medan.sk

sledujte nás:

Výber z 26.08.2013

Z ekonomiky


Novela zákona o rozpočtových pravidlách
Vláda tvrdí, že míňanie peňazí daňových poplatníkov bude pod prísnejšou kontrolou. Zavedenie nového inštitútu výdavkových limitov jej prikazuje Brusel. Problémom je, že výšku prekročenia vládneho míňania, ako aj prípadné sankcie si bude určovať vláda sama. Ekonómovia preto nové pravidlá považujú za zbytočné.

Na Slovensku bude lacnejšia elektrina
Lacnejšia elektrina na Slovensku sa bude týkať domácností i firiem. Účty by mohli byť lacnejšie o desať percent. K poklesu prispejú nižšie poplatky aj vývoj na burze. Presnejšie čísla zatiaľ nie sú známe. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví čaká na cenové návrhy distribučných spoločností. Tie na ne majú čas do konca septembra.

Slovensko sa trendu vymyká
IT spoločnosti sa rozhodli prepúšťať či presunúť kapacity do lacnejších krajín. Netýka sa to iba Slovenska, ale aj iných krajín. Firmy totiž šetria, kde sa len dá. Dôvodom je pokles predaja osobných počítačov, ktoré najmä z domácností vytláčajú tablety. Najviac ľudí plánuje prepustiť Hewlett-Packard.

Zadlžení klienti bánk ťahajú za kratší koniec
Banky dvíhajú poplatky s tvrdením, že im rastú náklady. Klienti sa môžu brániť tým, že zmenia banku. Horšie sú na tom ľudia, ktorí zároveň berú od banky úver. Úroková sadzba pri úvere môže byť nadviazaná na podmienku, že spotrebiteľ má v banke osobný účet. Ak sa klient odchodom z banky vyhne zdražovaniu poplatkov, príde o výhodný úrok na úvere.

Z domova


Samosprávne kraje s postupom štátu nesúhlasia
Vyššie územné celky nechcú platiť za mýto pre autobusy v regionálnej doprave. V hre sú tak stovky tisíc eur. Postoj rezortu dopravy zatiaľ nie je jasný. Zákon je v pripomienkovom konaní. Niektoré vyššie územné celky už začínajú hroziť vyšším cestovným. Celkovo mýto kraje vychádza na stovky tisíc eur.

Uvedené informácie rezorty potvrdiť nechcú

Podrobnosti plánu znížiť slabo plateným zamestnancom odvody sú stále zahmlené. Opierať sa možno o úvahy, ktoré prenikli z rezortov financií a práce. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že nižšie odvody by sa mali týkať len dlhodobo nezamestnaných. Rezort práce uviedlo, že zníženie odvodov by malo byť dočasné a trvať zhruba rok.

Trend sa začína obracať
Tento rok prišlo denne o nehnuteľnosť priemerne 10 Slovákov. Za desať rokov sa len druhýkrát stalo, že zadlžených nehnuteľností medziročne ubudlo. Za prvých šesť mesiacov bolo vydražených o stovku menej objektov ako vlani v rovnakom období. Pomohla obozretnosť dlžníkov, ale i politika bánk.

Občianske s čipmi posunuli na december
Projekt zavedenia nových občianskych preukazov s elektronickým čipom sa posúva roky. Rezort vnútra tvrdí, že ich začne vydávať ešte tento rok v decembri. Občianske s čipom sa majú vydávať postupne nahrádzaním za neplatné alebo na žiadosť občana. Projekt eID má stáť viac ako 40 miliónov eur a eGovernment miliardy eur.

Zo zahraničia


Vojna v Sýrii by sa ťahala celé roky
Americký prezident Barack Obama nariadil generálom, aby preverili možnosti použitia vojenskej sily proti Damasku. Dôvodom bolo nasadenie chemických zbraní proti rebelom. Pri ňom zomreli stovky civilistov. Krajiny chcú presvedčiť Rusov, aby ustúpili od podpory prezidenta Bašara Asada a v OSN svojím vetom nezablokovali vojenskú akciu.

Ruská polícia zadržala v nedeľu desať ľudí
Desať ruských aktivistov sa na Červenom námestí v Moskve pokúsilo pripomenúť si inváziu vojsk piatich krajín Varšavskej zmluvy do Československa z augusta 1968. Ešte pred tým, než sa im to podarilo, ich zatkla polícia. Na rovnakom mieste sa o protest proti zásahu pokúsili ôsmi ľudia aj v roku 1968.

ČSSD ide ešte ďalej než Fico
Na recept šéfa Smeru Roberta Fica sa pred predčasnými voľbami spoliehajú českí sociálni demokrati. Podľa predstáv ČSS by firmy podnikajúce v sektoroch ako bankovníctvo, telekomunikácie či energetika mali platiť 30-percentnú daň. Okrem toho chce zdanenie najlepšie zarábajúcich, vyššiu daň pre firmy či zmenu v druhom dôchodkovom pilieri.

Doterajšie dva balíky pomoci Grékom stačiť nebudú
Grécko môže potrebovať dodatočnú pomoc v sume desať miliárd eur. Grécky minister financií Jannis Sturnaras si myslí, že veritelia si pri poskytnutí takejto pomoci nebudú dávať žiadne nové podmienky. Medzinárodný menový fond odhadol, že im v rokoch 2014 a 2015 bude chýbať asi 11 miliárd eur.