka Jiřího Rusnoka. Má zostaviť vládu, ktorá sa však zatiaľ neopiera o žiadnu podporu v Poslaneckej snemovni. Nemecký prezident Joachim Gauck pripomenul Zemanovi, že by nemal vytvárať druhú vládnu moc.