medan.sk

sledujte nás:

Výber z 26.11.2013

Z ekonomiky


Výšku platov ovplyvní vývoj nezamestnanosti
Podľa agentúry Focus dostane v budúcom roku vyššiu mzdu 16 percent zamestnancov. Polepší si najmä Košický kraj. Dobrý rok čakajú aj Žilinčania. Je však otázne, o akú presnú sumu si zamestnanci polepšia. Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí o priemernom 2,8 percentnom zvýšení, a to pri 1,7-percentnom raste cien.

K zmene ceny plynu dôjde
Od januára sa ceny plynu a elektriny pre slovenské domácnosti zmenia. Elektrina by mala zlacnieť viac, ako sa očakávalo. Zmení sa aj cena plynu, ktorá mala zostať na úrovni roku 2013. Ešte nie je možné konkretizovať, či sa ceny plynu zvýšia alebo znížia. Náklady na odber elektriny pre domácnosti klesnú o viac ako desať percent.

Úradníkom sa zvýšia platy
Zástupcovia zamestnancov vo verejnej a v štátnej službe podpísali dve kolektívne zmluvy vyššieho stupňa na rok 2014 so zástupcami zamestnávateľov. V každej tarifnej triede sa platy zvýšia o 16 eur. To si vyžiada 90 mil. eur ročne. Podpísané zmluvy zachovávajú aj platné sociálne benefity ako kratší pracovný čas.

Štát od nového roka prichystal viaceré zmeny
Zdraženie mýta sa dotkne najmä tých dopravcov, ktorí prechádzajú obcami. Rezort dopravy chce motivovať dopravcov, aby prednostne využívali diaľnice a rýchlostné cesty. Tento krok môže podľa odborníkov zatlačiť aj na niektoré ceny tovarov. Zmenou je aj to, že najnovším kamiónom sa mýto zníži, a to od dve až štyri percentá.

Z domova


Na navrhované zmeny by zrejme doplatili občania
Premiér Robert Fico povedal, že po týchto župných voľbách otvorí diskusiu o ďalšom fungovaní vyšších územných celkov. Nízka volebná účasť v oboch kolách tento trend len potvrdila. Fico navrhuje model troch silných samosprávnych krajov na východnom, strednom a západnom Slovensku so samostatnou Bratislavou.

O novele budú rokovať dnes
Parlament musí opätovne prerokovať novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Prezident Ivan Gašparovič ju nepodpísal. Poslanci schválili, aby sa kolektívne zmluvy vyššieho stupňa netýkali firiem, ktoré majú menej ako 20 zamestnancov. Gašparovič si myslí, že takto schválené znenie zákona by mohlo ohroziť existenciu niektorých firiem.

Byť županom je celkom výnosné povolanie
Voľby do žúp sa skončili a čoskoro sa v každej uskutočnia ustanovujúce zasadnutia zastupiteľstiev. Kompetencie krajských samospráv sa nemenia. Do peňazí, ktoré majú vystačiť všetkým krajom, sa ročne nasypú asi štyri miliardy eur. Z nich zhruba miliardu tvoria daňové príjmy v priemernej sume 100 miliónov eur na kraj.

Predstava Kaliňáka môže fungovať v praxi
Minister vnútra Roberta Kaliňáka chce, aby štát predával svoje nevyužité budovy či pozemky cez štátnu realitku. Dokončil už súpis všetkých nehnuteľností a analyzuje, čo z toho by sa malo predať a čo nie, ale aj to, ktoré inštitúcie by sa mali presťahovať. Vznik samostatného odboru sa predpokladá v prvom kvartáli budúceho roka.

Zo zahraničia


Oddychový čas má politické, ale i ekonomické dôvody
Stovky ukrajinských demonštrantov pokračujú v protestných akciách proti rozhodnutiu vlády. Tá si vybrala oddychový čas v súvislosti s podpisom asociačnej dohody s EÚ. Demonštranti žiadajú podpis dohody s Bruselom, demisiu vlády a nové voľby. Premiér Mikola Azarov pripomenul miliardové straty ukrajinskej ekonomiky v prípade podpisu asociačnej dohody v podobe, v akej je dnes.

Kompromis, ktorý sa zrodil v Ženeve, je historický
Dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu takmer všetci vítajú. Diplomati priznávajú, že nie je celkom jednoznačné, čo bude nasledovať. Teherán podľa dohody nebude obohacovať urán nad päť percent a má tiež neutralizovať tie zásoby jadrového materiálu. Mocnosti sa s Iránom dohodli i na prísnejšej kontrole jeho jadrových zariadení.

Česká centrálna banka svoju menu oslabila
Česká národná banka predala viac ako 200 miliárd českých korún. Urobila tak v rámci intervencií proti posilňovaniu národnej meny. Korunu už tak oslabila o viac ako o päť percen. Snaží sa tým podporiť ekonomiku a odvrátiť hrozbu deflácie. Dvesto miliárd banka predala od 7. do 20. novembra.

Steinmeier sa má vrátiť ako staronový šéf diplomacie
Je pravdepodobné, že novým nemeckým šéfom diplomacie sa stane Frank-Walter Steinmeier. Vo svojej sociálnej demokracii patrí k politikom s najväčšími skúsenosťami vo vláde a jeho rozhodnutia uznávajú aj politici z konkurenčných politických strán. V úrade nahradí liberála Guida Westerwelleho. Steinmeier mu vyčíta, že Nemecko stratilo vo svete váhu.