medan.sk

sledujte nás:

Výber z 25.09.2012

Z ekonomiky


Firmy varujú pred únikom do Rumunska
Minister práce Ján Richter rozhodol, že minimálna mzda sa na budúci rok zvýši o 10 eur. Suma 337,70 eura už bude definitívna. Spolu s minimálnou mzdou porastú aj platové tarify vo verejnej správe aj v súkromnom sektore. Richter tvrdí, že štátny rozpočet so zvýšením miezd počíta. Návrh ešte musí prerokovať vláda.

Slovákom peniaze odkladané na dôchodok nezarábajú
Slováci vlani priemerne prerobili štyri percentá na úsporách v druhom a treťom dôchodkovom pilieri. Ocitli sme sa medzi desiatkou krajín s najväčším medziročným prepadom. Naši správcovia sa odvolávajú na legislatívu. V Česku penzijné fondy zarobili pol percenta. Najviac sa darilo sporiteľom v Dánsku a Holandsku.

Kažimír ustúpil bežným ľuďom
Plánovaný strop platieb v hotovosti pre obyčajných ľudí sa zvýši na 15-tisíc eur. Firmám však minister financií Peter Kažimír neustúpil. Zostane im tak pôvodne navrhovaná suma päťtisíc. Rezort chce zamedziť najmä rozrastajúcej sa korupcii a rozmachu čiernych peňazí na trhu.

Prieskum poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet
Česi sú spomedzi cudzincov najviac zastúpení v predstavenstvách slovenských podnikov. Zahraniční manažéri zvyknú postupovať viac korporátne než lokálne a dôraz kladú na potreby koncernu. V predstavenstvách či dozorných radách ich u nás sedí vyše 32-tisíc. Takmer polovicu tvoria Česi a Maďari.

Z domova


Plat a odpracované roky
Ľudia nemajú istotu, že ak vydržia u jedného zamestnávateľa viac rokov, odmenou im bude zvyšujúci sa plat. Výnimkou sú profesie v oblasti informačných technológií. Lepšie ohodnotenie majú mladší zamestnanci oproti starším a skúsenejším. Najlepšie zarábajú zamestnanci vo veku 30 – 39 rokov.

Nábytkárske firmy zaslali Malatiskému list
Zväz spracovateľov dreva žiada o investičné stimuly pre všetky drevárske a nábytkárske firmy na Slovensku. Reagujú tak na návrh rezortu odklepnúť 100-miliónovú investičnú pomoc pre deväť firiem. Pomoc žiadajú pre všetkých alebo pre nikoho.

Euro sa vracia na silnejšie pozície
Euro sa po štvrťroku vrátilo nad úroveň 1,30 dolára za jedno euro. Silné euro vydrží minimálne rok. Napriek tomu, že môže podporiť domácu spotrebu, výsledkom bude, že spomalí hospodársky rast krajiny. Silné euro sťažuje situáciu exportérom, ktorí vyvážajú svoje tovary do krajín neplatiacich eurom.

Obce chcú zabrániť znižovaniu počtu obyvateľov
V slovenských obciach a dedinách pribúdajú projekty nájomných bytov. Chcú tak zabrániť odchodu mladých rodín a čiastočne zlepšiť stav mestskej pokladnice. Niektorým obciam vďaka výstavbe domov stúpa aj počet obyvateľov. Školské zariadenia sa tak môžu stať aj finančne sebestačné vďaka vyššiemu počtu žiakov.

Zo zahraničia


Program pre Grécko, Cyprus a Španielsko
Eurozóna pripravuje balík na pomoc štátom zasiahnutým dlhovou krízou. Balík by mal obsahovať zmeny v gréckom záchrannom balíku, program pre Cyprus a druhý program pre Španielsko. Politici chcú ukázať, že korekcia v krízou zasiahnutých štátoch funguje a konkurencieschopnosť ich ekonomík rastie.

Hollande dosiahol zlé výsledky
Z prieskumu vyplýva, že s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandem je 59 percent opýtaných nespokojných. Počas jedného mesiaca stratil až 11 percent popularity. Za poklesom popularity môže byť zámer umožniť cudzincom legálne žijúcim vo Francúzsku, aby mohli hlasovať v regionálnych voľbách a superdaň.

Ceny poľnohospodárskych komodít stále rastú
Skupina G20 sa obáva potravinovej krízy. Môžu za to suchá v USA a slabá úroda pšenice v Rusku, ktoré poslali ceny potravín na celom svete nahor. Štáty musia nájsť riešenie, ako zastaviť zdražovanie a pomôcť najchudobnejším krajinám. Drahé potraviny pritom trápia aj Slovákov.

Nemecko potrebuje súhlas parlamentu
Prípadné zvýšenie úverovej kapacity trvalého eurovalu prostredníctvom zapojenia súkromných investorov bude musieť schváliť nemecký parlament. Lídri krajín eurozóny rokujú o zvýšení fondu z 500 miliárd eur na dva bilióny eur. Nemecko chce, aby v prípade zvýšenia sumy zostali ich záruky na maximálne 190 miliárd eur.