medan.sk

sledujte nás:

Výber z 26.09.2012

Z ekonomiky


Firmy prispejú peniazmi navyše
Príjmy štátneho rozpočtu obohatia tento rok dividendy energetických podnikov sumou, ktorá bude o 80 miliónov eur vyššia, než sa predpokladalo. So zvýšením dividend štát ráta pre lepšie výsledky hospodárenia spoločností za minulý rok. Ide najmä o dodatočné peniaze od Slovenského plynárenského priemyslu.

Trh s hypotékami sa začína prepadávať
Banky a poisťovne dali za prvých sedem mesiacov tohto roka ľuďom na kúpu bytu či domu menej peňazí než vlani. Z účtov im tak zatiaľ odišlo o desatinu peňazí menej. Finančné domy sú opatrnejšie pre nové pravidlá z Bruselu či vyššie odvody. Banky sa na pokles zatiaľ nesťažujú.

Pôžičku budú môcť získať doktorandi aj učitelia
Študenti a učitelia vo finančných ťažkostiach budú žiadať o pôžičky Fond na podporu vzdelávania. Ten nahradí dva existujúce fondy. Rezort školstva tvrdí, že ich zlúčením sa znížia náklady na platy. Návrh zákona už prešiel pripomienkovým konaním.

Penzisti dostanú vianočný príspevok
Penzisti, ktorí majú dôchodok nižší ako 471,60 eura, dostanú vianočný príspevok. Dostanú od 38,68 až do 66,39 eura. Výšku príspevku vypočíta Sociálna poisťovňa podľa zákona. Vyplatí ju bez toho, aby o vianočný príspevok museli žiadať. Penzie sú u nás veľmi nízke a príspevok pomôže najchudobnejším.

Z domova


Zvolenská predstavila svoj plán
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská uviedla, že ak dohoda na audite zo strany poisťovne nepríde, môže ju oceniť aj bez jeho vykonania v plnom rozsahu. Ministrom predložila plán na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. Počíta s prenájmom poistného kmeňa, odpredajom alebo vyvlastnením Dôvery a Unionu.

Nová väčšina získala 5,3 percenta
Prieskum ukázal, že ohlásená Nová väčšina sa ešte pred svojím vznikom dotiahla na KDH. KDH by volilo len šesť percent opýtaných. Politológovia oslabenie KDH vysvetľujú rozpormi vo vnútri strany. Na čele zostáva Smer so 42,6 percenta. V preferenciách ostatných strán výraznejšie zmeny nenastali.

Nárast na 14 percent vraj neovplyvní len firmy
Zvýšenie zdravotných odvodov z dividend ukrojí zamestnancom z platu a vyženie podnikateľov za hranice. Tvrdia to zamestnávateľské zväzy. Nesúhlasia s plánom vlády zvýšiť odvody na 14 percent. V tripartite zablokovali zákon, ktorý mal odvody upraviť. Rezort financií čaká, že budúci rok vzrastie reálna mzda o 0,4 percenta.

Politici sa svojich pôžitkov vzdávajú ťažko
Poslanci, ministri, štátni tajomníci nebudú zo svojich príjmov platiť daň 25 percent ako tí, ktorí mesačne zarobia nad 3 300 eur. Dôvodom je, že kým bežným ľuďom sa ako príjem ráta všetko, čo dostanú, v prípade poslancov či ministrov to neplatí. Časť ich príjmu totiž tvoria nezdaniteľné paušálne náhrady.

Zo zahraničia


Merkelová rokovala s Draghim, ako pomôcť eurozóne
Nemecko nevzdalo svoje ťaženie proti opatreniam Európskej centrálnej banky. Právnici ECB a nemeckej Bundesbanky už skúmajú, či nakupovanie dlhopisov neporuší európske zmluvy. Podľa odborníkov sú tieto kroky Nemecka poslednou snahou, ako zabrániť neštandardným opatreniam eurobanky.

V Rusku chcú zvýšiť pokuty dvadsaťnásobne
Doživotné väzenie by mohlo v Rusku hroziť opitým vodičom, ktorí budú mať na svedomí ľudské životy. Dôvodom je nehoda v Moskve, kde silno podnapitý vodič zmietol desať ľudí na autobusovej zastávke a sedem z nich zabil. Vodičov už čaká sprísnenie postihov za jazdu pod vplyvom alkoholu.

Monti presadil rad tvrdých reforiem
Taliansky premiér Mario Monti tvrdí, že jeho vláda urobila všetko pre to, aby krajina nemusela požiadať o finančnú pomoc. Podľa neho si zaslúži podporu pri znižovaní nákladov na správu dlhu. ECB však pomôže so znižovaním úrokov na dlhopisy, len ak krajina oficiálne požiada o pomoc z eurovalu.

Podpora extrémistickej strany rastie
Nacionalistická extrémistická strana Zlatý úsvit získava v Grécku čoraz viac priaznivcov. Ich popularita rastie tak ako počet rasistických útokov, za ktorými vraj stoja viacerí jej členovia. Zlatý úsvit sa stal treťou najpopulárnejšou stranou v krajine. Organizuje aj darcovstvo krvi, ale len pre čistých Grékov.