medan.sk

sledujte nás:

Výber z 27.04.2012

Z ekonomiky


Na Slovensku rástli dane, ktoré ľudia odvádzajú štátu
V rámci krajín OECD rástlo zaťaženie práce na Slovensku štvrtým najrýchlejším tempom. Zo svojej ceny práce tak Slováci na účet štátu odovzdali 39 percent.Na výsledkoch sa podpísali aj niektoré kroky z konsolidačného balíka bývalej vlády.

Smer zvažuje nové povinnosti pre podnikateľov
Slovenským firmám hrozia nové povinnosti od štátu. Jedná sa o zmluvy s odbormi, pod ktoré sa nepodpísali. Tieto povinnosti už raz platili, a to počas vlády Roberta Fica. Podľa Republikovej únie zamestnávateľov ohrozila tisíce miest. Vláda Ivety Radičovej túto povinnosť zrušila.

Verejný dlh na obyvateľa sa zvýšil
Každý Slovák bol vlani zadlžený o desatinu viac ako v roku 2010. Štátny dlh sa vyšplhal do výšky takmer 30 miliárd eur. Dôvodom je deficitné hospodárenie štátu s verejnými financiami. Zadlženie môže zvýšiť úroky, za ktoré si štát požičiava.

Spotreba domácností
Spôsob šetrenia sa na východe Európy líši od toho západného. Na východe si obyvatelia v rámci šetrení ukroja zo životných nákladov, pričom na západe viac pracujú. V obchodoch ľudia uprednostňujú lacnejšiu alternatívu výrobku.

Z domova


Smer nebude regulovať výšku poplatkov bánk
Vláda načrie pri konsolidácii do bánk, ale nebude im brániť, aby dvíhali poplatky. S bankami sa chce dohodnúť a pri poplatkoch sa viac zameriavať na podporu konkurencie či lepšiu informovanosť verejnosti.

Počiatkov zámer sa nemusí podariť
Minister dopravy Ján Počiatek chce zapojiť súkromný sektor do výstavby nájomných bytov. Developeri a banky sa však do toho nehrnú. Do konca mája majú súkromné firmy poslať rezortu dopravy návrhy na spoluprácu. Žiadajú však dotácie a pozemky zadarmo.

Kaliňák sľubuje lepšie služby pre občanov
Minister vnútra Robert Kaliňák chce reformovať štátnu správu. Cieľom je, že ak príde občan na ktorýkoľvek úrad, štát mu za jeden poplatok poskytne naraz všetky dokumenty, ktoré bude potrebovať. Hovorí aj o rozšírení miest, kde štát potrebné dokumenty poskytne.

Vláda chce podporiť tretí pilier
Seniori majú mať nárok na minimálny dôchodok. Vláda ho chce zaviesť zákonom, tak ako pri minimálnej mzde. Posúdi sa aj zavedenie finančného stimulu pre firmu, ktorá pomôže zlepšiť kvalitu absolventov škôl. Smer chce aj zmeny v absolventskej praxi.

Zo zahraničia


Hrozba recesie v eurozóne sa zväčšuje
Dôvera spotrebiteľov a podnikateľov v ekonomiku eurozóny klesla na najnižšiu úroveň od roku 2009. Najviac sa nedôvera prehĺbila v stavebníctve. Najväčší strach z krízy majú Taliani, Španieli a Poliaci. Ekonomika krajín platiacim eurom klesne podľa MMF v tomto roku o 0,3 percenta.

Premiéri hovorili najmä o ekonomike
Premiéri Slovenska a Maďarska, Robert Fico a Viktor Orbán nerokovali o dvojakom občianstve, ani o volebnom práce pre zahraničných Maďarov. Fica zaujal zákon o dani z finančných transakcií.

Čína bude spolupracovať s krajinami Európy
Čína rozbieha biznis s krajinami strednej a východnej Európy. Do regiónu chce dať investície za desať miliárd dolárov. Tie by sa mali týkať aj Slovenska. Premiér Robert Fico má záujem o investície v oblasti infraštruktúry a cestovného ruchu.

Gauck bojkotuje hostiteľa Janukovyča
Nemecký prezident Joachim Gauck zrušil cestu na Ukrajinu. Dôvodom je spôsob, ako krajina zaobchádza s expremiérkou Juliou Tymošenkovou. Nemci kritizujú jej verdikt a zodpovednosť dávajú prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.