medan.sk

sledujte nás:

Výber z 25.10.2012

Z ekonomiky


Fico sľubuje, že SPP návrh na vyššie ceny nedá
Finančníci z Energetického a průmyslového holdingu chcú odkúpiť menšinový podiel v SPP. Vláde dali záväzok, že ceny plynu sa na budúci rok ľuďom nezvýšia. Ústupky sľúbili aj v dividendách pre štát. Vďaka záväzkom vláda odblokovala rokovania o predaji podielu v SPP.

Zvýšenie dane z príjmu právnických osôb
Energetici, bankári a automobilky prispejú na zvýšenie dane z príjmu pre podniky viac než ostatní. Parlament posunul návrh na zvýšenie dane na 23 percent do druhého čítania. Vybrané sektory zaťažia aj mimoriadne odvody. Niektoré sa mu vyhnú pre daňové prázdniny. Minister financií čaká aj na návrh riešenia výsluhových penzií.

Benefity sú ohrozené
Firmy kvôli vyššej dani z príjmu prehodnocujú odmeňovanie zamestnancov. Ohrozený je trinásty a štrnásty plat, a iné výhody. Navyše, je takmer isté, že platy na budúci rok veľmi neporastú. Najlepšie plateným odvetvím je farmácia a sektorom s najrýchlejším rastom platov je IT.

Dlh Slovenska sa zvýšil
Dlh Slovenska vzrástol od apríla do konca júna tohto roka o tri miliardy eur. Zadlženie sa tak vyšplhalo na 50,1 percenta HDP a presiahlo kritickú hranicu 50 percent. Pri dosiahnutí tohto bodu prichádza na rad ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Rezort financií musí vysvetliť dôvody rastu dlhu a návrhy na jeho zníženie.

Z domova


Slovensko môže čakať ďalšie mesiace
Ústavný súd rozhodol, že prezident nemusí vymenovať Jozefa Čentéša. Musí si však nájsť dôvody, ktoré bránia vykonávať funkciu generálneho prokurátora. Ak sa prezident Ivan Gašparovič rozhodne Čentéša nevymenovať, musí dôvody oznámiť Národnej rade. Potom si Smer môže v parlamente odsúhlasiť svojho kandidáta.

Zákon o elektronickom úradovaní pripravujú aj IT firmy
Ľudia získajú spolu s novými občianskymi preukazmi zadarmo aj elektronický podpis. Ten bude potrebný, aby si vybavili všetko z domu bez behania po úradoch. Jeho vybavenie má ľuďom a firmám preplácať štát. Počíta s tým návrh zákona určujúci pravidlá elektronického úradovania. Na ňom pracuje rezort financií, ale aj IT firmy.

Vláda robí stámiliónové ústupky
Vláda pri formovaní úsporného balíčka na budúci rok za 2,2 miliardy eur robí ústupky. Nie je vylúčené, že menšie ústupky sa ešte uskutočnia. Najviac vláda ustupovala pri konsolidácii verejných financií študentom a ich rodičom. Fico ustúpil aj pri daňovej úľave na nepracujúcu manželku a návrhu zdaniť luxusné nehnuteľnosti.

Smer sa pozrieť na poplatky a výnosy v treťom pilieri
Rezort práce zvažuje, že opäť daňovo zvýhodní doplnkové dôchodkové sporenie. Daňovú úľavu zrušila vláda Ivety Radičovej, keď škrtala viaceré daňové a odvodové výnimky. Ministerstvo práce sa chce pozrieť aj na poplatky, ktoré si účtujú doplnkové dôchodkové spoločnosti za správu fondov.

Zo zahraničia


Grécko sa vyhne bankrotu
Grécko sa s veriteľmi dohodlo na ďalších krokoch a získalo o dva roky viac času na zníženie rozpočtového deficitu. Zjemnili sa aj podmienky privatizácie. Minister financií Yannis Stournaras predloží gréckemu parlamentu dva návrhy o úsporných škrtoch a reforme trhu práce. Európska komisia tieto informácie zatiaľ oficiálne nepotvrdila.

Berlusconi drží Taliansko v napätí
Dlhoročný líder talianskej pravice Silvio Berlusconi nevie, či sa po aprílových parlamentných voľbách vráti k moci. Keď odchádzal z čela vlády, tvrdil, že to bude navždy. Pred pár týždňami však ohlásil záujem kandidovať vo voľbách. Vraj to bude závisieť od podoby nového volebného zákona. Hlas by mu dala jedna pätina voličov.

Draghi obhajoval v Nemecku plán nákupu dlhopisov
Prezident Európskej centrálnej banky Mario Dragghi chce nakupovať štátne dlhopisy problémových krajín. S tým však Nemci nesúhlasia. Draghi tvrdí, že program slúži na vyslanie signálu investorom, že ich strach o eurozónu nemá opodstatnenie. Politikov ubezpečil, že inflácia v žiadnom prípade nehrozí.

Dočasné prímerie by malo trvať najbližšie dni
Sýrska vláda a viacerí vodcovia tamojších povstalcov súhlasili s vyhlásením prímeria počas sviatku Íd al–Adhá. Vyhlásil to osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Lachdar Brahímí. Jeho vyjadrenie však spochybnil rezort zahraničných vecí v Damasku. OSN chce poslať do Sýrie mierové jednotky.