medan.sk

sledujte nás:

Výber z 26.11.2012

Z ekonomiky


Zahraničné podniky si v slovenských bankách ukladajú hotovosť
Západoeurópskym bankám rastie kapitál na úkor pobočiek v strednej a východnej Európe. Za rok od minulého do tohto leta si z nich vybrali 55 miliárd eur. Z dvadsiatich štátov tohto regiónu netratilo na sťahovaní peňazí len Slovensko. Akcionári síce vybrali zo svojich pobočiek u nás 2,2 miliardy eur, no poslali sem asi 6,4 miliardy eur.

Slovenské hospodárstvo prechádza zmenou
Pred pár rokmi najväčšie slovenské podniky končili v rukách domácich podnikateľov či veľkých firiem zo Západu. V súčasnosti sú na ťahu hráči z krajín ako Rusko či Ukrajina. Investori z východu na Slovensko vstupujú už do všetkých kľúčových sektorov.

Zostavovatelia rebríčka o nás hovoria ako o skokanovi roka
Podnikatelia trávia papierovačkami okolo daní o 50 hodín menej ako vlani. Štúdia zistila, že byrokracia im vezme 207 hodín ročne. Slovensko si polepšilo o 20. miest a v rebríčku zložitosti daňového systému skončilo zo 185 krajín na stom mieste. Môže za to zjednodušenie správy daní a jednotná sadzba dane.

Slovensko by mohlo mať druhé najvyššie dávky
Slovensko má šancu získať v budúcnosti viac peňazí od Európskej únie. Môže tak byť vďaka kohéznej politike, ktorá má za cieľ znižovať regionálne rozdiely na starom kontinente. Slovensku dopomohol aj silný ekonomický rast. Lídri Európskej únie sa však ešte nedohodli na finálnej verzii rozpočtu Európskej únie na roky 2014 – 2020.

Z domova


Všeobecná zdravotná poisťovňa si posilňuje vplyv
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa plánuje rozšíriť svoj vplyv v nemocniciach. Pre zdravotnícke zariadenia by mala vyberať externých dodávateľov laboratórnych vyšetrení. V súčasnosti už pre ne centrálne nakupuje niektoré lieky. Očakáva sa tam úspora šesť až sedem miliónov eur za rok 2013.

Mestá a obce sú pod tlakom
Samosprávy tvrdia, že na šetrenie sa budú musieť poskladať aj ich obyvatelia. Vo väčšine miest rozhodnú o nových poplatkoch miestne zastupiteľstvá v decembri. Samosprávy a kraje musia na budúci rok ušetriť vyše 200 miliónov eur. Plánujú šetriť, zvyšovať dane alebo rušiť výnimky.

O možnej zmene zákona sa stále diskutuje
Opozícia možno nedovolí Smeru zvyšovať celkový dlh Slovenska cez zmenu pravidiel v ústavnej dlhovej brzde. Opozíciu nahnevalo, že jej Smer neodsúhlasením programu zrušil mimoriadnu schôdzu o stave súdnictva. SaS nevylúčila dohodu so Smerom na novej verzii dlhovej brzdy.

Zmena zákona je už v parlamente
Návrh k novele zákona o zdravotnom poistení má vyriešiť duplicitné platenie zdravotného poistného štátom za nezamestnaných. Tí budú platiť odvody z práce na dohodu. Za tých, ktorí si neprivyrobia viac ako necelých 244 eur mesačne, bude zdravotné poistenie platiť štát.

Zo zahraničia


Eurozóna, USA i Japonsko stratia svoje postavenie
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj si myslí, že podiel vyspelých krajín na globálnej ekonomike bude výrazne klesať. Zmeny majú nastať v roku 2016, keď Čína predbehne USA na poste najväčšej ekonomiky sveta. Predpovede OECD sa zakladajú hlavne na demografickom vývoji.

Vo voľbách mala prevahu Konvergencia a jednota
Španielske voľby podľa prvých výsledkov vyhrala strana Konvergencia a jednota.Tá podporuje odtrhnutie od Španielska. Nacionalista Artur Mas sľúbil, že ak sa stane opäť premiérom, do štyroch rokov vyhlási referendum. V ňom bude môcť 5,4 milióna katalánskych voličov rozhodnúť o odtrhnutí od Španielska.

Zhoršenie ratingu Maďarska
Agentúra Standard & Poor´s znížila Maďarsku rating do špekulatívneho pásma, na úroveň BB. Tento krok je odpoveďou na politiku premiéra Viktora Orbána v oblasti ekonomiky. Zároveň ohrozuje snahy maďarskej vlády stlačiť štátny dlh, ktorý už v súčasnosti dosahuje viac ako tri štvrtiny HDP.

Protesty proti Mursímu
Tisíce Egypťanov vyšli do ulíc a búria sa proti prezidentovi Muhammadovi Mursímu. Ten si dekrétmi svojvoľne rozšíril právomoci. Egypťania sa boja, že Mursí smeruje k diktátorským manierom. Konflikty v krajine upokojoval egyptský viceprezident a minister spravodlivosti Mahmúd Mekki.