medan.sk

sledujte nás:

Výber z 26.04.2012

Z ekonomiky


Kažimír chystá daň z dedičstva
Minister financií Peter Kažimír chce obnoviť dane z dedičstva aj z darovania. Tie boli zrušené pre nízke výnosy. Daň by mala postihnúť miliardárov, ktorí nadobudli majetok podozrivo a nemá komplikovať život bežným ľuďom.

Vláda nájde zdroje z eurofondov
Vláda chce z nevyčerpaných eurofondov rozložiť 150 až 200 miliónov eur. V roku 2013 tak má vytvoriť 25- až 35-tisíc pracovných miest pre nezamestnaných mladých ľudí. Na rokovaní sa určí objem peňazí, ktorý naň pôjde z operačných programov.

Zdražovanie potravín pokračuje
Keďže platy rastú pomalšie, ľudia nezačali viac nakupovať a obchodníkom sa nezdvihli tržby.Tí tak nerozbehnú rast ekonomiky a nezmenšia dieru vo verejných financiách. Ceny všetkých tovarov a služieb sa v prvých troch mesiacoch zvýšili o 3,9 percenta.

Výstavba úseku D1 sa zrejme čoskoro začne
Diaľnicu pri Levoči v dĺžke 9,5 kilometra zrejme začne stavať Eurovia. Úrad pre verejné obstarávanie totiž rozhodol o zamietnutí námietky firmy Hant BA DS proti vylúčeniu z tendra na výstavbu. Ponuka Eurovie je drahšia o sedem miliónov eur.

Z domova


Zamestnanci budú pracovať o dva dni viac
Zamestnávatelia požadujú nižší počet voľných dní a vláda to zvažuje. Je možné, že by sa zrušili dva štátne sviatky, z toho jeden cirkevný. Zamestnávatelia zámer vlády oceňujú.

Likvidácia jadrových zariadení je drahá
Premiér Robert Fico žiada od Bruselu, aby nám dal na vyradenie elektrárne v Jaslovských Bohuniciach 300 miliónov eur naviac. Komisia nám totiž plánuje dať niečo viac ako 100 miliónov eur.

Súkromné školy nemajú mať nárok na dotácie
Odborári chcú, aby boli neštátne školy financované zo štátneho rozpočtu, iba ak budú poskytovať bezplatné vzdelanie. Nevie sa, či to minister Dušan Čaplovič presadí do programu vlády. Proti požiadavke sa ohradila Asociácia súkromných škôl.

Podnikatelia volajú po jednotnej podpore
Zväzy aj podnikatelia v cestovnom ruchu chcú dovolenkové poukazy. Cez štátnu podporu majú lákať Slovákov, aby strávili dovolenku doma. Ministerstvo dopravy nie je presvedčené o systémovosti tohto kroku.

Zo zahraničia


Romney zvíťazil v piatich štátoch
Líder republikánov Mitt Romney získal ďalších päť víťazstiev. Poraziť ho môže už len americký prezident Barack Obama. Romney ho už kritizuje a pomáha mu aj to, že ekonomická situácia v Spojených štátoch sa zatiaľ výrazne nezlepšuje.

Bernanke verí ekonomike USA
Šéf FEDu Ben Bernanke nechal úrokové sadzby na nule. Trhy tak zaznamenali pokles cien zlata, posilnenie dolára a rast indexov. Bernanke uviedol, že situácia na americkom trhu práce sa zlepšuje. Takmer tri štvrtiny spoločností skončili prvý kvartál so ziskom.

Maďari môžu začať vyjednávania o pôžičke
Európska únia ustúpila maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Ten už môže vyjednávať s Medzinárodným menovým fondom. Od toho si chce požičať miliardy eur, bez ktorých by Maďari smerovali k bankrotu. Na záchranu potrebujú 20 miliárd eur.

Európska komisia sa šetreniu vyhne
Európska komisia chce zvýšiť výdavky celoeurópskeho rozpočtu na vyše 137 miliárd eur. Na tie sa poskladajú jednotlivé štáty vyššími príspevkami. Komisia tak chce naštartovať hospodársky rast. Slovensko má poslať do Bruselu 873 miliónov eur.