medan.sk

sledujte nás:

Výber z 25.11.2013

Z ekonomiky


Vláda mení pravidlá v odpisoch
Vláda pripravila zmeny v odpisovaní daňových strát. Od januára sa sedemročná lehota na ich umorenie skráti na štyri roky. V prvom z nich si budú môcť podnikatelia odpísať z daňového základu len štvrtinu straty. Ostatné tri štvrtiny v ďalších troch rokoch, ale len za predpokladu, že v nich nebudú opäť v strate.

Offline hráči znížili ceny v kamenných predajniach
Klasické rozdelenie v maloobchode na kamenné predajne a internetové obchody už neplatí. Klasické obchody sú online a úspešné e-shopy museli otvoriť vlastné predajne či výdajné miesta a rozšíriť služby. Cenové rozdiely sú dnes reálne nižšie ako v minulosti. Dôvodom je obľuba online nakupovania.

Firmy majú problém so svojimi subdodávateľmi
Mnohé slovenské firmy riešia problémy s dodávateľmi. Slovenskí subdodávatelia majú problémy s včasným zaslaním výrobkov, ale aj s ich požadovanou kvalitou. Firmy sú tak nútené nahradiť ich spoločnosťami zo zahraničia. Mnohí distribútori materiálov nechcú investovať do rozšírenia skladov.

Lacné emisné povolenky zoberú Slovensku milióny eur
V roku 2014 dostane Slovensko z predaja emisných povoleniek menej peňazí ako plánoval rezort financií. Plán v rozpočte počíta s príjmom cez 100 miliónov eur, rezort životného prostredia však očakáva príjem okolo 69,8 milióna eur. Ani spomínaný zisk v budúcom roku však nie je istý.

Z domova


V októbri vzniklo rekordne veľa eseročiek
V októbri pribudlo na Slovensku štyritisíc nových eseročiek. V porovnaní s vlaňajškom ich pribudlo vyše 4 300. Celkovo je tak na Slovensku vyše 160–tisíc s. r. o. Ľudia sa ponáhľali, aby ešte stihli jednoduchšie pravidlá a jednoduchšiu administratívu. O necelý týždeň budú musieť mať pri založení s. r. o. základné imanie päťtisíc eur reálne na účte.

Rozpočet by to stálo niekoľko desiatok miliónov eur ročne
Niektorí bývalí policajti, vojaci či hasiči dostávajú posledné mesiace nielen výsluhový, ale aj normálny štátny dôchodok. Ide o bývalých zamestnancov silových zložiek, ktorí si neskôr našli prácu v civile. Keďže boli so svojimi žiadosťami úspešní, počet žiadostí o priznanie druhého dôchodku zo Sociálnej poisťovne sa môže rozrásť až na 18-tisíc.

Kotleba sa stal županom v Banskobystrickom kraji
Extrémista Marian Kotleba bol zvolený za predsedu Banskobystrického kraja. Porazil kandidáta Smeru Vladimíra Maňku. V ďalších krajoch voľby županov dopadli podľa očakávaní. V bratislavskom regióne je staronovým županom Pavol Frešo, V Trnavskom kraji je županom opäť nezávislý Tibor Mikuš a V Nitrianskom kraji znovu Milan Belica.

Slovenské poľnohospodárstvo má jednu z posledných šancí
Slovenské poľnohospodárstvo má v rokoch 2014 až 2020 dostať 5,33 miliardy eur na podporu poľnohospodárskej produkcie, ale aj zveľadenie krajiny. Slovensko si polepší oproti predchádzajúcemu obdobiu zhruba o pol miliardy eur. Farmári budú môcť využiť tri zdroje podpôr.

Zo zahraničia


Švajčiari neznížia manažérom platy
Švajčiarski voliči odmietli v referende návrh na obmedzenie platov najlepšie zarábajúcich manažérov spoločností na najviac 12-násobok najnižšieho platu vo firme. Stúpenci novej iniciatívy 1 : 12 tvrdia, že zavedenie zákonných limitov na platy by zabezpečilo väčšiu spravodlivosť v tejto krajine.

Rozhovory s Iránom boli diplomatickým rizikom
Spojené štáty a Irán viedli vlani tajné priame rokovania na vysokej úrovni. To pomohlo k historickej dohode v Ženeve. Tajnosti okolo rozhovorov vysvetľujú, ako náhle dospelo k jadrovej dohode po rokoch patovej situácie a nepriateľstva medzi Iránom a Západom. Irán tak obmedzí svoj jadrový program.

Sobotka chce poskladať vládu do konca roka
České politické strany, ktoré majú tvoriť budúcu vládu, urobili krok k dohode. ČSSD získa post predsedu Poslaneckej snemovne. ANO by pripadlo ministerstvo financií. Šéf Andrej Babiš si vie predstaviť šéfovať tomuto rezortu. Nevylúčil, že sa bude uchádzať aj o kreslo vicepremiéra. ANO chce aj kreslo ministra vnútra, na tom však nepanuje zhoda.

Nové hodnotenie OECD
Švajčiarsko, Seychely, Britské Panenské ostrovy a Cyprus neplnia medzinárodné pravidlá o daňovej transparentnosti. Majú málo dát, ako u nich firmy platia dane alebo sa nezaujímajú, kto sú skutoční vlastníci tamojších firiem. Slovensko dopadlo v hodnotení dobre. Podľa OECD rešpektujeme pravidlá o daňovej transparentnosti.