medan.sk

sledujte nás:

Výber z 27.05.2013

Z ekonomiky


Euro čaká dlhšie obdobie kurzového pôstu
Európska ekonomika v súčasnosti nemá na to, aby bolo euro príliš pevné. Silné euro škodí exportu. K oslabeniu meny sa už hlásia tie štáty, ktoré majú s udržaním tempa rastu hospodárstva problémy. Najviac je to Francúzsko, ktoré však naráža vo svojej snahe na Nemecko. Silná mena škodí aj Slovensku.

Blokáciu nariadil luxemburský súd
Blokáciu takmer 30 miliónov eur Slovensko zrejme neodvráti. Môže za to dohovor, ktorý podpísalo ešte Československo v roku 1958. Podľa neho by si exekúciu mohol vlastník poisťovne Union holandská spoločnosť Achmea uplatniť aj v celom rade ďalších krajín, ktoré sa k dohovoru pridali.

Náklady budú oveľa vyššie ako výhry
Výdavky na prevádzkovanie bločkovej lotérie môžu byť vyššie ako jej prínosy pre štátny rozpočet. Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka si bločková lotéria vyžiada náklady na programovanie softvéru, webový portál, SMS služby, IT podporu a mnohé ďalšie. Prvými výhercami v bločkovej lotérii tak nebudú ani ľudia, ani štát, ale firmy, ktoré ju budú realizovať.

Zahraniční akcionári odišli z plynární aj energetiky
Český Energetický a průmyslový holding preberá od francúzskeho Electricité de France 49 percent akcií Stredoslovenskej energetiky spolu s manažérskou kontrolou. Francúzi za akcie získajú približne 400 miliónov eur. Hodnota transakcie potvrdila, že štát v roku 2002 počas Dzurindovej vlády predal podnik vysoko pod cenu.

Z domova


Hnutie NOVA sa od júna premenuje
Šéf NOVA Daniel Lipšic oznámil, že do jeho hnutia vstupujú odídenci z SaS. Sedem poslancov bude mať v parlamente NOVA od 15. júna. Lipšic dúfa, že sa im takto podarí získať voličov, ktorí sú unavení večnými spormi v pravici. Hnutie zmení meno. Jeho názov bude Nová väčšina – Dohoda.

Neochráni ich ani drahá poistná zmluva
Manažéri z Národnej diaľničnej spoločnosti zaplatia pokutu za zneužitie funkcie zo svojho. Vedenie totiž poisťovňu nepožiada, aby za Milana Gajdoša a Daniela Maka zaplatila pokutu za prekročenie právomocí. Poistka, pre ktorú šéfov NDS potrestali, je uzavretá tak, že by kryla aj samotný trest.

Smer stráca trpezlivosť
Smer-SD nevylučuje, že v krátkom čase pristúpi k voľbe nového kandidáta na generálneho prokurátora. Premiér Robert Fico by chcel tento problém vyriešiť na jeseň. O časovom pláne s predsedom parlamentu Pavlom Paškom zatiaľ nehovoril. Uviedol, že Jozef Čentéš nie je už z pohľadu generálneho prokurátora nič.

Poplatky v 3.pilieri majú klesať rýchlejšie ako dnes
Vláda chce siahnuť na poplatky správcov v treťom pilieri. Za správu úspor klientov si majú účtovať nižšiu odmenu ako doteraz. Pre sporiteľov je lepšie, ak si správcovia účtujú čo najnižší poplatok za správu. Znižuje totiž čistý výnos, o ktorý sa im zhodnocujú úspory. Strop pre poplatok sa má znížiť na 1,8 percenta.

Zo zahraničia


Nemci si vlani polepšili
Počas prvých troch mesiacov tohto roka rástla ekonomika Nemecka o 0,1 percenta. Nevďačí za to ťahúňom, ako je priemysel či export, ale rastúcej domácej spotrebe. Reálna mzda vzrástla Nemcom o viac ako dve percentá. Rast spotreby by mohol suplovať pokles v priemysle či exporte počas celého roka.

Budúcoročné európske voľby budú dôležité
Nové zloženie Európskeho parlamentu vyberú občania členských krajín únie o rok. Politici veria, že trendy pomerne nízkej účasti sa podarí aspoň do istej miery zvrátiť.Po prvý raz budú mať európske politické strany kandidátov na šéfa Európskej komisie. Malo by to vyvolať väčší záujem o európsku budúcnosť.

Putin chce najbohatších Rusov presvedčiť k návratu
Tisícky bohatých Rusov, ktorí skončili v zahraničnom exile alebo za mrežami, sa môžu dočkať amnestie. Chystá ju pre nich prezident Vladimir Putin. Plánuje zrušiť tresty pre zhruba šesťtisíc podnikateľov. Návrh amnestie pripravil ruský ombudsman pre obchod Boris Titov. Schváliť by sa mohol už o tri alebo štyri týždne.

Ministerka chce prilákať do Francúzska cudzincov
Francúzska vláda presadila zákon, ktorým povolí štúdium v angličtine. Snaha ministerky pre vyššie vzdelávanie Genevieve Fiorasovej vyvolala diskusiu. Dôvodom prečo ministerstvo prišlo so zákonom, sú cudzinci, ktorých chce prilákať. Odporcovia sa boja o stratu národnej identity.