medan.sk

sledujte nás:

Výber z 26.06.2013

Z ekonomiky


SDKÚ navrhuje znížiť daň z príjmov
Rezort financií tvrdí, že Slovensko si zatiaľ nemôže dovoliť znižovať dane, a to pre výpadky v príjmoch štátnej kasy. SDKÚ však hovorí, že výpadky by nenastali a preto navrhuje pokles dane z príjmu späť na 19 percent. Exminister financií Ivan Mikloš tvrdí, že vláda nebude mať príjmy, ktoré očakávala zo zvýšenia dane zo zisku.

Nové pravidlá majú platiť od budúceho pondelka
Novela colného zákona sa postarala vo finančných kruhoch o rozruch. Rezort financií do nej doložil aj zmeny zákona, ktorý upravuje obchodovanie s hypotekárnymi záložnými listami i korporátnymi dlhopismi. Podľa kritikov odradia drobných investorov od nákupov, čo môže predražiť hypotéky. Rezort financií si kritiku nepripúšťa.

Ľudia, ktorí sa na západ prisťahujú, sú priebojnejší
Bratislavský kraj vlani získal prvenstvo v počte nezamestnaných od 25 do 29 rokov. Bez práce je tu až 15 percent mladých ľudí. Dôvodom je, že im berú prácu ľudia z regiónov. Firmy uprednostnia uchádzačov s praxou, ako bez nej. Slovensko čaká, že Brusel u nás podporí aktivity spojené so zamestnávaním mladých ľudí sumou asi 80 miliónov eur.

Niektoré rodiny si už čoskoro polepšia
Od júla sa zvyšuje výška životného minima, od ktorého závisí viacero dávok. Porastie daňový bonus, prídavky na deti či rodičovský príspevok. Prilepšia si ťažko zdravotne postihnutí, ktorí poberajú príspevok na kompenzáciu. Môže ísť o peňažný príspevok na osobnú asistenciu, na prepravu, na kompenzáciu zvýšených výdavkov. Mení sa aj príspevok na opatrovanie.

Z domova


Počiatek je na prvom mieste už po siedmykrát
Rebríček politikov s najvyššími bočnými príjmami vedú ministri a poslanci Smeru. V čele rebríčka najlepšie zarábajúcich politikov je minister dopravy Ján Počiatek. Na podieloch vo firmách či výnosoch z osobného majetku zarobil viac než 620-tisíc eur. Počiatek odmieta prezradiť, odkiaľ jeho peniaze pochádzajú.

Kategória významných investícií sa rozšírila
Novela zákona, ktorá mení pravidlá pre prípravy významných investícií, má uľahčiť vyvlastňovanie pozemkov. Musí to byť investícia v hodnote aspoň sto miliónov eur a vytvoriť minimálne 300 pracovných miest. Štát bude mať právo pristúpiť v niektorých prípadoch k vyvlastňovaniu aj vtedy, ak pôjde o menšiu investíciu.

Prvá diaľnica súčasnej vlády
Národná diaľničná spoločnosť by mala v najbližších týždňoch podpisovať zmluvu na výstavbu úseku diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité. Ide tak o prvú diaľničnú súťaž súčasnej vlády, ktorú vyhlásila a zároveň ju zrejme aj úspešne ukončí. Výstavba cesty, ktorá má prepojiť Slovensko s Poľskom, tak štát vyjde na takmer 330 miliónov eur.

Mohli by sme vyrásť aj dvojnásobne
Kvalita služieb, propagácia národných špecifík a úzka ponuka sú najväčšie problémy slovenského cestovného ruchu. Slovensko je tak na chvoste vo všetkých kritériách v porovnaní so štátmi V4. Situáciu by malo podľa rezortu dopravy zlepšiť zavedenie značky kvality pre podnikateľov v cestovnom ruchu.

Zo zahraničia


Rusnok chce zmeniť doterajšiu ekonomickú politiku
Bývalý minister financií za ČSSD Jiří Rusnok má viesť českú úradnícku vládu. Ten kritizuje ekonomické kroky českej pravicovej koalície. Vyčíta jej prílišné škrtanie a slabý boj proti nezamestnanosti. Prezident Miloš Zeman ho poveril zostavením vlády. Rusnok chce do 14 dní zložiť vládu odborníkov a získať podporu v parlamente. To však koalícia aj opozícia odmieta.

Platnosť nariadení bude závislá od schvaľovacieho procesu
Európska komisia plánuje zjednodušiť a posilniť kontrolu dodržiavania noriem v agropotravinárstve. Kým v súčasnosti je oblasť regulovaná 70 právnymi predpismi, po novom by ich malo byť len päť. Tieto nariadenia predstavila komisia s tým, že by mali platiť od roku 2016. Pokuty pre podvodníkov s potravinami chce Komisia zvýšiť.

Merkelová je k svojim rodákom štedrá
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej kresťanskí demokrati predstavili predvolebný program. V ňom Nemcom sľubujú vyššie sociálne príspevky. Malo by ísť o vyššie dôchodky a prídavky na deti v celkovej hodnote miliardy eur. Opozícia tvrdí, že Merkelová si chce upevniť moc a kupuje si voličov.

Slovenskí učitelia sú na chvoste rebríčka OECD
Učitelia na slovenských školách v porovnaní s kolegami z vyspelých krajín sveta zarábajú najhoršie. Vyplýva to zmeraní, ktoré pripravuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj za 36 svojich členských štátov. Slovenskí pedagógovia majú najnižšie platy pri nástupe do školy, ale aj po pätnástich rokoch praxe.